panorama szkoły
NST  Nowa Ruda - logo szkoły
Biuletyn Iformacji Publicznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowej Rudzie

Modernizacja kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku II

PWSZ w Nysie

Advertisement

Noworudzianin

Advertisement

ZPAS Group

Advertisement

Zakończenie roku za:

0 dni 0 godzin 0 minut

Google Ads

Zdrojowisko, poligraficzna, górnicza: Noworudzka Szkoła Techniczna
Strona główna arrow Wydarzenia arrow III Międzynarodowa Konferencja "Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Internecie"
III Międzynarodowa Konferencja "Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Internecie" Drukuj E-mail

58 prelegentów, ponad 500 uczestników, w tym przedstawiciel naszej szkoły, goście z 26 państw. Internet nie zna granic, o czym przekonali się uczestnicy III Międzynarodowej Konferencji „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Internecie”.

Dla tych, którzy nie mogli uczestniczyć osobiście w konferencji, NASK zapewnił transmisję na żywo (streaming). W materiałach konferencyjnych (PDF) znaleźć można m.in. notki biograficzne oraz abstrakty prelegentów.

Konferencja odbyła się 29 i 30 września 2009 r. w Hotelu Marriott w Warszawie. Jej organizatorami było Polskie Centrum Programu „Safer Internet”, które tworzą Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) oraz Fundacja Dzieci Niczyje. W przygotowanie konferencji, organizowanej w ramach programu Komisji Europejskiej „Safer Internet”, zaangażowany był również klicksafe - niemiecki projekt na rzecz bezpieczeństwa w Internecie. Głównym partnerem konferencji była Fundacja Orange.

Celem konferencji było przekazanie uczestnikom aktualnej wiedzy dotyczącej edukacji na temat bezpieczeństwa w Internecie oraz działań na rzecz zwalczania nielegalnych treści w sieci. W tym roku konferencja poświęcona była przede wszystkim konieczności uwzględnienia problematyki bezpieczeństwa internetowego w programach nauczania, ochronie prywatności najmłodszych użytkowników Internetu, kwestii blokowania treści prezentujących wykorzystywanie seksualne dzieci oraz zapobieganiu zjawisku cyberprzemocy. Szereg innowacyjnych działań edukacyjnych przedstawili organizatorzy konferencji oraz polskie i zagraniczne organizacje.

Spotkanie było okazją do skonfrontowania międzynarodowych doświadczeń i pomysłów – swoją wiedzą dzielili się zarówno praktycy (np. Piotr Kantyka z portalu nasza-klasa.pl), jak i przedstawiciele instytucji zajmujących się uregulowaniami prawnymi (m.in. Rafał Lew-Starowicz z KPRM, Jakub Boratyński z Komisji Europejskiej). O prywatności młodych internautów w kontekście mechanizmów marketingowych w sieci mówił dr Michel Walrave w Uniwersytetu z Antwerpii, a Główny Inspektor Ochrony Danych Osobowych Michał Serzycki opowiadał o ochronie prywatności najmłodszych w portalach społecznościowych.

Ważnym elementem tegorocznej konferencji była dyskusja o blokowaniu na poziomie operatorskim treści pornograficznych z udziałem dzieci – temu zagadnieniu został poświęcony cały panel dyskusyjny, z aktywnym udziałem operatorów telekomunikacyjnych. O doświadczeniach brytyjskich w tym zakresie mówiła dr Zoe Hilton z Wielkiej Brytanii. Podczas sesji dla przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania poruszony został również temat rasizmu i ksenofobii w Internecie.

Adresatami konferencji byli przedstawiciele sektora edukacyjnego (nauczyciele, pedagodzy), organizacje pozarządowe, instytucje wymiaru sprawiedliwości i organy ścigania oraz dostawcy usług i treści internetowych. Ponad pięciuset uczestników tegorocznej konferencji wzięło udział w specjalistycznych sesjach prowadzonych przez uznanych ekspertów. Dwie poprzednie edycje konferencji zgromadziły ponad sześciuset profesjonalistów z całej Polski i z zagranicy.

Honorowy patronat nad konferencją objęli:
- prof. Barbara Kudrycka – Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego,
- Grzegorz Schetyna – wicepremier, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji,
- Marek Michalak – Rzecznika Praw Dziecka,
- Michał Serzycki – Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych,
- Andrzej Czuma – Minister Sprawiedliwości,
- Jolanta Fedak – Minister Pracy i Polityki Społecznej,
- Katarzyna Hall – Minister Edukacji Narodowej,
- Elżbieta Radziszewska – Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania,
- Sławomir Ratajski – Sekretarz Generalny Polskiego Komitetu do spraw UNESCO,
- gen. insp. Andrzej Matejuk – Komendant Główny Policji,
- oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej.

(tekst: saferinternet)

III Konferencja Międzynarodowa   III Konferencja Międzynarodowa   III Konferencja Międzynarodowa