panorama szkoły
NST  Nowa Ruda - logo szkoły
Biuletyn Iformacji Publicznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowej Rudzie

Modernizacja ksztacenia zawodowego na Dolnym lsku II

PWSZ w Nysie

Advertisement

Noworudzianin

Advertisement

ZPAS Group

Advertisement

Zakoczenie roku za:

0 dni 0 godzin 0 minut

Google Ads

Zdrojowisko, poligraficzna, górnicza: Noworudzka Szkoła Techniczna
Strona gwna arrow Wydarzenia arrow Dzie Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
Dzie Flagi Rzeczypospolitej Polskiej Drukuj E-mail
Dzie Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

2 maja, na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej z 20 lutego 2004 r., obchodzimy Dzie Flagi RP. Polska flaga jest zoona z dwóch poziomych pasów: biaego i czerwonego. Jej kolorystyka oparta jest o barwy goda polskiego – biaego ora w czerwonym polu. W czasie m.in. drugiej wojny wiatowej kolory te byy symbolem niezomnoci narodu i woli zwycistwa, budziy nadziej na wolno. Polskie barwy narodowe po raz pierwszy zostay uregulowane w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 r., ale historia flagi siga a dynastii Piastów. Oficjalnie zostaa uznana za symbol narodowy w 1919 roku, po latach zaborów, w rok po uzyskaniu przez Polsk niepodlegoci. Zgodnie z Konstytucj barwy narodowe podlegaj ochronie prawnej. Fladze pastwowej naleny jest szacunek – powinna by zawsze zadbana, a najbardziej godnym sposobem jej eksponowania jest umieszczenie na drzewcu lub maszcie. Na terenie kraju polska flaga ma pierwszestwo przed kad inn. Wraz z Dniem Flagi 2 maja w Polsce jest obchodzony Dzie Polonii i Polaków poza granicami kraju, ustanowiony przez Sejm 20 marca 2002 r. w uznaniu wielowiekowego dorobku i wkadu Polonii i Polaków za granic w odzyskanie przez Polsk niepodlegoci, wierno i przywizanie do polskoci oraz pomoc krajowi w najtrudniejszych momentach.