panorama szkoły
NST  Nowa Ruda - logo szkoły
Biuletyn Iformacji Publicznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowej Rudzie

Modernizacja kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku II

PWSZ w Nysie

Advertisement

Noworudzianin

Advertisement

ZPAS Group

Advertisement

Zakończenie roku za:

120 dni 23 godzin 58 minut

Google Ads

Sonda

Jakim kierunkiem z naszej oferty jesteś najbardziej zainteresowany(a)?
  

Gościmy

Aktualnie jest 17 gości online

Statystyka

odwiedzających: 7337809

Nagłówki RSS

Zdrojowisko, poligraficzna, górnicza: Noworudzka Szkoła Techniczna
Strona główna
XVI edycja Dnia Przedsiębiorczości w NST Drukuj E-mail
20 marca 2018 roku w Noworudzkiej Szkole Technicznej odbyła się szesnasta edycja Dnia Przedsiębiorczości. Celem projektu jest zweryfikowanie swoich wyobrażeń o wymarzonym zawodzie, doświadczenia związku pomiędzy wykształceniem a karierą zawodową, zapoznanie się z organizacją i zarządzaniem firmą oraz pozyskanie informacji o wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do wykonywania danego zawodu. W tej edycji nawiązana została współpraca z zakładami pracy: Hotel Restauracja Parkowa Nowa Ruda, Restauracja – Hotelik Nova Renoma Nowa Ruda - Słupiec, Regnars Kopalnia Melafiru w Tłumaczowie, Poligrafia Kokot vel Kokociński Nowa Ruda, ZPAS S.A z siedzibą w Nowej Rudzie.

XVI edycja Dnia Przedsiębiorczości w NST  XVI edycja Dnia Przedsiębiorczości w NST  XVI edycja Dnia Przedsiębiorczości w NST

Ponad 80 uczniów technikum udało się na jednodniową wizytę w wybranym przez szkolnego koordynatora Panią Martę Augustynowską miejscu pracy. Dzień przedsiębiorczości sprzyja podejmowaniu przez młodych ludzi trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej. Młodzież kształcąca się w zawodzie technik hotelarz zapoznała się z tajnikami pracy obiektu Hotel Parkowa oraz Nova Renoma w Nowej Rudzie. Uczniowie pod czujnym okiem współwłaściciela hotelu oraz wykwalifikowanego personelu wykonywali powierzone zadania oraz aktywnie słuchali  historii powstania tych obiektów. Na poszczególnych stanowiskach pracy odbyły się warsztaty z nakrywania i przygotowania zastawy stołowej na najbliższe imprezy okolicznościowe. Również w dziale housekeeping'u oraz w sali konferencyjnej nie brakowało rąk do pracy. Przez kilka godzin praktyk uczniowie zostali potraktowani tak, jak inni pracownicy hotelu, a każde przydzielone im zadanie zostało dokładnie wyjaśnione. Praktykanci zapoznani zostali również ze specjalistycznymi programami informatycznymi do obsługi gościa w obiekcie hotelarskim i gastronomicznym SOHO i SOGA.

