panorama szkoły
NST  Nowa Ruda - logo szkoły
Biuletyn Iformacji Publicznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowej Rudzie

Modernizacja ksztacenia zawodowego na Dolnym lsku II

PWSZ w Nysie

Advertisement

Noworudzianin

Advertisement

ZPAS Group

Advertisement

Zakoczenie roku za:

185 dni 19 godzin 5 minut

Google Ads

Zdrojowisko, poligraficzna, górnicza: Noworudzka Szkoła Techniczna
Strona gwna arrow Wydarzenia arrow Wycieczka do Muzeum Powstania Warszawskiego i Parlamentu RP
Wycieczka do Muzeum Powstania Warszawskiego i Parlamentu RP Drukuj E-mail
   Grupa uczniów z naszej szkoy, wraz z koleankami i kolegami z noworudzkiego LO uczestniczya w edukacyjnej wycieczce do Warszawy, celem zwiedzenia Muzeum Powstania Warszawskiego oraz polskiego Parlamentu.

Wycieczka do Muzeum Powstania Warszawskiego i Parlamentu RP  Wycieczka do Muzeum Powstania Warszawskiego i Parlamentu RP  Wycieczka do Muzeum Powstania Warszawskiego i Parlamentu RP

   Muzeum otwarto w 60-t rocznic wybuchu Powstania, w 2004 r. W niepowtarzalny sposób zaprojektowana ekspozycja muzealna oddziauje obrazem, wiatem i dwikiem. Aranacja wntrza i wykorzystanie efektów multimedialnych przybliaj powstacz rzeczywisto.
Gównymi elementami wystawy s zdjcia w wielkich formatach, monitory i komputery. Wytyczona trasa przedstawia chronologi wydarze i prowadzi przez poszczególne sale tematyczne. Zwiedzajcy poruszaj si w scenerii sprzed szedziesiciu lat, chodz po granitowym bruku wród gruzów niszczonej Stolicy. Sercem Muzeum jest stalowy monument, przechodzcy przez wszystkie kondygnacje budynku. Na jego cianach wyryte jest kalendarium Powstania, a dobiegajce z niego brzmienie bijcego serca symbolizuje ycie Warszawy w roku czterdziestym czwartym. Na trasie zwiedzania znajduje si aranacja kanau, gdzie identyfikacji z powstacami suy odpowiednia scenografia, efekty wizualne i dwikowe. Centralnym punktem drugiej czci ekspozycji w hali z Liberatorem, jest replika samolotu Liberator B-24J w skali 1:1 (suy do dokonywaniu zrzutów dla powstaczej Warszawy). W okalajcym budynek Muzeum Parku Wolnoci gównym elementem jest Mur Pamici, z wyrytymi nazwiskami blisko jedenastu tysicy Powstaców, którzy polegli w walkach w sierpniu i wrzeniu 1944 r. W centralnej czci Muru zawieszony jest wacy ponad dwiecie kilo dzwon "Monter", powicony gen. bryg. Antoniemu Chrucielowi, dowódcy Powstania Warszawskiego.

    Po czasie wolnym udalimy si na ul.Wiejsk, gdzie czekali na nas przewodnicy. Podczas godzinnej wycieczki przewodnicy:
  • przybliaj histori polskiego parlamentu
  • wyjaniaj, jak funkcjonuje wspóczesny parlament, jak powstaje ustawa
  • zapoznaj goci z codzienn prac, obowizkami i prawami parlamentarzystów
  • odpowiadaj na pytania w sprawach, które wzbudzaj szczególne zainteresowanie.
Wycieczka do Muzeum Powstania Warszawskiego i Parlamentu RP  Wycieczka do Muzeum Powstania Warszawskiego i Parlamentu RP  Wycieczka do Muzeum Powstania Warszawskiego i Parlamentu RP

    Powojenna Polska nie doczekaa si parlamentu dwuizbowego do 1989 roku. Wadze komunistyczne, które nadeszy z Armi Czerwon, umacniay swoj pozycj aparatem bezpieczestwa i zwalczaniem przeciwników politycznych. 30 czerwca 1946 roku  przeprowadzono referendum, potocznie nazywane „3 razy TAK”. Wyborcy mieli zagosowa czy chc zniesienia Senatu, reform spoeczno-gospodarczych oraz granicy na Odrze i Nysie. Referendum, pomimo szeroko zakrojonej akcji propagandowej, nie przynioso komunistom oczekiwanych wyników. Wadze dokonay faszerstwa wyborczego, zmieniajc wyniki referendum. Wedug „nowych” oficjalnych danych zniesienie Senatu poparo ponad 67% spoeczestwa. W styczniu 1947 roku odbyy si wybory do Sejmu, które równie zostay sfaszowane. Miesic póniej, zdominowany przez komunistów Sejm przyj Ma Konstytucj o ustroju pastwa. Ustanawiaa ona Sejm jednoizbowy. Senat, jako symbol sanacyjnej przedwojennej Polski, zosta wymazany z ycia politycznego kraju do 1989 roku. W roku 1989, w wyniku porozumie Okrgego Stou, odbyy si pierwsze po II wojnie wiatowej wybory do Senatu. Najwaniejsz rol Senatu jest wspótworzenie z sejmem polskiego prawa. Senatorowie rozpatruj ustawy uchwalone przez Sejm. Maj prawo wnie do nich poprawki, odrzuci ustaw sejmow, lub przyj j bez zmian. Z tworzeniem prawa przez Senat zwizana jest cile inicjatywa ustawodawcza. Senat moe samodzielnie tworzy projekty ustaw i przekazywa je do rozpatrzenia przez Sejm. Senat i Sejm tworz wspólnie Zgromadzenie Narodowe.

Wycieczka do Muzeum Powstania Warszawskiego i Parlamentu RP  Wycieczka do Muzeum Powstania Warszawskiego i Parlamentu RP  Wycieczka do Muzeum Powstania Warszawskiego i Parlamentu RP
Wycieczka do Muzeum Powstania Warszawskiego i Parlamentu RP  Wycieczka do Muzeum Powstania Warszawskiego i Parlamentu RP  Wycieczka do Muzeum Powstania Warszawskiego i Parlamentu RP