panorama szkoły
NST  Nowa Ruda - logo szkoły
Biuletyn Iformacji Publicznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowej Rudzie

Modernizacja kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku II

PWSZ w Nysie

Advertisement

Noworudzianin

Advertisement

ZPAS Group

Advertisement

Zakończenie roku za:

0 dni 0 godzin 0 minut

Google Ads

Zdrojowisko, poligraficzna, górnicza: Noworudzka Szkoła Techniczna
Strona główna arrow Wydarzenia arrow VI Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników 2017
VI Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników 2017 Drukuj E-mail
W dniu  06 kwietnia 2017  roku  podczas dni prasowych Poznańskich  Targów Motoryzacyjnych oraz Targów Techniki Motoryzacyjnej w Poznaniu odbył się finał  VI Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników 2017. W konkursie wzięło udział 500 zespołów z całej Polski a do ścisłego finału w Poznaniu  zakwalifikowało się 30, wśród których znalazły się aż trzy dwuosobowe zespoły z Noworudzkiej Szkoły Technicznej; Michał Majerczyk, Marcin Młynarczyk, Wojciech Nowak, Kordian Kęskiewicz, Miłosz Bednarski i Krzysztof Szewczyk. Dzięki hojności sponsorów takich jak PKS w Kłodzku SA z Kłodzka, ZPAS SA w Przygórzu oraz TIGER-BUS z Jugowa uczniowie mieli zapewniony transport i mogli wziąć w nich udział.

VI Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników 2017  VI Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników 2017  VI Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników 2017

Organizatorami konkursu są Międzynarodowe Targi Poznańskie i Fundacja Cooperatio, zrzeszająca ekspertów, przedstawicieli organizacji branżowych i firm współpracujących na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym i promujących rozwój edukacji technicznej. Partnerami Mistrzostw są również Akademia Kierowcy - ODTJ, Akademia Praktycznych Umiejętności, Hyundai Motor Polska, ExxonMobil oraz NEO Tools.

Zmagania rozpoczęły się od indywidualnego rozwiązania testu opracowanego przez wykładowców wydziału samochodowego Politechniki Śląskiej. Następnie przyszedł czas na konkurencje praktyczne przygotowane przez Akademię Praktycznych Umiejętności oraz partnerów Mistrzostw.

Uczestnicy Ogólnopolskich Mistrzostw Młodych Mechaników po raz pierwszy mieli do czynienia z praktyczną konkurencją dotyczącą alternatywnych układów napędowych. Obsługa samochodu z napędem hybrydowym wymaga od mechanika nie tylko większego zakresu wiedzy, ale także uprawnień. Konieczne jest uprawnienie do obsługi układów wysokonapięciowych do 1kV. Oprócz tego, mechanik musi zdawać sobie sprawę z istotnych różnic w budowie między pojazdem hybrydowym a klasycznym, które nie ograniczają się jedynie do układu napędowego. Zadaniem młodych mechaników było wskazanie i nazwanie elementów składowych układu hybrydowego samochodu Hyundai Ioniq znajdujących się w komorze silnika zasilanych prądem stałym o napięciu powyżej 60 V.

Sporo trudności sprawiło młodym mechanikom zadanie na stanowisku Iveco, na którym znajdował się premierowy ciągnik siodłowy Stralis XP. W tej konkurencji chodziło o wskazanie elementów wyposażenia odpowiedzialnych za spełnianie przez ten pojazd normy czystości spalin Euro VI oraz omówienie ich działania. Zawodnicy musieli wskazać zbiornik z płynem AdBlue oraz zlokalizować układ oczyszczania spalin SCR, który - inaczej niż w samochodach osobowych - był zintegrowany w tłumiku końcowym.

Na zakończenie po rozdaniu nagród i upominków przedstawiciele przedsiębiorstw z branży motoryzacyjnej zapewnili że finaliści konkursu to kadra zawodowców na jaką czekają w swoich firmach zwłaszcza mechaników samochodów ciężarowych.

Gratulujemy młodym mechanikom sukcesu i jesteśmy spokojniejsi o ich przyszłość na rynku pracy.