panorama szkoły
NST  Nowa Ruda - logo szkoły
Biuletyn Iformacji Publicznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowej Rudzie

Modernizacja kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku II

PWSZ w Nysie

Advertisement

Noworudzianin

Advertisement

ZPAS Group

Advertisement

Zakończenie roku za:

0 dni 0 godzin 0 minut

Google Ads

Zdrojowisko, poligraficzna, górnicza: Noworudzka Szkoła Techniczna
Strona główna arrow Wydarzenia arrow Odsłonięcie tablicy upamiętniającej działalność Małej Garstki w Noworudzkiej Szkole Technicznej
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej działalność Małej Garstki w Noworudzkiej Szkole Technicznej Drukuj E-mail
27 kwietnia 2018 roku w Noworudzkiej Szkole Technicznej odbyła się szczególna uroczystość. Było to odsłonięcie tablicy upamiętniającej działalność  tajnej młodzieżowej organizacji antykomunistycznej, działającej na terenie szkoły w latach 1951- 1952, o nazwie „Mała garstka”. Założycielem organizacji był przybyły z Sycowa do ówczesnej Szkoły Przysposobienia Górniczego w Nowej Rudzie Jan Kowalski. W marcu 1952 roku działacze „Małej Garstki” zostali aresztowani przez Urząd Bezpieczeństwa i osadzeni w kłodzkim więzieniu. Po zakończeniu śledztwa otrzymali wysokie wyroki jako zatwardziali wrogowie systemu komunistycznego.

Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej Noworudzkiej Szkole Technicznej  Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej Noworudzkiej Szkole Technicznej  Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej Noworudzkiej Szkole Technicznej

W uroczystości wzięli udział między innymi:  Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Monika Wielichowska, Dolnośląski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk, Wiceprzewodniczący Sejmiku Samorządu Województwa Dolnośląskiego Julian Golak, Starosta Powiatu Kłodzkiego Maciej Awiżeń, Wicestarosta Powiatu Kłodzkiego Małgorzata Jędrzejewska – Skrzypczyk, Burmistrz Miasta Nowa Ruda Tomasza Kiliński, Zastępca Wójta Gminy Nowa Ruda Paweł Szafran, Dyrektor Wydziału Zamiejscowego Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty Mariusz Kałwak, Iwona Chowańska z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział we Wrocławiu, Major Józef Oleksiewicz,  Proboszcz Parafii w Drogosławiu Ksiądz Stanisław Kasztelan, przedstawiciele grupy fundatorów tablicy: Teresa Bazała, Jan Saul,  Nadleśniczy Nadleśnictwa Jugów Jan Lenart, a także Henryk Skorupa - członek Zarządu  Stowarzyszenia Inżynierów i Mechaników Polskich Oddział w Wałbrzychu, przedstawiciele współczesnej „Małej Garstki”.

Wyjątkowym gościem była Pani Leokadia Marynka (Hołubecka), jedyna żyjąca działaczka organizacji, która w swoim wystąpieniu przybliżyła zebranym historię „Małej Garstki”.

Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonała Pani Leokadia Marynka oraz  Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska.
Oprawę muzyczną uroczystości  zapewniła Noworudzka Orkiestra Górnicza.
 
Fot. Piotr Barański - uczeń klasy 3ct

zobacz też: Telewizja Sudecka