panorama szkoły
NST  Nowa Ruda - logo szkoły
Biuletyn Iformacji Publicznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowej Rudzie

Modernizacja kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku II

PWSZ w Nysie

Advertisement

Noworudzianin

Advertisement

ZPAS Group

Advertisement

Zakończenie roku za:

0 dni 0 godzin 0 minut

Google Ads

Zdrojowisko, poligraficzna, górnicza: Noworudzka Szkoła Techniczna
Strona główna arrow Wydarzenia arrow Dzień Przedsiębiorczości w NST
Dzień Przedsiębiorczości w NST Drukuj E-mail
Projekt Dzień przedsiębiorczości sprzyja podejmowaniu przez młodych ludzi trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej. W Noworudzkiej Szkole Technicznej piętnasta edycja programu nadeszła wraz z kalendarzową wiosną 21 marca 2018r.
Ponad 160 uczniów miało możliwość odbycia jednodniowej wizyty w wybranym przez szkolnego koordynatora Panią Martę Augustynowską – Klinceiwcz miejscu pracy. Cele projektu to zweryfikowanie swoich wyobrażeń o wymarzonym zawodzie, pozyskanie informacji o wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do wykonywania danego zawodu, doświadczenia związku pomiędzy wykształceniem a karierą zawodową, zapoznania się z organizacją i zarządzaniem firmą.

Dzień Przedsiębiorczości w NST  Dzień Przedsiębiorczości w NST  Dzień Przedsiębiorczości w NST

