panorama szkoły
NST  Nowa Ruda - logo szkoły
Biuletyn Iformacji Publicznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowej Rudzie

Modernizacja kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku II

PWSZ w Nysie

Advertisement

Noworudzianin

Advertisement

ZPAS Group

Advertisement

Zakończenie roku za:

28 dni 19 godzin 30 minut

Google Ads

Zdrojowisko, poligraficzna, górnicza: Noworudzka Szkoła Techniczna
Strona główna arrow Wydarzenia arrow Rok Janusza Korczaka
Rok Janusza Korczaka Drukuj E-mail
„2012 rok to 70 rocznica śmierci Janusza Korczaka i 100 rocznica założenia przez niego słynnego domu dziecka w Warszawie przy ulicy Jaktorowskiej.

Z dorobku Korczaka czerpią kolejne pokolenia pedagogów i mądrych rodziców. Jego postać i dorobek znane są na całym świecie. To jego myśl stanowiła podwaliny pod polską inicjatywę, jaką było stworzenie i uchwalenie Konwencji o Prawach Dziecka, czy niedawno wprowadzony w Polsce zakaz bicia dzieci. To on głosił potrzebę szacunku wobec dziecka i jego autonomii. Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak powiedział kiedyś o Korczaku, iż był on pierwszym polskim rzecznikiem praw dziecka. To Stary Doktor promował samorządność dziecięcą, korzystał z teatru jako narzędzia pracy wychowawczej, co dziś uznajemy za coś oczywistego.


Całe życie i praca z dziećmi, praca dla dzieci Korczaka zostały w powszechnym odbiorze przytłumione przez jego heroiczną postawę w czasach Holokaustu oraz słynny Ostatni Marsz – wspólną z dziećmi drogę do obozu w Treblince.

Należy promować myśl Korczaka, jego idee. Należy pokazać go nie jako postać pomnikową. Słynął z poczucia humoru, ciepła, z autoironii. Chcielibyśmy, by Stary Doktor znów do nas przemawiał, byśmy poczuli, jak aktualne są jego nauki...”

    19 kwietnia br., w kolejny Dzień Pamięci o Holocauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości, młodzież naszej szkoły uczestniczyła w apelu poświęconym postaci Wielkiego Polaka – Janusza Korczaka. Prócz informacji o życiu i działalności Korczaka – pisarza, pedagoga, społecznika, lekarza, uczniowie ZSP wysłuchali fragmentów utworów jego autorstwa w wykonaniu uczennic, które uczestniczyły w szkolnym konkursie recytatorskim poświęconym Korczakowi. Na zakończenie apelu zaprezentowano końcowy fragment filmu fabularnego pt. „Korczak”.

    Apel został poprzedzony wręczeniem przez Panią Dyrektor mgr Brygidę Gąsior nagród i dyplomów uczestnikom i finalistom konkursów, które odbywały się w szkole w ostatnim czasie, i tematycznie związane były z Korczakiem. Nagrody i dyplomy za uczestnictwo w konkursie recytacji utworów Janusza Korczaka otrzymały: Paulina Wysocka (kl.IV dT), Karolina Czyż (kl.III cT), Roksana Pogorzelec (kl.II bT), Dajana Kłosowska i Monika Wałowska (obie z klasy IV dT). Nagrody za prace literackie oparte o cytaty z dzieł J.Korczaka otrzymały Dajana Kłosowska i Karolina Czyż. Wręczono także nagrody i dyplomy za prace plastyczne: Jasia Wilk i Rafał Łabędzki (oboje z klasy III cT), Karolina Czyż i Grzegorz Mlostek (III cT i III aT), Magda Mucha oraz Dajana Kłosowska (z klasy IV dT). Prace można oglądać w holu szkoły. Wręczono też nagrody  finalistom szkolnego testu wiedzy o Katyniu: Monika Wałowska, Dajana Kłosowska, Karolina Czyż, Bartek Makiej (kl.I bT) i Magdalena Leissner (kl.II bT) oraz zdobywcom I miejsca i wyróżnienia w konkursie multimedialno-plastycznym poświęconym Bojownikowi o Wolność- księdzu Jerzemu Popiełuszce: Karolina Czyż i Paweł Wiesiołek (kl.III aT).

Rok Janusza Korczaka  Rok Janusza Korczaka  Rok Janusza Korczaka

    Uczennicom, które wystąpiły w apelu bardzo dziękuję za zaangażowanie. Panom z obsługi technicznej za pomoc. Finalistom i uczestnikom szkolnych konkursów serdecznie gratuluję i życzę dalszych sukcesów.

Małgorzata Bąk