panorama szkoły
NST  Nowa Ruda - logo szkoły
Biuletyn Iformacji Publicznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowej Rudzie

Modernizacja kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku II

PWSZ w Nysie

Advertisement

Noworudzianin

Advertisement

ZPAS Group

Advertisement

Zakończenie roku za:

0 dni 0 godzin 0 minut

Google Ads

Zdrojowisko, poligraficzna, górnicza: Noworudzka Szkoła Techniczna
Strona główna arrow Wydarzenia arrow Prawo do znajomości swoich praw
Prawo do znajomości swoich praw Drukuj E-mail
      Nauczyciele naszej szkoły oraz przedstawiciele Samorządu Szkolnego wzięli udział w konferencji zorganizowanej przez Rzecznika Praw Dziecka i Dolnośląskiego Kuratora Oświaty na temat „Prawo do znajomości swoich praw”.
Wśród prelegentów wystąpiło wiele osobistości:
p. Marek Michalak – Rzecznik Praw Dziecka
p. Rafał Jurkowlaniec – Wojewoda Dolnośląski
p. Beata Pawłowicz – Dolnośląski Kurator Oświaty
insp. Zbigniew Maciejewski – Komendant Wojewódzki Policji
prof. dr hab. Zdzisław Julian Winnicki – Wydział Nauki Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego.
Gościem specjalnym konferencji była sędzia Anna Maria Wesołowska.

Prawo do znajomości swoich praw

      Gospodarzem konferencji było I Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy, którego uczniowie przygotowali i poprowadzili debatę pt. „Prawa i wolności dziecka. Świadomość i odpowiedzialność”.
Następnie odbyła się część naukowa, podczas której w rozmowie z młodzieżą mówiono m.in. o odpowiedzialności i konieczności znajomości przepisów prawa tak, by nie było zaskoczenia, że za przewinienia trzeba ponosić karę.
      Największym zainteresowanie cieszył się wykład sędzi Wesołowskiej pt. „Edukacja prawna w szkole” która wyjaśniła, że trzeba zdawać sobie sprawę, iż każda bójka jest przestępstwem, a spożywanie alkoholu i narkotyków – w takich sytuacjach – nie jest usprawiedliwieniem. „Ciężko jest karać młodych ludzi – podkreślała sędzia Wesołowska, ale jak zrobimy coś złego musimy ponieść konsekwencje”.  
       Programy edukacyjne policji na rzecz znajomości swoich praw przez dzieci i młodzież przedstawił również podinsp. Adam Skrzypek naczelnik Wydziału Prewencji Dolnośląskiej Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Prawo do znajomości swoich praw  Prawo do znajomości swoich praw

Oprac. mgr Marta Leśniak