panorama szkoły
NST  Nowa Ruda - logo szkoły
Biuletyn Iformacji Publicznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowej Rudzie

Modernizacja kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku II

PWSZ w Nysie

Advertisement

Noworudzianin

Advertisement

ZPAS Group

Advertisement

Zakończenie roku za:

0 dni 0 godzin 0 minut

Google Ads

Zdrojowisko, poligraficzna, górnicza: Noworudzka Szkoła Techniczna
Strona główna arrow Wydarzenia arrow Dzień przedsiębiorczości 2016
Dzień przedsiębiorczości 2016 Drukuj E-mail
Dzień przedsiębiorczości szansą na lepsze przygotowanie uczniów Szkół Ponadgimnazjalnych do wejścia na rynek pracy!
Trzynasta edycja Dnia Przedsiębiorczości odbyła się w naszej szkole w środę, dnia 20 kwietnia 2016 roku. Uczniowie z klas: 1aT, 1bT, 1cT oraz starsi z klas: 2aT, 2bT, 2cT, 3bT udali się na jednodniową praktykę do zaprzyjaźnionych  zakładów pracy, zgodnie z profilem nauczania. Uczniowie mogli przekonać się jak wygląda praca w danym zawodzie.

Dzień przedsiębiorczości 2016  Dzień przedsiębiorczości 2016  Dzień przedsiębiorczości 2016

Poprzez udział w programie uczniowie mają możliwość:
  • odbycia jednodniowej wizyty w wybranym miejscu pracy weryfikującej plany edukacyjne,
  • zweryfikowania swoich wyobrażeń o wymarzonym zawodzie,
  • pozyskania informacji o wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do wykonywania danego zawodu,
  • doświadczenia związku pomiędzy wykształceniem a karierą zawodową,
  • zapoznania się z organizacją i zarządzaniem firmą.
Nasi uczeniowie o "Dniu Przedsiębiorczości":
Oliwia D.
"W tym dniu odbywałam jednodniową praktykę w obiekcie gastronomiczno-hotelarskim Karczma Pod Sową. Na samym początku musiałyśmy zapoznać się z procedurą HACCP (Analiza Zagrożeń Kontroli Punktów Krytycznych), następnie rozmawialiśmy o zasadach BHP po czym wraz z opiekunką poszłyśmy sprzątać pokoje. W pokojach trzeba było zmienić pościel, wytrzeć kurze oraz poodkurzać. Po posprzątaniu Pani pracująca pokazała nam jak parzy się różne rodzaje kaw, które potem mogłyśmy wypić.  Następnie ustawiałyśmy stoły dla wycieczki liczącej 34 osoby, rezerwującej wcześniej obiad. Kiedy grupa przyjechała musiałyśmy rozdać ciepły posiłek, a następnie pozmywać naczynia. Pod koniec praktyk uczyłyśmy się składać serwetki po czym zostawiłyśmy z koleżankami swoje dane kontaktowe, w sprawie pracy w weekendy jako kelnerki. Na koniec rozeszłyśmy się w miłej atmosferze.
Według mnie było to ciekawe doświadczenie, gdyż mogłam zobaczyć jak wygląda praca związana z gastronomią i hotelarstwem od strony praktycznej. Na pewno nie jest to łatwy zawód i aby go wykonywać trzeba to naprawdę lubić i mieć jakiekolwiek chęci."
 
