panorama szkoły
NST  Nowa Ruda - logo szkoły
Biuletyn Iformacji Publicznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowej Rudzie

Modernizacja ksztacenia zawodowego na Dolnym lsku II

PWSZ w Nysie

Advertisement

Noworudzianin

Advertisement

ZPAS Group

Advertisement

Zakoczenie roku za:

0 dni 0 godzin 0 minut

Google Ads

Zdrojowisko, poligraficzna, górnicza: Noworudzka Szkoła Techniczna
Strona gwna arrow Wydarzenia arrow 70 rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim
70 rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim Drukuj E-mail
19 kwietnia 2013 roku mija siedemdziesita rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Likwidacja Getta Warszawskiego rozpocza si 22 lipca 1942 roku. W cigu dwóch miesicy na mier w komorach gazowych Treblinki wywieziono okoo 300 tysicy ydów. W getcie pozostao zaledwie okoo 60-70 tysicy osób, które skoncentrowano w czci terenów dawnego getta, w tzw. getcie szcztkowym.

70 rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim  70 rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim  70 rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim

Ci pozbawieni zudze ludzie wiedzieli, e wyrok na nich nie zosta uchylony, lecz tylko odsunity w czasie. Jedynym wyborem, jakiego mogli jeszcze dokona, by wybór rodzaju mierci. Postanowili zgin w walce. W getcie rozpoczto przygotowania do zbrojnego powstania podczas kolejnej akcji likwidacyjnej, której nadejcie byo jedynie kwesti czasu. Powstaa ydowska Organizacja Bojowa (OB), na której czele stan dwudziestoczteroletni Mordechaj Anielewicz. Pierwsza próba walki zostaa podjta w styczniu 1943 roku, kiedy do getta wkroczyy wojska niemieckie. ydzi, przekonani, e nadszed koniec, stawili opór. Skuteczny – bowiem zaskoczeni Niemcy wycofali si z terenu getta po kilku dniach star. Po tych wydarzeniach zintensyfikowano przygotowania do powstania. Gromadzono bro i zapasy, budowano bunkry. OB otrzyma wsparcie od polskiego podziemia.

Powstanie wybucho 19 kwietnia 1943 roku. Wojska niemieckie pod dowództwem Jürgena Stroopa otoczyy w nocy getto. Niemcy najwiksze zbrodnie wobec ydów planowali zawsze w ydowskie wita. Tak stao si i tym razem – 19 kwietnia bya bowiem wigilia wita Pesach. Oddziay niemieckie, doskonale wyszkolone i wyposaone, napotkay opór ze strony ydów. Okoo 1000-1500 wycieczonych i sabo wyszkolonych bojowników (przede wszystkim OB-u, ale te ydowskiego Zwizku Wojskowego) walczyo z Niemcami przez blisko miesic. Niemcy podpalali dom po domu, skazujc mieszkaców na mier w pomieniach. Wielu, nie chcc spon ywcem, wybierao samobójcz mier skaczc z okien poncych kamienic wprost na ulice.

8 maja 1943 roku Niemcy odkryli bunkier, w którym ukrywao si dowództwo OB. Bojownicy, wród nich Mordechaj Anielewicz, wybrali samobójstwo. Jedynie nielicznym udao si uciec. Po mierci Anielewicza przywódc walczcych zosta Marek Edelman. Symbolicznym kocem Powstania w Getcie Warszawskim byo wysadzenie w powietrze Wielkiej Synagogi na Tomackiem na rozkaz Jürgena Stroopa 16 maja 1943 roku. Ogóem w starciach zgino okoo 7000 ydów, wikszo z nich spona ywcem. Straty niemieckie s nieznane, wynosz najprawdopodobniej kilkuset onierzy. Niemcy schwytali i wywieli do obozów okoo 50-60 tysicy ydów. Teren dawnego getta spalono, a ruiny zrównano z ziemi. (info. Muzeum Historii ydów Polskich)

W naszej szkole wydarzeniu temu powicono wystawk w holu szkoy – zapraszam do obejrzenia i poczytania. M. Bk