Kolejna grupa uczniów  udała się do firmy Poligrafia Kokot vel Kokociński w Nowej Rudzie, gdzie miała okazję zgłębić tajniki wiedzy o zawodzie poligrafa. W firmie uczestnicy projektu zostali mile powitani przez właściciela, zwiedzanie zaczęli od pomieszczenia DTP, w którym pracownicy drukarni przygotowują na komputerze materiały przeznaczone do druku. W kolejnym miejscu zakładu młodzież mogła zobaczyć jak powstaje forma drukowa metodą CTP. Po przejściu do następnego działu  pracownik przy maszynie do druku offsetowego  wytłumaczył dokładnie jej działanie oraz zademonstrował sposób montażu wcześniej naświetlonej płyty offsetowej. Każdy z uczestników miał również możliwość samodzielnej weryfikacji jakości druku przy pomocy lupki poligraficznej. Następnie oprowadzano uczniów po kolejnych stanowiskach pracy drukarni, w której można  zamówić m.in. plakaty, wizytówki, książki oraz mniejsze gadżety np. ulotki okolicznościowe. Ostatnim miejscem zakładu była  introligatornia, w której produkty otrzymują swój ostateczny kształt. Uczestnicy wycieczki obserwowali pracę specjalistycznych maszyn poligraficznych. Wszyscy z ciekawością oglądali wykonywane tam zlecenia. W procesie produkcyjnym tego dnia powstawała książka. Dzięki nawiązanej współpracy oraz realizacji projektu młodzież technikum grafiki i poligrafii cyfrowej miała okazję sprawdzić, jak wygląda w rzeczywistości praca w tym zawodzie.
Przyszli elektrycy wybrali się na wycieczkę do firmy Regnars  Kopalnia Melafiru w Tłumaczowie. Po przyjeździe do firmy zostali  przywitani przez dyrektora kopalni, po czym wraz z nauczycielami zawodu  oraz kierownikiem zwiedzali cały zakład. Humor dopisywał a wiosenna pogoda zachęcała do robienia zdjęć. Oprowadzeni po całym terenie kopalni uczniowie zobaczyli wyrobiska, części taśmociągu, kruszarki, przesiewarki oraz transport kolejowy. Uczniowie mieli okazję być tuż obok maszyn, które funkcjonują w bardzo trudnych warunkach w kamieniołomie. Te urządzenia pracują w ruchu ciągłym, dlatego awarie też się zdarzają np. uszkodzenia przewodów elektrycznych oraz silników zasilających maszyny, wymiana rolek taśmociągu. Wszystkie urządzenia w zakładzie są bardzo duże w bezpośrednim kontakcie. Pokazano uczniom również całą drogę, którą przebywa urobek od momentu wydobycia przez kruszenie, sortowanie, magazynowanie aż do załadunku na pociąg do danego odbiorcy. Przyszli elektrycy zostali zapoznani z ciągami technologicznymi i układami elektromechanicznymi wykorzystanymi w zakładzie górniczym. Obejrzeli również  technologię  procesu automatyki załadunku oraz rozdzielnię niskich napięć zasilającą m.in. kruszarkę. Na największą uwagę zasłużyła maszyna „Torus” oraz kruszarka szczękowa zasilane silnikami elektrycznymi dużej mocy.

Kolejnym partnerem projektu była firma ZPAS S.A z siedzibą w Nowej Rudzie. W tym zakładzie pracy założenia dnia przedsiębiorczości realizowali uczniowie technikum informatycznego. Po zapoznaniu z historią firmy oraz specyfiką produkcji, pod opieką nauczyciela zawodu oraz opiekuna firmy, odbyło się zwiedzanie zakładu. W każdym dziale produkcji podzespołów i obudów m.in. paczkomatów praca związana była  z projektowaniem i programowaniem charakterystycznym dla zawodu technik informatyk. Szczegółowo przedstawiono uczniom pracę na stanowiskach programowania oraz  montażu pomp ciepła, skrzynek serwerowych. W sali konferencyjnej pod opieką informatyków zakładu uczniowie zapoznali się z podstawami różnych języków  programowania tj. JAVA, Python, HTML. Na największą uwagę zasługuje pompa ciepła, która została zaprojektowana i stworzona przez firmę od podstaw. Na zakończenie uczniowie dowiedzieli się jakie wykształcenie, kwalifikacje i umiejętności są niezbędne do pracy w zawodzie informatyka.

Jako podsumowanie projektu można zdecydowanie stwierdzić, że po raz kolejny z sukcesem zrealizowaliśmy Dzień Przedsiębiorczości w Noworudzkiej Szkole Technicznej. Uczestnicy projektu przygotowują się również do fotoreportażu pt. Jak dzień przedsiębiorczości wpłynął na moje decyzje zawodowe. Honorowym patronatem Dnia Przedsiębiorczości jest Pan Prezydent Andrzej Duda, dostęp do wszelkich materiałów edukacyjnych Noworudzka Szkoła Techniczna otrzymała dzięki wieloletniej współpracy z Fundacją Młodzieżowej Przedsiębiorczości z Warszawy. Dzięki nawiązaniu współpracy z lokalnym rynkiem pracodawców oraz umocnieniem relacji pracodawca – szkoła – uczeń możemy potwierdzić realizację motta szkoły: „uczymy rzeczy przydatnych”.


Nowości
Popularne