panorama szkoły
NST  Nowa Ruda - logo szkoły
Biuletyn Iformacji Publicznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowej Rudzie

Modernizacja kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku II

PWSZ w Nysie

Advertisement

Noworudzianin

Advertisement

ZPAS Group

Advertisement

Zakończenie roku za:

0 dni 0 godzin 0 minut

Google Ads

Zdrojowisko, poligraficzna, górnicza: Noworudzka Szkoła Techniczna
Strona główna arrow Wydarzenia arrow Czy w ZSP w Nowej Rudzie robot zastąpi nauczyciela?
Czy w ZSP w Nowej Rudzie robot zastąpi nauczyciela? Drukuj E-mail
Takie pytanie zadają sobie od niedawna osoby, do których dotarła informacja o zakupie przez Radę Rodziców przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowej Rudzie (Noworudzkiej Szkoły Technicznej) – ROBOTA. Inicjatywa jakiej przyświeca nietuzinkowy pomysł wzbogacenia warsztatu pracy nauczycieli noworudzkiej szkoły, najlepszej w powiecie kłodzkim pod względem zdawalności egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodzie technik informatyk,  jest jednak inny.

Lego Mindstorms NXT 2.0  Lego Mindstorms NXT 2.0  Lego Mindstorms NXT 2.0

Szkoła nie tylko solidnie przygotowuje swoich uczniów do egzaminów zawodowych i matury ale poprzez wprowadzane innowacje i mnogość jakże ciekawych zajęć pozalekcyjnych oraz kół zainteresowań, daje możliwość uczącej się w niej młodzieży zastosowania nabytej wiedzy w praktyce. Dowodzi tego zakup przez ZSP zestawu – LEGO MINDSTORMS – wyjątkowej serii znanego producenta, która łączy markowe klocki Lego (głównie z serii Lego Technic) z czujnikami elektronicznymi, serwomechanizmami i komputerową jednostką centralną pozwalającą między innymi na konstruowanie robotów i układów automatyki oraz na ich odpowiednie oprogramowywanie.

Inteligentna kostka LEGO NXT posiada 32-bitowy mikroprocesor, wyświetlacz LCD, przyciski sterowania oraz porty czujników i silników. Można podłączyć ją do komputera za pomocą kabla USB lub bezprzewodowo poprzez Bluetooth i programować w intuicyjnym środowisku graficznym NXT-G. Ponadto zestaw zawiera 3 interaktywne serwomotory z precyzyjnym układem obrotu, 2 czujniki dotyku, sensor ultradźwiękowy, czujnik koloru, który ma funkcję rozróżniania kolorów, ustawienia świateł oraz działa jako lampa. LEGO Mindstorms NXT w wersji 2.0 to najnowszy zestaw do składania i programowania robotów w zupełnie nowej technologii. Łączy w sobie nieograniczoną wszechstronność systemu LEGO z inteligentnym mikrokomputerem i intuicyjnym oprogramowaniem. Zestaw narzędzi 2.0 oferuje wszystko co potrzebne do tworzenia dziesiątków tysięcy różnych robotów, które można samodzielnie skonstruować.

W oparciu o szerokie możliwości  LEGO Mindstorms NXT 2.0 w jednej, z aż ośmiu pracowni komputerowych, które są na wyposażeniu szkoły, zostało uruchomione Laboratorium Robotów Mobilnych, którego opiekunem został p. mgr inż. Daniel Jabłoński. Choć zajęcia są rozszerzeniem programu nauczania w zawodzie technik informatyk w szczególności przedmiotów z zakresu programowania, to zainteresowanymi tą tematyką są również uczniowie z innych kierunków.

Celem zajęć jest między innymi:
  • zapoznanie się z technologią Mindstorms,
  • programowanie podzespołów robotów przy pomocy istniejących metod i narzędzi,
  • przygotowanie do rozwijania w oparciu o Mindstorms mechanizmów projektowania logiki sterujących dla robotów, z wykorzystaniem wizualnych metod reprezentacji wiedzy i języka Prolog
Szczególne podziękowania należą się osobom, które dofinansowały zakup robota tj.:
  • p. Zygmuntowi  Łagunie Prezesowi Gospodarczego Banku Spółdzielczego Radków z/s w Nowej Rudzie,
  • p. Jarosławowi Ptaszkiewiczowi właścicielowi firmy FRESH,
  • p. Bogumiłowi Ważnemu Centrum Kształcenia Profesja,
  • Radzie Rodziców przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowej Rudzie,
  • oraz osobom, które dokonały anonimowych wpłat.
 O naszych powstających projektach będziemy Państwa na bieżąco informowali.
DJ