Pierwszy na liście firm zaangażowanych do projektu przez szkolnego koordynatora był Zamek Książ, zlokalizowany w Wałbrzychu. Hotel stanowi obecnie największą część bazy noclegowej na terenie książańskiego kompleksu zamkowo - parkowego. Obiekt, urokliwie zlokalizowany na przedzamczu majestatycznego Zamku Książ, wznoszącego się na cyplu skalnym na wysokości 395 m n.p.m., kontynuuje tradycje dawnej rezydencji Hochbergów. Pierwotnie pełnił funkcje reprezentacyjne, przyciągając i kusząc „koronowane głowy” Europy niezwykłą aurą oraz magią otaczającą to miejsce. Grupę uczniów technikum hotelarskiego wraz z nauczycielem Martą Augustynowską - Klincewicz szczególnie zainteresowały informacje dotyczące części hotelowej zamku. Hotel Książ posiada ponad 80 miejsc noclegowych, oferując pokoje: 1-, 2 - i 3- os., suity oraz apartamenty. Na szczególną uwagę zasługują przestrzenne i iście "książęce" łazienki. Pokoje standardowo wyposażone są w telewizor, telefon oraz dostęp do sieci Internetu. Zwiedzanie z przewodnikiem trwało około godziny, chociaż wszyscy chcieliby dłużej słuchać ciekawostek dotyczących hotelowych tajemnic. Jedną z nich okazało się wyposażenie zamkowych komnat w centralny odkurzacz i to już ponad sto lat temu, do dziś w niektórych miejscach widoczne są pozostałości po tej instalacji. Po zwiedzaniu części hotelowej cała klasa 2b spotkała się w Palmiarni należącej do zamkowego kompleksu Książ. Obecnie w wałbrzyskiej palmiarni rośnie ponad 250 gatunków roślin, które reprezentują florę różnych stref klimatycznych i różnych kontynentów. Warto zobaczyć m.in. fikusy i krzewy z Azji; eukaliptusy, świerki i sosny z Australii; byliny z Afryki; kaktusy i agawy czy rośliny cytrusowe z basenu Morza Śródziemnego. Dla miłośników Dalekiego Wschodu prawdziwą gratką jest jedyna w Polsce stała wystawa Bonsai. Niektórzy z uczestników tej wycieczki odnaleźli ślady wiosny. Druga grupa uczniów tej klasy udała się do firmy Poldruk w Wałbrzychu, gdzie miała okazję zgłębić tajniki wiedzy o zawodzie drukarza. W firmie uczestnicy projektu zostali mile powitani przez właściciela Pana Józefa Grzywę, zwiedzanie zaczęli od dużej hali, w której znajdowała się maszyna do druku offsetowego. Pracownik przy tym urządzeniu wytłumaczył dokładnie jego działanie oraz omówił zamówienia jakie obsługuje. Następnie oprowadzano uczniów po kolejnych halach, gdzie pracowało wiele osób. Każda z nich miała dokładnie wyznaczone obowiązki. Uczestnicy wycieczki obserwowali maszyny oraz pracowników, którzy ze skupieniem wykonywali swoje zadania. Najmniejsze pomieszczenie w tej firmie wyposażone było w maszynę do naświetlania matryc. Był to mały pokój z pomarańczowym światłem oraz bardzo wysoką temperaturą. Wszyscy z ciekawością oglądali wykonywaną tam pracę. Po wyjściu z pomieszczenia czekała na uczniów i nauczycieli miła niespodzianka w postaci upominków firmowych. Wycieczka była bardzo udana dzięki bezpośredniemu kontaktowi z kierownictwem, personelem oraz profesjonalnym sprzętem drukarni.
Uczniowie pierwszej klasy technikum hotelarskiego mieli zaszczyt złożyć wizytę w luksusowym Hotelu SPA Dr Irena Eris w Polanicy-Zdroju w ramach projektu „Dzień przedsiębiorczości”. Na miejscu zobaczyli jak funkcjonuje hotel oraz poznawali tajniki pracy w dziale housekeeping'u i w części gospodarczej, w tym pralni. Podczas przydzielonych zadań uczniowie byli cały czas traktowani tak, jak inni pracownicy hotelu, a każde z zadań zostało dokładnie wyjaśnione. Składanie ręczników oraz szlafroków okazało się bardzo przyjemnym ćwiczeniem. Uczniowie zapoznali się z różnego rodzaju profesjonalnym sprzętem do prania, którego nigdy wcześniej nie mili okazji zobaczyć i poznać. Panie pokojowe były bardzo sympatyczne - tłumaczyły omawiane czynności w bardzo uporządkowany i zarazem prosty sposób.
Nauczyciele zawodu, którzy uczestniczyli w projekcie mieli również okazję do bezpośredniego kontaktu z pracownikami firmy. Cały personel hotelu przyjął, zarówno uczniów, jak i towarzyszących im pedagogów ciepło i z dużą gościnnością, co zostało przez wszystkich bardzo dobrze odebrane. Widać było, że atmosfera pracy i współpracy w tym luksusowym obiekcie hotelarskim jest na najwyższym poziomie. Niebagatelne znaczenie dla naszych uczniów ma fakt, że jest to hotel o najwyższej – pięciogwiazdkowej kategoryzacji. Dzień przedsiębiorczości w tym hotelu pokazał uczniom, jak w przyszłości może wyglądać praca na poszczególnych stanowiskach i za jakimi wyzwaniami się wiąże. Młodzi adepci hotelarstwa byli bardzo zadowoleni z tego rodzaju warsztatów i wyrazili chęć uczestniczenia w przyszłości w następnych zajęciach praktycznych na terenie Hotelu SPA Dr Irena Eris Polanica Zdrój.
