panorama szkoły
NST  Nowa Ruda - logo szkoły
Biuletyn Iformacji Publicznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowej Rudzie

Modernizacja kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku II

PWSZ w Nysie

Advertisement

Noworudzianin

Advertisement

ZPAS Group

Advertisement

Zakończenie roku za:

0 dni 0 godzin 0 minut

Google Ads

Zdrojowisko, poligraficzna, górnicza: Noworudzka Szkoła Techniczna
Strona główna arrow Wydarzenia arrow Informatycy i elektrycy z 4A ku pamięci Powstańcom
Informatycy i elektrycy z 4A ku pamięci Powstańcom Drukuj E-mail
       Już kolejny raz podczas zajęć z wychowawcą – Panem Konradem Kałwakiem uczniowie klasy 4AT pisali kartki pocztowe do uczestników Powstania Warszawskiego. Celem akcji jest upamiętnienie i uhonorowanie Powstańców oraz chęć pokazania Zrywu przez pryzmat historii osób, które brały w nim udział.
       W tym roku akcję pisania kartek poprzedziła lekcja wychowawcza podczas której odbyła się projekcja filmu „GŁÓD, BRUD I WESELA – ŻYCIE CODZIENNE PODCZAS POWSTANIA WARSZAWSKIEGO”. Następnie uczniowie pracowali w grupach nad tematem dramy, który wcześniej wylosowali. Pod koniec zajęć wychowawca przeprowadził rozmowę na temat życia codziennego Powstańców Warszawskich.
       W przeciwieństwie do lat poprzednich, podczas tegorocznej edycji organizatorzy nie drukowali i nie rozpowszechniali kartek w tradycyjnej papierowej formie. Zaoszczędzone na produkcji i rozpowszechnianiu pocztówek środki zostały przeznaczone na realizację działań pomocowych skierowanych do Powstańców Warszawskich. W tym roku mieliśmy możliwość wysłania kartki on-line, które kosztowały 10PLN. Mogliśmy napisać maksymalnie 25 słów – dokładnie tyle wynosił limit w korespondencji wysyłanej pocztą polową w czasie Powstania Warszawskiego. Po krótkim zastanowieniu, wybraniu konkretnego adresata (żyjącego Powstańca) oraz chwili zadumy zaczęliśmy kreślić pełne patosu słowa. Wszystkie e-kartki po zakończeniu akcji zostaną wydrukowane i w formie tradycyjnej trafią do Powstańców Warszawskich.
       Naszą korespondencję mogliśmy wysłać anonimowo lub podać swój adres zamieszkania i numer telefonu. My podaliśmy swoją klasę i Szkołę, żeby zaznaczyć, że zawsze pamiętaMY. Kto wie? Być może będziemy mieli na tyle szczęścia, że otrzymamy odpowiedź od jednego z Bohaterów? W przeszłości mieliśmy już takie przypadki w NST i proszę uwierzyć, że łezka w oku niejednokrotnie się kręciła podczas czytania własnoręcznie napisanych wspomnień Bohatera. Powstańcy bardzo chętnie odpowiadają na otrzymaną notkę – niektórzy z nich preferują nawet kontakt telefoniczny. W akcję pisania kartek pan Konrad Kałwak włączył również inne - młodsze klasy, z którymi ma zajęcia.
       Powstanie Warszawskie zapisało się na kartach historii jako jedno z najważniejszych wydarzeń kształtujących polską tożsamość. Było ono uosobieniem naszych kluczowych wartości, takich jak patriotyzm, wolność czy determinacja w przeciwstawianiu się wrogom.
       Niestety wśród kolejnych pokoleń wraz z biegiem czasu świadomość jego znaczenia stopniowo zanika. W tym samym czasie odchodzą od nas ostatni Powstańcy, którzy pełnią fundamentalną rolę w podtrzymywaniu pamięci, przedstawiając wydarzenia tamtych dni z ludzkiej perspektywy. Ludzie Ci zasłużyli na naszą wdzięczność, pamięć i szacunek.
BohaterON umożliwia każdemu wysłanie kartki do Powstańca, przypominając, że pamiętamy...