panorama szkoły
NST  Nowa Ruda - logo szkoły
Biuletyn Iformacji Publicznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowej Rudzie

Modernizacja kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku II

PWSZ w Nysie

Advertisement

Noworudzianin

Advertisement

ZPAS Group

Advertisement

Zakończenie roku za:

0 dni 0 godzin 0 minut

Google Ads

Zdrojowisko, poligraficzna, górnicza: Noworudzka Szkoła Techniczna
Strona główna arrow Wydarzenia arrow Święto Niepodległości w Domu Spokojna Jesień
Święto Niepodległości w Domu Spokojna Jesień Drukuj E-mail
    „Jako  wódz naczelny armii polskiej pragnę notyfikować rządom i narodom wojującym i neutralnym istnienie państwa polskiego niepodległego, obejmującego wszystkie ziemie zjednoczonej Polski. Państwo polskie powstaje z woli całego narodu i opiera się na podstawach demokratycznych. Jestem przekonany, ze potężne demokracje Zachodnie udzielą swej pomocy i braterskiego poparcia Polskiej Rzeczpospolitej Odrodzonej i Niepodległej.”

Święto Niepodległości w Domu Spokojna Jesień  Święto Niepodległości w Domu Spokojna Jesień

   16 listopada 1918 roku Naczelnik Państwa Polskiego, Józef Piłsudski podpisem swym uwiarygodnił notę dyplomatyczną wystosowaną do „rządów i narodów wojujących i neutralnych”, która informowała o odrodzeniu się państwa polskiego...

    Święto Niepodległości to święto bliskie sercu każdego Polaka. Szczególnie dla tych, którzy o tę wolną niepodległą ojczyznę walczyli w różnym historycznie czasie...tych z legionów Piłsudskiego czy walczących z nawałnicą bolszewicką w 1920 roku prawie już nie ma...ale są ci, którzy walczyli o niepodległość w II wojnie światowej. Są ci, których okupanci wywieźli z ich ojczystych stron, a którzy wrócili i obecnie żyją wśród nas. Między innymi w Domu „Spokojna Jesień”, prowadzonym przez Panią Beatę Szałęgę i jej ojca. To z myślą o tych starszych ludziach, niejednokrotnie z bogatą historycznie przeszłością, młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowej Rudzie postanowiła zaprezentować montaż słowno – muzyczny i zaprosić do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych i żołnierskich piosenek. Podopieczni Pani Beaty bardzo dobrze przygotowali się do wspólnego śpiewania, które spodobało się naszej młodzieży. Starsi państwo serdecznie oklaskiwali każde wystąpienie, obojętnie czy był to narrator, ktoś deklamujący czy śpiewające dziewczyny.
   Po prezentacji i wspólnym śpiewaniu pani Szałęga zaprosiła uczniów na poczęstunek oraz do rozmowy z jej podopiecznymi. Młodzież dowiedziała się, że wśród tych starszych, schorowanych i często samotnych ludzi są m.in. powstaniec warszawski, sybiracy, Polacy, którzy przybyli w te strony z Francji. Oczywiście młodzi ludzie też opowiadali o sobie- do jakiej klasy chodzą, skąd pochodzą oni i ich rodzice.
    Nasza wizyta w Domu „Spokojna Jesień” wynikała obecnie nie tylko z faktu, iż utrzymujemy kontakt z pensjonariuszami przy różnych okazjach od kilku lat. Pani Beata Szałęga „uruchomiła” projekt edukacyjny pt. „Łączymy pokolenia”, a nasza szkoła jest jednym z jego odbiorców. Projekt jest bardzo interesujący, dlatego ZSP chce się aktywnie włączyć do jego realizacji.

„Ojczyzna”
   
„ Za to, że byłaś męczennicą wieczną
i żeś przeżyła ukrzyżowań znoje –
miłością wielką – miłością słoneczną
umiłowałem krwawe łany twoje ...

Za to, że jesteś nieśmiertelną z ducha,

Choć cię niedola pokalała pleśnią –
Duch mój jak harfy twego głosu słucha,
Bo mi twe słowa – najcudniejszą pieśnią...

Za to, że nigdy nie upadłaś w męce

I że żyć będziesz przeciw wszelkiej woli –
Stopy twe święte całuję w podzięce,
Że jestem dzieckiem twojej gorzkiej doli...

Jeślibym Bogu rozwarł serca wnętrze,

Aby mu chwały wygrać pieśń eolską –
Czyliżbym znalazł w niej   modlitwy świętsze
I wymowniejsze nad twe imię – Polsko ? ...”    

Święto Niepodległości w Domu Spokojna Jesień  Święto Niepodległości w Domu Spokojna Jesień
Informacja własna szkoły