panorama szkoły
NST  Nowa Ruda - logo szkoły
Biuletyn Iformacji Publicznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowej Rudzie

Modernizacja ksztacenia zawodowego na Dolnym lsku II

PWSZ w Nysie

Advertisement

Noworudzianin

Advertisement

ZPAS Group

Advertisement

Zakoczenie roku za:

0 dni 0 godzin 0 minut

Google Ads

Zdrojowisko, poligraficzna, górnicza: Noworudzka Szkoła Techniczna
Strona gwna arrow Wydarzenia arrow XIII edycja Powiatowego Konkursu Miss/Mister Ortografii
XIII edycja Powiatowego Konkursu Miss/Mister Ortografii Drukuj E-mail
„Ortografia w subie wypowiedzi”

    Od 14 lat Zespó Szkó Ponadgimnazjalnych w Nowej Rudzie organizuje dla modziey szkó obecnie ponadgimnazjalnych Dyktando. Pocztkowo by to konkurs dla uczniów szkó noworudzkich oraz dla VIP-ów, po kilku edycjach rozszerzylimy zasig na powiat kodzki.

XIII edycja Powiatowego Konkursu Miss/Mister Ortografii  XIII edycja Powiatowego Konkursu Miss/Mister Ortografii

    Celem konkursu jest propagowanie zasad poprawnej polszczyzny wród modziey szkolnej oraz sprawdzenie umiejtnoci posugiwania si jzykiem ojczystym...nieatwym jzykiem.


     W tym roku, 30 marca, sala gimnastyczna ZSP zgromadzia modzie z 10 szkó ponadgimnazjalnych (kada szkoa zgasza 3 uczniów, poniewa obok konkurencji indywidualnej jest jeszcze typowanie najlepszych szkó). Uczniowie zmagali si z tekstem Dyktanda przygotowanym przez mgr Magorzat uków. A oto fragment (cay tekst nawizywa do 13 edycji konkursu :)) :

„(...) Niejeden dyktandowicz zapamita, jak wiele kopotów sprawiy mu marzenia i mrzonki jakich rzezimieszków spogldajcych spode ba w okna otworzone na ocie (na rozcie, na rocie). Wielu powtarzao pószeptem kadziutekie sowo, by w kocu napisa, e najpikniejsze, albo i nie najpikniejsze, zmierzchy mona ujrze na rubieach Laponii. (...)”

Nie takie trudne, prawda? :)

   Na pocztku imprezy Dyrektor ZSP w Nowej Rudzie mgr in. Bogdan Kostecki przywita przyby modzie wraz z opiekunami oraz Burmistrza Miasta Nowa Ruda, Pana Tomasza Kiliskiego. W swoim wystpieniu nawiza do zawioci jzyka polskiego, jak wida na powyszym przykadzie, jest ich sporo.
   
   Po trudach pisania Dyktanda modzie zostaa zaproszona na poczstunek, w trakcie którego mona byo obejrze skecz kabaretowy oraz wzi udzia w kolejnej próbie sprawdzenia si, tym razem w czytaniu tekstów pt.”Zemsta logopedy” :) Oto fragmenty, z którymi wietnie poradziy sobie dwie konkursowiczki (w nagrod otrzymay dzieo pt.”Wesele”, a do tego, aby przyjemniej czytao si, duo czekolady :)):

W trzsawisku trzeszcz trzciny, trzmiel trze w Trzciance trzy trzmieliny
a trzy byczki znad Trzebyczki z trzaskiem trzepi trzy trzewiczki.

Trzódka piegy dry na wietrze, chrzszcz w zbou skrzyda chrzszczy,
wrzeszczy w deszczu cietrzew w swetrze drepczc w kóko poród gszczy.

   W tym czasie nauczyciele polonici liczyli ewentualne bdy. Praca jury bya sprawna i bardzo szybko oczekujcy poznali wyniki, oto one:

I miejsce Monika Ruszkowska Liceum Ogólnoksztacce w Ldku Zdroju
II m. Pawe Mazurek Zespó Szkó Alternatywnych w Kodzku
III m. Joanna Gach Zespó Szkó Ogólnoksztaccych w Bystrzycy Kodzkiej
IV m. Stefania Matusik Zespó Szkó Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kodzku
V m. Tomasz Suszyski Liceum Ogólnoksztacce w Ldku Zdroju
VI m. Jacek Neumann Zespó Szkó Ogólnoksztaccych w Nowej Rudzie
VII m. Kinga Radomska Zespó Szkó Ogólnoksztaccych w Kodzku


   Najlepsz szko okazao si wic Liceum Ogólnoksztacce w Ldku Zdroju, które zwyciajc po raz trzeci z rzdu moe pozostawi ju u siebie Puchar Przechodni (kolejny) :)
   Podczas wrczania nagród oraz dyplomów obecni byli przedstawiciele Sponsorów: Dyrektor Wydziau Owiaty Starostwa Powiatowego w Kodzku Pan Mieczysaw Krawczyk oraz Naczelnik Wydziau Infrastruktury Spoecznej Urzdu Miejskiego w Nowej Rudzie Pan Leszek Wójcik.

  Dzikujemy za wieloletnie wspieranie naszej inicjatywy, jak jest Powiatowy Konkurs „Miss/Mister Ortografii” naszym Sponsorom:

- Pan Maciej Awie Starosta Kodzki
- Pan Dariusz Konowski Przewodniczcy Rady Powiatu Kodzkiego
- Pan Tomasz Kiliski Burmistrz Miasta Nowa Ruda
- Pan Leszek Wójcik Naczelnik Wydziau Infrastruktury Spoecznej Urzdu Miejskiego w Nowej Rudzie
- Pan Ryszard Rzeczycki Prezes Zakadu Wodocigów i Kanalizacji Sp. z o.o.  w Nowej Rudzie
- Pan Pawe Witkowski kierownik Oczyszczalni w cinawce Dolnej Zakadu Wodocigów i Kanalizacji w Nowej Rudzie
- Wydzia Rozwoju, Promocji, Kultury i Sportu Starostwa Kodzkiego
- Rada Rodziców przy Zespole Szkó Ponadgimnazjalnych w Nowej Rudzie.

  Wszystkim nagrodzonym finalistom oraz najlepszej szkole serdecznie gratulujemy osignitych wyników, za pozostaym uczestnikom yczymy powodzenia w kolejnych edycjach Dyktanda! A tym, którzy przyczynili si do sprawnej organizacji Imprezy-dzikuj.
Organizator Konkursu
Magorzata Bk