panorama szkoły
NST  Nowa Ruda - logo szkoły
Biuletyn Iformacji Publicznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowej Rudzie

Modernizacja kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku II

PWSZ w Nysie

Advertisement

Noworudzianin

Advertisement

ZPAS Group

Advertisement

Zakończenie roku za:

0 dni 0 godzin 0 minut

Google Ads

Zdrojowisko, poligraficzna, górnicza: Noworudzka Szkoła Techniczna
Strona główna arrow Pozostałe projekty
Pozostałe projekty
Europejski Dzień Języków Drukuj E-mail
       Europejski Dzień Języków obchodzony jest każdego roku 26 września od roku 2001 z inicjatywy Rady Europy i we współpracy Komisji Europejskiej. W Noworudzkiej Szkole Technicznej w tym roku obchodziliśmy ten dzień 28 września. Uczniowie naszej szkoły mieli możliwość wzięcia udziału  w warsztatach pt. „Mój Dzień Języków Obcych” przygotowanych przez nauczycielki języka niemieckiego panią Renatę Szostak-Chmielarz i panią Małgorzatę Kałwak. Uczniowie klasy IV B T4 przygotowali  prezentację na temat „Wielokulturowość w Noworudzkiej Szkole Technicznej”. Praca naszych maturzystów przypomniała nam, że na co dzień żyjemy w społeczeństwie wielokulturowym i powinniśmy być otwarci na współprace europejską. Na koniec uczniowie mogli wziąć udział w konkursie na temat wiedzy Szkocji, który przygotowała pani Agnieszka Kozłowska.
       Europejski Dzień Języków Obcych ma na celu osiągniecie zwiększenie wzajemnego zrozumienia pomiędzy poszczególnymi kulturami oraz, że różnorodność językowa stanowi kluczowy czynnik naszego dziedzictwa kulturowego. Dlatego jako placówka oświatowa od lat staramy się realizować założenia programu ERASMUS+ i propagujemy hasło tego programu:

ZMIENIA ŻYCIE, OTWIERA UMYSŁY

 Dolnośląskie Forum Mobilności Nauczycieli  Erasmus 2022 Drukuj E-mail
       W dniu 22 czerwca w Dolnośląskim Ośrodku Szkolenia Nauczycieli odbyła się konferencja poświęcona mobilnościom edukacyjnym pracowników szkoły w ramach programu Ersmus+.  Wydarzenie zostało zainicjowane przez Dolnośląską Federację Organizację Pozarządowych, która prowadzi na Dolnym Śląsku Regionalny Punkt Informacyjny Narodowej Agencji Programu Erasmus+ oraz przez Europejski Korpus Solidarności. Udział w konferencji wzięli pracownicy naszej szkoły: pani Dyrektor Brygida Gąsior oraz nauczycielka języka niemieckiego pani Małgorzata Kałwak, która wystąpiła w roli prelegenta przedstawiając działania prowadzone w szkole w ramach programu Erasmus+. Podczas konferencji zostały szczegółowo omówione dwa sektory programu: Edukacja szkolna oraz Kształcenie i szkolenie zawodowe. Uczestnicy mogli dowiedzieć się, jak wygląda realizacja projektów w praktyce, w jakie miejsca warto zorganizować mobilności dla pracowników szkoły oraz jakiego typu szkolenia i kursy warto odbywać w ramach programu europejskiego. Wart wspomnieć, że nasza szkoła realizuje już od roku 2017 interesujące mobilności w ramach programu Erssmus+ dla uczniów i pracowników. Uczniowie uczestniczą w stażach na terenie powiatu kłodzkiego oraz w miesięcznych praktykach zagranicznych. Natomiast dyrekcja, nauczyciele oraz pracownicy administracji zaangażowani są w udział w szkoleniach, kursach językowych oraz działaniach typu job shadowing.

 KURS BARMAŃSKI Drukuj E-mail
       20 i 21 grudnia uczniowie III i IV klas technikum hotelarskiego, biorący udział w projekcie „Szkoły sukcesu zawodowego” uczestniczyli w dwudniowym kursie barmańskim, przeprowadzonym przez profesjonalistę - barmana, pana Dariusza Owczarka. Poznali różne rodzaje alkoholi oraz ich wykorzystanie do przygotowywania drinków i koktajli alkoholowych, rodzaje szkła i ich zastosowanie do podawania napojów alkoholowych i bezalkoholowych oraz najróżniejszy sprzęt barmański stosowany za barem. Nauczyli się zasad przygotowywania receptur oraz sporządzania różnych rodzajów koktajli, wykorzystując najważniejsze techniki – build, shake, stir, muddle, blend i throw. Samodzielnie przygotowywali wybrane przez prowadzącego drinki, stosując się do jego wskazówek. Szkolenie było bardzo ciekawe, prowadzone w wyjątkowej atmosferze. Pozwoliło uczniom wyćwiczyć najważniejsze umiejętności, niezbędne w pracy barmana.

