panorama szkoły
NST  Nowa Ruda - logo szkoły
Biuletyn Iformacji Publicznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowej Rudzie

Modernizacja kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku II

PWSZ w Nysie

Advertisement

Noworudzianin

Advertisement

ZPAS Group

Advertisement

Zakończenie roku za:

0 dni 0 godzin 0 minut

Google Ads

Zdrojowisko, poligraficzna, górnicza: Noworudzka Szkoła Techniczna
Strona główna arrow Wydarzenia arrow Zajęcia dla informatyków na Politechnice Wrocławskiej
Zajęcia dla informatyków na Politechnice Wrocławskiej Drukuj E-mail
18 maja 2018r. grupa 16 uczniów klasy Ia technikum informatycznego Noworudzkiej Szkoły Technicznej pod opieką p. Daniela Jabłońskiego, wzięła udział w zajęciach laboratoryjnych na Politechnice Wrocławskiej w ramach projektu Zawodowy Dolny Śląsk. Tematem zajęć, które realizowane były na Wydziale Mechanicznym uczelni, był „Podróż w świat mikrosterowników”.

Zajęcia dla informatyków na Politechnice Wrocławskiej  Zajęcia dla informatyków na Politechnice Wrocławskiej  Zajęcia dla informatyków na Politechnice Wrocławskiej

Zwykle pod pojęciem mikrosterownik rozumie się mały system komputerowy zintegrowany w pojedynczym układzie scalonym. Zawiera on procesor, pamięć i układy wejscia/wyjścia. Mikrosterowniki są masowo stosowane do sterowania różnymi urządzeniami jak pralki czy kuchenki mikrofalowe i jako części większych systemów.


Uczniowie po wstępnych zajęciach wykładowych, mieli okazję samodzielnie złożyć i zaprogramować ZL31ARM - zestaw z mikrokontrolerem STM32F103 i programatorem ST-Link. Zestaw posiada dwie wbudowane diody LED, 5-pozycyjny joystick oraz potencjometr dołączony do przetwornika A/C wbudowanego w mikrokontroler. Była to niezwykła lekcja dla uczniów, którzy poprzez ciekawie zorganizowane ćwiczenia mogli się przekonać jak działają elektroniczne urządzenia w naszym otoczeniu. Jak widać warto uczyć się programowania, bo jest to umiejętność nie tylko związana z kierunkiem informatyka. Zaznaczmy tu, że w naszej szkole też posiadamy do dyspozycji jeden podobny mikrokontroler (Arduino Leonardo), robota z zestawu Lego Mindstorms NXT2 oraz wygranego w konkursie robota Zumo Pololu 32u4, który w obecnej chwili jest przygotowywany przez grupę uczniów na finał konkursu Diversity, który niebawem odbędzie się w Krakowie.

Zarówno koszt zajęć, transport jak i wyżywienie leżały po stronie organizatora, a sam Projekt „Zawodowy Dolny Śląsk” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020