Dominika T.
”Podczas Dnia Przedsiębiorczości odbyłam jednodniową praktykę w ZPASie ( Zakład Produkcji Automatyki Sieciowej) w Przygórzu.
Moja praktyka trwała od godziny 8:00 do 13:00 pod opieką pani Wioletty Traczyk. Przyglądałam się pracy na stanowisku SPECJALISTA TECHNICZNY DS TRANSPORTU.
        Na początku mojej wizyty pani opowiedziała mi czym jest Logistyka i jak wygląda praca na stanowisku SPECJALISTY TECHNICZNEGO DO SPRAW TRANSPORTU.
W następnej fazie opiekunka oprowadziła mnie po magazynie znajdującym się tuż obok biura, oraz pokazała jak wygląda załadunek i przygotowanie towaru do transportu. Po powrocie do biura pani Wioletta wdrożyła mnie w pracę jaką wykonuje przy biurku. Zapoznała mnie z pracą w programie Exel oraz w innym programie wewnętrznym firmy.
        Moim zdaniem praca Logistyka posiada plusy jak i minusy.
Jako plusy uważam miłą atmosferę na stanowisku pracy, "ruchomy" czas pracy, oraz kontakt z ludźmi z zagranicy ( umiejętność porozumiewania się językami obcymi).
Minusem pracy jest pełna dyspozycyjność (24h na dobę). Duże obciążenie psychiczne i fizyczne pracą. Bardzo duża odpowiedzialność za przygotowanie towaru do transportu oraz odpowiedni dobór samochodu i znajomość jego gabarytów.
        Dzień Przedsiębiorczości sprawił, że lepiej zrozumiałam czym tak naprawdę jest Logistka w praktyce. Dzień w ZPASie oceniam bardzo pozytywnie i myślę, że moja opiekunka równie dobrze oceniła moje zaangarzowanie.”

Jessica.K
Ten dzień zapowiadał się stresująco. Przede mną pierwsza praktyka w tak ekskluzywnym hotelu jakim jest obiekt Dr. Ireny Eris w Polanicy Zdrój. Kiedy przekroczyłam próg hotelu, wszystko nagle zaczęło inaczej wyglądać. Opiekun – Pan Paweł Rumowski- najpierw oprowadził mnie po kuchni i zapoznał z jej organizacją - jak kucharze odbierają towar , gdzie notują i jak sprawdzają świeżość i jakość żywności itp. Kuchnia jest bardzo dobrze wyposażona, żywność ma oddzielne ogromne zamrażarki w których kucharze bez problemu swobodnie się poruszają. Miejsce na warzywa , ryby i mięso, każdy produkt ma osobne stanowisko. Praca naprawdę jest bardzo dobrze zorganizowana, każdy pracownik wykonuje ją profesjonalnie. Nauczyłam się wielu nowych czynności podczas praktyki, na przykład jakim nowym sposobem składać serwetki na sztućce, jak przygotować stoły oraz zastawy, jak współpracować w grupie. Myślę, że to zasługa pracowników hotelu, byli bardzo mili, pomocni, potrafili wytłumaczyć niezgodności. Nauczyli mnie również co to jest praca w miłym miejscu, tłumacząc, że praca nawet trudna może być trudna, ale miła i przyjazna. Uważam, że praca w hotelu nie należy do łatwych, ale na pewno do przyjemnych. Podziękowałam osobiście moim opiekunom, ale jest okazja aby zrobić to jeszcze raz, więc chciałabym serdecznie podziękować całej ekipie hotelu: dziękuję za miłe i pracowite kilka godzin spędzone w Państwa hotelu, mam ogromną nadzieję, że wrócę do Państwa za rok na dwutygodniową praktykę.

Joanna.H
Podczas Dnia Przedsiębiorczości byłam na stanowisku magazyniera od godziny 9.00 do 14.00 w firmie "Auto części Markiewicz" . Na początku oprowadzili mnie po magazynie później sprawdzałam czy przyjęty towar jest zgodny z zamówieniem następnie pomagałam przy umieszczaniu towaru na odpowiednich miejscach. W tym dniu nauczyłam się również jak zamawiać towar oraz jak wypełnieniac fakture.
 Ewelina W.
Podczas Dnia Przedsiębiorczości znajdowałam się w firmie "Dom I Ogród Marta " od godziny 8:00 do 13:00. Na początku ustaliliśmy jak będzie przebiegała nasz współpraca, oprowadzili mnie po całej firmie, po czym dali mi za zadanie sprawdzić towar czy jest zgodny z zamówieniem następnie musiałam go metkować zgodnie ustalonymi przez sklep cenami, kolejnym moim zadaniem było ustawić ten towar poukładać na półki, po czym musiałam posprzątać kartony zanosząc je do magazynu. Osoba pracująca na stanowisku kasjera pokazała mi jak prawidłowo wypełniać fakturę.

