panorama szkoły
NST  Nowa Ruda - logo szkoły
Biuletyn Iformacji Publicznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowej Rudzie

Modernizacja kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku II

PWSZ w Nysie

Advertisement

Noworudzianin

Advertisement

ZPAS Group

Advertisement

Zakończenie roku za:

0 dni 0 godzin 0 minut

Google Ads

Zdrojowisko, poligraficzna, górnicza: Noworudzka Szkoła Techniczna
Strona główna arrow Konkursy arrow Ortografia w służbie wypowiedzi
Ortografia w służbie wypowiedzi Drukuj E-mail
    Tytułowe hasło to motto organizowanego przez naszą Szkołę Powiatowego Konkursu „MISS/MISTER ORTOGRAFII”, organizowanego dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. W tym roku szkolnym odbyła się 27 marca już X EDYCJA DYKTANDA.
    Na nasze zaproszenie odpowiedziało 14 szkół średnich z powiatu kłodzkiego. Każda szkoła może zgłosić 3 uczniów, którzy konkurują między sobą indywidualnie o tytuł MISS lub MISTERA ORTOGRAFII – walczą o jedno z 10 miejsc. Wśród finalistów są także szkoły, najczęściej 3. Finaliści otrzymują nagrody rzeczowe, książki, gadżety, dyplomy. Szkoły - dyplomy, kwiaty a najlepsza szkoła dodatkowo Puchar Przechodni.
   Dla oczekującej na wyniki młodzieży przygotowujemy zawsze poczęstunek oraz program artystyczny.

Konkurs ortograficzny  Konkurs ortograficzny

    W tym roku szkolnym tekst dyktanda przygotował mgr Małgorzata Łuków. Poniżej prezentujemy cały tekst, aby uczniowie naszej szkoły mogli sprawdzić się w znajomości polskiej ortografii.

    Po kilku godzinach żmudnej jazdy nie całkiem sprawnym autobusem marki Mercedes podróż stała się uciążliwa. W bagażach nie było już nic do jedzenia, a żołądek domagał się choćby małego co nieco. Wygłodniała wyobraźnia podsuwała Honoracie obrazy niedawno  spałaszowanego obiadu: gulaszu segedyńskiego, zupy jarzynowej oraz jeżynowego deseru. Dwudziestoparolatka zatęskniła  za świeżo parzoną kawą, którą przywiózł jej z dwuipółletniego pobytu w południowo-wschodniej Kolumbii kuzyn – globtroter  i reportażysta, choć właściwsze byłoby określenie „reporterzyna”.
    Honorata spojrzała od niechcenia na zegarek na wpół przysłonięty ponchem, które kupiła  w second-handzie za półdarmo. Męczyło ją to nicnierobienie. Za oknem rozpościerał się pejzaż niby płótna Leona Wyczółkowskiego. Płowozielone łąki gdzieniegdzie przeplatane złotożółtą  nawłocią zachęcały do kontemplacji. Dziewczyna zapadła w półsen. Przyśniły się jej monstrualne, ohydne obrazy, a na nich esy-floresy  pseudoartystów.
     Z niby-snu wyrwał ją histeryczny wrzask jakiejś herod- baby w moherowym berecie, która starała się coś wyperswadować swojemu chuderlawemu i rachitycznemu mężowi. Zapewne był on kiedyś dla niej arcyprzystojnym donżuanem. „ Dlaboga! Dlaczegoż  dziś się z nim tylko handryczy?!” –wykrzyczała w myślach Honorka.
    Autobus zahamował. Dziewczyna wysiadła. Pierwszy haust świeżego, górskiego powietrza sprawił, że Honorata ochoczo podążyła naprzeciw przygodzie. Jutro spotka chwackich harnasiów wywijających hołubce.


    A oto wyniki tegorocznego Dyktanda (jury przyznało 9 nagród indywidualnych oraz 2 nagrodzone miejsca dla szkół):
I m. - Wojciech Suszyński, ZSO Lądek Zdrój
II m. - Mateusz Kaczmarczyk, ZSO Lądek Zdrój
III m. - Magdalena Banaszczyk, ZSO Bystrzyca Kł.
IV m. - Katarzyna Witkowska, ZSO Kudowa Zdrój
V m. - Ewa Soja, ZSO Nowa Ruda
VI m. - Katarzyna Możdżan, ZSO Duszniki Zdrój
VII m. - Dariusz Rachwał, ZSA Kłodzko
VIII m. - Anna Szuber, ZSO Nowa Ruda
IX m. - Kordian Witukiewicz, ZSO Lądek Zdrój

Szkoły:
I m. - Zespół Szkół Ogólnokształcących w Lądku Zdroju
II m. - Zespół Szkół Ogólnokształcących w Nowej Rudzie


na III m. uplasowały się jednocześnie następujące szkoły: ZSO Kudowa, ZSO Duszniki, ZSO Bystrzyca, ZSA Kłodzko

    Ponieważ szkoła z Lądka Zdroju zdobyła Puchar Przechodni trzeci raz z rzędu, Puchar ten trafił do niej już na stałe :))

  Finalistom oraz szkołom serdecznie gratulujemy sukcesu!!!

Konkurs ortograficzny  Konkurs ortograficzny
 
  Chcemy także gorąco podziękować naszym sponsorom, bez których pomocy nie udałoby nam się przygotować ciekawych nagród, są to:
Starostwo Powiatowe w Kłodzku, Urząd Miejski w Nowej Rudzie, Urząd Gminy Nowa Ruda, Zakład Produkcji Automatyki Sieciowej w Przygórzu oraz Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Nowej Rudzie.
    W imieniu własnym oraz Dyrekcji Szkoły serdecznie dziękujemy uczniom, nauczycielom, obsłudze zaangażowanym w organizację i sprawne przeprowadzenie Konkursu!!
                            

                                                                           Organizatorzy
                                          mgr Małgorzata Bąk i mgr Małgorzata Łuków