panorama szkoły
NST  Nowa Ruda - logo szkoły
Biuletyn Iformacji Publicznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowej Rudzie

Modernizacja kształcenia zawodowego na Dolnym ¦l±sku II

PWSZ w Nysie

Advertisement

Noworudzianin

Advertisement

ZPAS Group

Advertisement

Zakończenie roku za:

0 dni 0 godzin 0 minut

Google Ads

Zdrojowisko, poligraficzna, górnicza: Noworudzka Szkoła Techniczna
Strona główna arrow Wydarzenia arrow Zajęcia dla informatyków na Politechnice Wrocławskiej
Zajęcia dla informatyków na Politechnice Wrocławskiej Drukuj E-mail
18 maja 2018r. grupa 16 uczniów klasy Ia technikum informatycznego Noworudzkiej Szkoły Technicznej pod opiek± p. Daniela Jabłońskiego, wzięła udział w zajęciach laboratoryjnych na Politechnice Wrocławskiej w ramach projektu Zawodowy Dolny ¦l±sk. Tematem zajęć, które realizowane były na Wydziale Mechanicznym uczelni, był „Podróż w ¶wiat mikrosterowników”.

Zajęcia dla informatyków na Politechnice Wrocławskiej  Zajęcia dla informatyków na Politechnice Wrocławskiej  Zajęcia dla informatyków na Politechnice Wrocławskiej

Zwykle pod pojęciem mikrosterownik rozumie się mały system komputerowy zintegrowany w pojedynczym układzie scalonym. Zawiera on procesor, pamięć i układy wejscia/wyj¶cia. Mikrosterowniki s± masowo stosowane do sterowania różnymi urz±dzeniami jak pralki czy kuchenki mikrofalowe i jako czę¶ci większych systemów.


Uczniowie po wstępnych zajęciach wykładowych, mieli okazję samodzielnie złożyć i zaprogramować ZL31ARM - zestaw z mikrokontrolerem STM32F103 i programatorem ST-Link. Zestaw posiada dwie wbudowane diody LED, 5-pozycyjny joystick oraz potencjometr doł±czony do przetwornika A/C wbudowanego w mikrokontroler. Była to niezwykła lekcja dla uczniów, którzy poprzez ciekawie zorganizowane ćwiczenia mogli się przekonać jak działaj± elektroniczne urz±dzenia w naszym otoczeniu. Jak widać warto uczyć się programowania, bo jest to umiejętno¶ć nie tylko zwi±zana z kierunkiem informatyka. Zaznaczmy tu, że w naszej szkole też posiadamy do dyspozycji jeden podobny mikrokontroler (Arduino Leonardo), robota z zestawu Lego Mindstorms NXT2 oraz wygranego w konkursie robota Zumo Pololu 32u4, który w obecnej chwili jest przygotowywany przez grupę uczniów na finał konkursu Diversity, który niebawem odbędzie się w Krakowie.

Zarówno koszt zajęć, transport jak i wyżywienie leżały po stronie organizatora, a sam Projekt „Zawodowy Dolny ¦l±sk” jest współfinansowany przez Unię Europejsk± ze ¶rodków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Województwa Dolno¶l±skiego 2014-2020