Serdeczne podziękowania  wszystkim firmom  i instytucjom za przyjęcie uczniów na praktykę! Lista firm, w których uczniowie NST realizowali Projekt Dzień Przedsiębiorczości:
SEWENTEEN, NOWA RUDA
HELIKON-TEX, NOWA RUDA
MÓJ DOM, NOWA RUDA
ELEKTRON, NOWA RUDA
CENTRUM KULTURY SPORTU I TURYSTYKI W RADKOWIE
AIG S.C.,NOWA RUDA
ZPAS S.A, NOWA RUDA
MECHANIKA POJAZDOWA,LUDWIKOWICE
SKLEP WĘDKARSKI, NOWA RUDA
MATEO, NOWA RUDA
GMINNY OSRODEK ZDROWIA PRO-MED., JUGÓW
MERMES, NOWA RUDA
B-EL BUDOWNICTWO- ELEKTRYCZNOSC, NOWA RUDA
ARTYKUŁY SPOŻYWCZO-ROLNE I PRZEMYSŁOWE, NOWA RUDA
PRZEDSIEBIORSTWO USŁUGOWO HANDLOWE, NOWA RUDA
INLIS,NOWA RUDA
KOMISARIAT POLICJI, NOWA RUDA
ZODIAK NOWA RUDA
MEBLOCHEM NOWA RUDA
AUTO CZESCI NOWA RUDA
MIEJSKI OSRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ NOWA RUDA
ARDETEM & ZPAS , NOWA RUDA
LEDI, NOWA RUDA
HARENDA, LUDWIKOWICE
INTERREX, LĄDEK ZDRÓJ
STACJA NARCIARSKA, NOWA RUDA
HOTEL BARDO, BARDO
DR IRENA ERIS, POLANICA ZDRÓJ
FAJ&KA, NOWA RUDA
DWÓR GÓRNY, NOWA RUDA
WISŁA, LUDWIKOWICE
ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1, JUGÓW
IBIZA, LUDWIKOWICE
TRANSPORT –LOGISTYKA-SPEDYCJA, LUDWIKOWICE
P.P.H.U., NOWA RUDA
AGROL, NOWA RUDA
BUD TRANS, NOWA RUDA
HUSKY EXPRESS, NOWA RUDA
DOM I OGRÓD, NOWA RUDA
MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA, NOWA RUDA
AUTO COMFORT , NOWA RUDA
COLORADO, KŁODZKO
KOPACZ REKLAMY, NOWA RUDA
EMI, ŚCINAWKA SREDNIA
ORTJOHAN-POLEN, NOWA RUDA
USŁUGI POLIGRAFICZNE, NOWA RUDA
USŁUGI REMONTOWO WYKONCZENIOWE, NOWA RUDA
KAM-BRUK, RADKÓW
BIERC AUTO SERWIS, NOWA RUDA
ZDROWIE, WOLIBÓRZ
AUTO SERWIS, SCINAWKA SREDNIA
SERWIS OGUMIENIA, NOWA RUDA
T&T, NOWA RUDA
TRANSMEN, NOWA RUDA
DELCO, ZĄBKOWICE
F.H.U M2, ŚCINAWKA ŚREDNIA
AUTO SERWIS, NOWA RUDA
MATPLAST, NOWA RUDA
C.S.M ‘’TURBO-HAŁDA, NOWA RUDA
INSTAL-ELEKTRO, GŁUSZYCA
SOWA, SOKOLEC
AGROTURYSTYKA, ŚCINAWKA GÓRNA
CINEMA 3D, KŁODZKO
AGENCJA INFORMACJI GOSPODARCZEJ, KŁODZKO

Autorka: Dominika Goj
Koordynatorem projektu w naszej szkole
jest pani Marta Augustynowska-Klincewicz.