panorama szkoły
NST  Nowa Ruda - logo szkoły
Biuletyn Iformacji Publicznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowej Rudzie

Modernizacja kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku II

PWSZ w Nysie

Advertisement

Noworudzianin

Advertisement

ZPAS Group

Advertisement

Zakończenie roku za:

0 dni 0 godzin 0 minut

Google Ads

Zdrojowisko, poligraficzna, górnicza: Noworudzka Szkoła Techniczna
Strona główna arrow Wydarzenia arrow NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI Drukuj E-mail
„Pamięć narodowa to jest pamięć suwerenna
– ona sama wie, o czym ma pamiętać, sama zapamiętuje, nie pytając
nas o zdanie”. Nie jest więc tak, że my sami „coś każemy jej pamiętać, a o czymś innym każemy jej zapomnieć”.
 Jarosław M. Rymkiewicz

Corocznie 11 listopada, dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r., obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Święto Niepodległości ustanowiono dopiero w  1937 r., które upamiętniało odzyskanie suwerenności, zakończenie I wojny światowej i uhonorowanie postaci Józefa Piłsudskiego. Oficjalnie przywrócono pamięć o tym dniu ustawą z 1989 roku i dzień 11 listopada obchodzimy pod nazwą Narodowe Święto Niepodległości.

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI  NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI  NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

O odzyskanej niepodległości Józef Piłsudski mówił :
"Jest to największa, najdonioślejsza przemiana, jaka w życiu narodu może nastąpić. Przemiana, w której konsekwencji powinno się zapomnieć o przeszłości; powinno się przekreślić wielkim krzyżem starem porachunki.”