panorama szkoły
NST  Nowa Ruda - logo szkoły
Biuletyn Iformacji Publicznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowej Rudzie

Modernizacja ksztacenia zawodowego na Dolnym lsku II

PWSZ w Nysie

Advertisement

Noworudzianin

Advertisement

ZPAS Group

Advertisement

Zakoczenie roku za:

0 dni 0 godzin 0 minut

Google Ads

Zdrojowisko, poligraficzna, górnicza: Noworudzka Szkoła Techniczna
Strona gwna arrow Wydarzenia arrow Rok Janusza Korczaka
Rok Janusza Korczaka Drukuj E-mail
„2012 rok to 70 rocznica mierci Janusza Korczaka i 100 rocznica zaoenia przez niego synnego domu dziecka w Warszawie przy ulicy Jaktorowskiej.

Z dorobku Korczaka czerpi kolejne pokolenia pedagogów i mdrych rodziców. Jego posta i dorobek znane s na caym wiecie. To jego myl stanowia podwaliny pod polsk inicjatyw, jak byo stworzenie i uchwalenie Konwencji o Prawach Dziecka, czy niedawno wprowadzony w Polsce zakaz bicia dzieci. To on gosi potrzeb szacunku wobec dziecka i jego autonomii. Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak powiedzia kiedy o Korczaku, i by on pierwszym polskim rzecznikiem praw dziecka. To Stary Doktor promowa samorzdno dziecic, korzysta z teatru jako narzdzia pracy wychowawczej, co dzi uznajemy za co oczywistego.


Cae ycie i praca z dziemi, praca dla dzieci Korczaka zostay w powszechnym odbiorze przytumione przez jego heroiczn postaw w czasach Holokaustu oraz synny Ostatni Marsz – wspóln z dziemi drog do obozu w Treblince.

Naley promowa myl Korczaka, jego idee. Naley pokaza go nie jako posta pomnikow. Syn z poczucia humoru, ciepa, z autoironii. Chcielibymy, by Stary Doktor znów do nas przemawia, bymy poczuli, jak aktualne s jego nauki...”

    19 kwietnia br., w kolejny Dzie Pamici o Holocaucie i przeciwdziaaniu zbrodniom przeciwko ludzkoci, modzie naszej szkoy uczestniczya w apelu powiconym postaci Wielkiego Polaka – Janusza Korczaka. Prócz informacji o yciu i dziaalnoci Korczaka – pisarza, pedagoga, spoecznika, lekarza, uczniowie ZSP wysuchali fragmentów utworów jego autorstwa w wykonaniu uczennic, które uczestniczyy w szkolnym konkursie recytatorskim powiconym Korczakowi. Na zakoczenie apelu zaprezentowano kocowy fragment filmu fabularnego pt. „Korczak”.

    Apel zosta poprzedzony wrczeniem przez Pani Dyrektor mgr Brygid Gsior nagród i dyplomów uczestnikom i finalistom konkursów, które odbyway si w szkole w ostatnim czasie, i tematycznie zwizane byy z Korczakiem. Nagrody i dyplomy za uczestnictwo w konkursie recytacji utworów Janusza Korczaka otrzymay: Paulina Wysocka (kl.IV dT), Karolina Czy (kl.III cT), Roksana Pogorzelec (kl.II bT), Dajana Kosowska i Monika Waowska (obie z klasy IV dT). Nagrody za prace literackie oparte o cytaty z dzie J.Korczaka otrzymay Dajana Kosowska i Karolina Czy. Wrczono take nagrody i dyplomy za prace plastyczne: Jasia Wilk i Rafa abdzki (oboje z klasy III cT), Karolina Czy i Grzegorz Mlostek (III cT i III aT), Magda Mucha oraz Dajana Kosowska (z klasy IV dT). Prace mona oglda w holu szkoy. Wrczono te nagrody  finalistom szkolnego testu wiedzy o Katyniu: Monika Waowska, Dajana Kosowska, Karolina Czy, Bartek Makiej (kl.I bT) i Magdalena Leissner (kl.II bT) oraz zdobywcom I miejsca i wyrónienia w konkursie multimedialno-plastycznym powiconym Bojownikowi o Wolno- ksidzu Jerzemu Popieuszce: Karolina Czy i Pawe Wiesioek (kl.III aT).

Rok Janusza Korczaka  Rok Janusza Korczaka  Rok Janusza Korczaka

    Uczennicom, które wystpiy w apelu bardzo dzikuj za zaangaowanie. Panom z obsugi technicznej za pomoc. Finalistom i uczestnikom szkolnych konkursów serdecznie gratuluj i ycz dalszych sukcesów.

Magorzata Bk