panorama szkoły
NST  Nowa Ruda - logo szkoły
Biuletyn Iformacji Publicznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowej Rudzie

Modernizacja kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku II

PWSZ w Nysie

Advertisement

Noworudzianin

Advertisement

ZPAS Group

Advertisement

Zakończenie roku za:

0 dni 0 godzin 0 minut

Google Ads

Zdrojowisko, poligraficzna, górnicza: Noworudzka Szkoła Techniczna
Strona główna arrow Wydarzenia arrow Święto Niepodległości w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowej Rudzie
Święto Niepodległości w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowej Rudzie Drukuj E-mail
     „11 listopada (1918 roku) na ulicach wszystkich miast panowała euforia z powodu rodzącej się niepodległości: "Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. (...) Kto tych krótkich dni nie przeżył, kto nie szalał z radości w tym czasie wraz z całym narodem, ten nie dozna w swym życiu największej radości. Cztery pokolenia czekały, piąte się doczekało. Od rana do wieczora gromadziły się tłumy na rynkach miast; robotnik, urzędnik porzucał pracę, chłop porzucał rolę i leciał do miasta, na rynek, dowiedzieć się, przekonać się, zobaczyć wojsko polskie, polskie napisy, orły na urzędach, rozczulano się na widok kolejarzy, ba, na widok polskich policjantów i żandarmów.”

Święto Niepodległości w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowej Rudzie  Święto Niepodległości w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowej Rudzie  Święto Niepodległości w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowej Rudzie
   Święto Niepodległości...ile znaczy dla młodego człowieka dziś? Apel w szkole, flagi na urzędach, czasem domach, czy balkonach w blokach... Żyjemy w wolnym, niepodległym państwie... Czy czasem myślimy o tych, którzy w powstaniach narodowo-wyzwoleńczych oddali życie za tę wolność? O tych, którzy walczyli w I wojnie światowej z nadzieją, że ta wolność jest „w zasięgu ręki”? O tych, którzy musieli znów walczyć o wolność w czasie II wojny, a potem przez kolejne lata o demokrację i niezależność od obcego państwa? ...
   Młodzież naszej szkoły zaprezentowała ideę walki o Niepodległą i Wolną Ojczyznę (od upadku Rzeczpospolitej szlacheckiej do I wojny światowej) występując w montażu słowno-muzycznym w dniu 10 listopada, przygotowanym dla społeczności uczniowskiej oraz grona pedagogicznego ZSP. Narracja przeplatana była utworami pisanymi prozą (np. fragment „Kazań” Piotra Skargi), wierszami (np. „Modlitwa legionistów przed bitwą”), piosenkami (np. „Wojenko, wojenko...”). Montaż został urozmaicony prezentacją multimedialną oraz odpowiednim wystrojem sceny, na której wystąpili uczniowie: Patrycja Pieniążek, Paulina, Wysocka, Ewelina Kuśnierz, Karolina Czyż, Sandra Dolska, Patrycja Pietrzykowska, Marcelina Traczyk, Maciej Palkowski, Michał Martynowicz.
   Na zakończenie apelu Patrycja, Paulina i Karolina zaśpiewały a capella piosenkę pt. „Żeby Polska była Polską”. Utwór ten dziewczyny wykonały, również a capella, następnego dnia w kościele Św. Mikołaja w Nowej Rudzie, w ramach Przeglądu Pieśni Patriotycznej, zorganizowanego przez noworudzki MOK.

Z głębi dziejów, z krain mrocznych,
Puszcz odwiecznych, pól i stepów,
Nasz rodowód, nasz początek,
Hen od Piasta, Kraka, Lecha.
Długi łańcuch ludzkich istnień
Połączonych myślą prostą.
Żeby Polska, żeby Polska!
Żeby Polska była Polską! (...)

Święto Niepodległości w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowej Rudzie  Święto Niepodległości w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowej Rudzie  Święto Niepodległości w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowej Rudzie
Święto Niepodległości w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowej Rudzie  Święto Niepodległości w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowej Rudzie  Święto Niepodległości w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowej Rudzie
  Święto Niepodległości w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowej Rudzie  Święto Niepodległości w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowej Rudzie  Święto Niepodległości w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowej Rudzie 
Święto Niepodległości w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowej Rudzie