 
KURS BARISTY Drukuj E-mail
       17 grudnia 2021r. uczniowie technikum hotelarskiego naszej szkoły w ramach projektu „Szkoły sukcesu zawodowego” uczestniczyli w profesjonalnym kursie balistycznym, zdobywając certyfikat.
Kursanci poznali zasady parzenia różnych rodzajów kaw, przygotowując je samodzielnie pod okiem baristy, pana Pawła Buczka – właściciela Coffee Break.
Uczniowie potrafią już obsługiwać profesjonalny sprzęt balistyczny, przygotowywać wyśmienite espresso oraz sporządzić dowolną kawę na specjalne życzenie gościa hotelowego.

 


Technicy Elektrycy z NST korzystają ze środków unijnych zdobywając Uprawnienia SEP Drukuj E-mail
       Uczniowie NST z klasy 4AT4 oraz 3AT4 uczestnicząc w projekcie „Szkoły sukcesu zawodowego”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020 , uczestniczyli w szkoleniu przygotowującym do egzaminu Państwowego Kwalifikacyjnego SEP „E” -  uprawniające do zajmowania się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych. Grupa 1 - Urządzenia, instalacje i sieci elektroenergetyczne wytwarzające, przetwarzające i zużywające energię elektryczną. Szkolenie przeprowadzał Ośrodek Doskonalenia Zawodowego z Kłodzka , a następnie na terenie naszej szkoły odbył się Egzamin Państwowy. Z dumą możemy poinformować, że wszyscy uczestnicy kursu zdali egzamin (100%) i obecnie cieszą się z uprawnień które są ważne 5 lat, a potem kolejny egzamin … bo elektryk musi być na bieżąco z przepisami i normami.

 Regionalna konferencja warsztatowa "Edukacja językowa z eTwinning" Drukuj E-mail
       30 listopada 2021r. nauczycielki języka niemieckiego, Pani Małgorzata Kałwak i Pani Renata Szostak-Chmielarz ,wzięły udział w konferencji regionalnej „Edukacja językowa z eTwinning” we Wrocławiu. Konferencja składała się z sesji plenarnej i trzech sesji warsztatowych.
      W sesji plenarnej zaprezentowano program eTwinning  i dobre praktyki eTwinning. eTwinning został zainaugurowany w 2005 roku jako główna akcja Programu eLearning Komisji Europejskiej, a od 2014 roku jest ściśle związany z Erasmus+, programem Unii Europejskiej wspierającym edukację, szkolenia, inicjatywy młodzieżowe oraz sportowe.
eTwinning promuje współpracę szkół w Europie za pośrednictwem technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK), oferując szkołom wsparcie, narzędzia oraz usługi. Nauczycielom eTwinning udostępnia też inne bezpłatne możliwości oraz stały rozwój zawodowy realizowany online.
       W sesjach warsztatowych poznałyśmy platformę eTwinning Live i Twinspice.
 Na platformach tych można nawiązać kontakt z klasami i szkołami z różnych stron Europy  w celu współpracy nad projektami.  Poznałyśmy także różne aplikacje i programy pozwalające współpracować partnerom na odległość. Są to ciekawe propozycje, które także można wykorzystać na lekcjach, w pracy codziennej, np. Trimino, Wheitbard.fi,  Akinator.com, BaBaDumi, Quick, draw czy Educandy.com. Narzędzia te pomogą nam uatrakcyjnić nasze zajęcia w szkole, a udział w konferencji przyczyni się do współpracy międzynarodowej.

Renata Szostak-Chmielarz

 

SZKOLENIE Z PROJEKTU Drukuj E-mail
       W dniach 15-16 listopada 2021 roku uczniowie NST uczestniczyli w szkoleniu „Podstawy przedsiębiorczości i negocjacje w biznesie”. Szkolenie odbyło się na terenie Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego w ramach projektu „Szkoły sukcesu zawodowego”.

 
<< Start < Poprzednia 1 2 3 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1 - 11 z 32