Kolejna grupa uczniów technikum NST wybrała się na kilkugodzinną wycieczkę do firmy Regnars  Kopalnia Melafiru w Tłumaczowie. Tym razem byli to wybrani uczniowie w zawodach elektryk oraz mechanik pojazdów samochodowych. Po przyjeździe do firmy zostali gościnnie przywitani przez dyrektora kopalni Pana Pawła Chrapka. Po prezentacji multimedialnej kamieniołomu i konkursie z nagrodami dla aktywnych słuchaczy, przyszedł czas na zapoznanie się z zakładem. Uczniowie zostali podzieleni na kilku osobowe grupy, po czym wraz z nauczycielami zawodu zostali zabrani przez pracowników do zwiedzania kopalni. Humor dopisywał a wiosenna pogoda zamieniła część wyrobiska w niezłe błotko. Oprowadzeni po całym terenie zakładu uczniowie zobaczyli wyrobiska, części taśmociągu, kruszarki, przesiewarki oraz laboratorium. W tym laboratorium odbywają się badania materiału w postaci próbek skały melafirowej pobranych z wyrobiska. Na podstawie tych badań oceniana jest jakość materiału oraz dzielony jest on na odpowiednie frakcje. Uczniowie zobaczyli maszyny, które funkcjonują w bardzo trudnych warunkach w kamieniołomie. Te urządzenia pracują w ruchu ciągłym, opowiadano im w trakcie zwiedzania, że awarie też się zdarzają np. wymiana rolek taśmociągu. Nasza uczennica Weronika Brzezińska miała okazję przejechać się wozidłem jako pasażerka. Ciekawostką dla niej była prędkość rozwijana przez pojazd do ok. 40 km/h oraz inne parametry techniczne omawiane przez sympatycznego kierowcę. Zadziwiające jest spalanie pojazdu w stanie spoczynku  - 40 l/h. Wszystkie maszyny w zakładzie są bardzo duże w bezpośrednim kontakcie. Pokazano uczniom również całą drogę, którą przebywa urobek od momentu wydobycia przez kruszenie, sortowanie do załadunku na pociąg do danego odbiorcy. Przyszli elektrycy mięli nie lada gratkę w przeliczeniu ile energii pobiera taki zakład pracy, aby sprostać sporym zamówieniom i pracy w ruchu ciągłym. Zostali zapoznani z ciągami technologicznymi i układami elektromechanicznymi wykorzystanymi w zakładzie górniczym. Obejrzeli również schematy technologiczne wizualizujące procesy automatyki oraz rozdzielnię niskich napięć zasilającą kruszarkę. Z relacji uczestników projektu uczniów i nauczycieli wynika, że Dzień Przedsiębiorczości w KMT Tłumaczów uważają za udany, czego dowodem są również liczne pamiątkowe zdjęcia.
Kolejnym partnerem projektu była Agencja Rozwoju Regionalnego "AGROREG" S.A. – firma zlokalizowana w miejscowości Nowa Ruda – dzielnica Słupiec. AGROREG aktywnie działa na rzecz restrukturyzacji, rozwoju regionalnego i upowszechniania standardów Unii Europejskiej. W trakcie jej zwiedzania pod opieką nauczyciela informatyki oraz pracownika firmy Pana Artura Jasińskiego uczniowie technikum informatycznego NST mogli poznać nowoczesne technologie i rozwiązania z branży IT wdrożone w firmie. Celem zwiedzania był Technoinkubator, którego budynki przeszły pozytywną metamorfozę, stając się zauważalnym centrum biznesowym. Wewnątrz znajduje się 10-stanowiskowe laboratorium komputerowe, które może służyć za salę szkoleniową przygotowaną pod wynajem przez przedsiębiorców. Sala wyposażona jest w wysokiej klasy komputery firmy ASUS tzw. All In One oraz zaawansowaną instalację sieciowe, umożliwiającą wyświetlanie obrazu na wszystkich stanowiskach komputerowych lub TV. Znajduje się tam również sprzęt, który wykorzystywany do wideokonferencji między firmami. Uczniowie byli świadkami obsługi tego sprzętu, który służy do technicznej obsługi konferencji. Dzięki kilkugodzinnym zajęciom w firmie uczniowie obejrzeli również film promujący miasto Nowa Ruda. Był również czas na wiosenną rozrywkę -komedię „Poznaj moich spartan”, która w takich warunkach technicznych poprawiała wszystkim humor. Ta sala zrobiła na uczniach największe wrażenie, ponieważ zdalnie obsługiwany sprzęt potrafi w szybkim czasie przekształcić się z sali konferencyjnej w salę kinową. Na atrakcyjność wycieczki wpłynęła również możliwość zapoznania się w małych pięcioosobowych grupach z główną serwerownią, w której znajdował się m.in. UPS. Niektórzy uczestnicy tej wycieczki przygotowują się również do fotoreportażu pt. Jak dzień przedsiębiorczości wpłynął na moje decyzje zawodowe.

