panorama szkoły
NST Nowa Ruda - logo szkoły
Biuletyn Iformacji Publicznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowej Rudzie

Modernizacja kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku II

PWSZ w Nysie

Advertisement

Noworudzianin

Advertisement

ZPAS Group

Advertisement

Zakończenie roku za:

0 dni 0 godzin 0 minut

Google Ads

Zdrojowisko, poligraficzna, górnicza: Noworudzka Szkoła Techniczna
Strona główna arrow Pozostałe projekty arrow Młodzi obywatele działają dołącz do nas!
Młodzi obywatele działają dołącz do nas! Drukuj E-mail

Młodzi obywatele działają - program, który umożliwia młodym ludziom aktywny i skuteczny udział w życiu publicznym i szkolnym oraz podejmowanie działań na rzecz społeczności lokalnej i swoich rówieśników.


Młodzi obywatele działają to program, w którym młodzi ludzie uczą się jak działać na rzecz swoich rówieśników i swojego środowiska lokalnego. Zarówno szkolne jak i pozaszkolne grupy młodzieży najpierw poznają problemy swojego otoczenia, wspólnie je analizują i starają się opracować własny plan rozwiązania wybranego zagadnienia.

Najważniejszą częścią tego projektu jest działanie. Dlatego młodzi ludzie koncentrują się na realizacji swoich pomysłów. Uczniowie próbują przekonać innych mieszkańców swoich miejscowości do zaangażowania się w rozwiązanie wybranego problemu, dlatego swoje działania publicznie prezentują zarówno władzom jak i innym mieszkańcom swoich miejscowości. Projekty młodzieżowe realizowane przez uczestników programu dotyczą między innymi budowy ścieżki rowerowej, zagospodarowania terenu wokół szkoły, renowacji parku lub placu zabaw, pomocy w hospicjum, recyklingu, promocji własnych miejscowości.

Program Młodzi obywatele działają uczy:

 • odpowiedzialności za swoje otoczenie;

 • sprawnej realizacji swoich pomysłów w środowisku lokalnym;

 • pracy w grupie;

 • analizy sytuacji lokalnej i wyboru kluczowych problemów;

 • współpracy z władzami lokalnymi i innymi podmiotami;

 • metod ewaluacji projektów.

Jak wiadomo nie od dziś już nie wystarczy mieć tylko dyplom z pewnej dziedziny. Często zdarza się, że młodzi ludzie, ze wspaniałym wykształceniem nie mogą znaleźć pracy. Jednym z powodów jest fakt, iż nigdy nie mieli doświadczenia w organizacji czegokolwiek, nie potrafią zbierać i analizować informacji, a także nie odnajdują się w nowych sytuacjach i w nowym środowisku.

Program Młodzi obywatele działają uczy kreatywnego myślenia a także tego jak wykorzystywać zdobytą w szkole wiedzę, oraz tego, że każdy może brać udział w życiu publicznym miasta czy gminy. Uświadamia, że lokalne władze mogą i powinny interesować się działaniami swoich obywateli. Sprawia także, iż młodzi ludzie uczestniczący w programie stają się bardziej świadomymi obywatelami, poznają mechanizmy, jakimi rządzi się demokratyczne państwo prawa. Poprzez mogącą się nawiązać współpracę z samorządami lokalnymi pozbywają się stereotypowego dzielenia ludzi na MY - społeczeństwo i ONI - politycy.

CEO realizuje program MOD od 1998 roku. Do tej pory w programie uczestniczyło ok. 330 szkół, a projekty przygotowywało ponad 5500 uczniów.

Do udziału w programie Młodzi obywatele działają gorąco zapraszamy:

 • uczniów gimnazjów

 • uczniów szkół średnich

 • członków organizacji młodzieżowych (takich jak kluby europejskie, koła zainteresowań)

 • młodzieżowe rady miast i gmin

 • nieformalne grupy młodzieżowe chcące zrealizować swój projekt

Zacznij działać, zapytaj opiekunów (pani Bogumiła Szostak i pani Renata Łomnicka) a dowiesz się jak sprawnie zrealizować projekt młodzieżowy i osiągnąć sukces!!!

Przeczytaj relację z VIII edycji programu i weź udział w IX!