Uczniowie pierwszej klasy  kształceni na mechaników pojazdów samochodowych odwiedzili firmę Serwis Ogumienia Belowscy s.c.. Po warsztacie oprowadzał ich założyciel i jeden z właścicieli zakładu- Pan Zbigniew Belowski. We wszystkich pomieszczeniach oraz częściach warsztatu zaprezentował skomplikowane urządzenia do obsługi pojazdów samochodowych. Uczniowie mięli  również okazję zobaczyć magazyn z częściami, oraz pomieszczenia przeznaczone do przechowywania opon. Poznali również każde stanowisko pracy w tej firmie. Zaskoczeniem była wielkość warsztatu, a szczególnie ilość stanowisk do bezpośredniej obsługi pojazdów samochodowych. Uczniowie dokładnie zapoznali się ze stacją kontroli pojazdów oraz urządzeniami diagnostycznymi. Według nich najciekawszą ze wszystkich maszyn była ta przeznaczona do ustawiania geometrii w samochodach. Najbardziej ucieszyło uczniów i ich opiekuna to, że Pan Belowski w trakcie zapoznania z warsztatem dał  nadzieję na zatrudnienie w jego firmie. Niesamowita w tym zakładzie była atmosfera panująca miedzy pracownikami, oraz to, że właściciel serwisu traktuje pracowników prawie jak rodzinę. Ten dzień spędzony poza szkolnymi ławami zbliżył uczniów do przyszłego zawodu i pokazał, jak taka firma jak warsztat samochodowy działa i wygląda „od kuchni”.
Uczniowie klasy Pani Agnieszki Kozłowskiej Dzień przedsiębiorczości spędzili w firmie poligraficznej ‘’Kokot’’ Pana Bogdana Kokot vel Kokocińskiego. Po noworudzkiej drukarni  oprowadzał ich pracownik tej firmy. W zakładzie przyszli technicy cyfrowych procesów graficznych dowiedzieli się kilku ciekawostek o zawodzie. Mięli okazję do bezpośredniego kontaktu z pracującymi  drukarzami. Dzięki temu projektowi zobaczyli specjalistyczny sprzęt „na żywo” m.in. naświetlarkę, wielką drukarkę i gilotynę do papieru. Odwiedzili każde ze stanowisk znajdujących się w firmie, a także mieli okazję zobaczyć, jak maszyny drukowały ulotki w zakresie barw CMYK. Z ciekawością przyglądali się jak pracownicy obrabiali materiały poligraficzne gilotyną. Wraz z wychowawczynią  dowiedzieli się co ta firma poligraficzna jest w stanie zaoferować chętnym na takie usługi oraz jak reaguje na zmieniający się popyt. Można tu zamówić m.in. plakaty, wizytówki, książki oraz mniejsze gadżety np. magnesy i ulotki okolicznościowe. Na pamiątkę  realizacji projektu  czekała na nich super niespodzianka w postaci firmowego magnesu.
Honorowym patronatem Dnia przedsiębiorczości jest Pan Prezydent Andrzej Duda, dostęp do wszelkich materiałów edukacyjnych Noworudzka Szkoła Techniczna otrzymała dzięki wieloletniej współpracy z Fundacją Młodzieżowej Przedsiębiorczości z Warszawy. Jako koordynator projektu uznaję Dzień przedsiębiorczości za sukces i dziękuję za współpracę wszystkim instytucjom, firmom, ich właścicielom oraz zaangażowanym pracownikom. To dzięki wam uczniowie NST mięli niepowtarzalną okazję do zweryfikowania swoich wyobrażeń na temat wybranego zawodu. Obserwacja stanowisk pracy i bezpośredni kontakt z osobami, które tę pracę wykonują stworzyły uczniom możliwość pogłębienia wiedzy o danym zawodzie, a także zdobycia informacji o tym, jakie cechy i umiejętności są niezbędne do jego wykonywania. Warto uczyć się od praktyków!