27 listopada 2024 r. grupa uczniów Noworudzkiej Szkoły Technicznej z klasy 3 technik grafiki i poligrafii cyfrowej wzięła udział w warsztatach poświęconych tworzeniu filmów animowanych. Warsztaty zostały zorganizowane w ramach projektu Wykwalifikowani Rzemieślnicy na Lokalnym Rynku Pracy w pięknym zespole pałacowym Krzyżowa.
|
|
27 listopada uczniowie klasy 5a Technikum elektrycznego mieli okazję przyjrzeć się „od wewnątrz” funkcjonowaniu Zakładu Produkcji Automatyki Sieciowej - szerzej znanego jako ZPAS. W tym celu udali się do Drogosławia, gdzie osadzona jest produkcja oraz biura zakładu o profilu elektrycznym, tej rozpoznawalnej już w wielu miejscach na świecie i świetniej prosperującej firmy. Przywitani przez jednego z pracowników, przeszli do sali konferencyjnej działu marketingu, gdzie obejrzeli prezentację dotyczącą historii, profilu i charakterystyki zakładu. Po krótkim przedstawieniu zasad bezpieczeństwa obowiązujących na terenie zakładu pracy, uczniowie zostali oprowadzeni po działach produkcyjnych firmy, mieli więc okazję zobaczyć cały cykl produkcyjny i logistyczny - od działu zaopatrzenia poprzez wszystkie etapy produkcji.
|
|
Drużyna NST została zaproszona do udziału w szkoleniu, w którym wzięli udział laureaci i najlepsi uczestnicy VI Międzynarodowego Konkursu Wiedzy o Polsce i Czechach. Od 07 do 08 listopada młodzież z Polski i Czech integrowała się i zwiększała swoją wiedzę w ramach zajęć ,,Palcem po mapie czyli geografia Polski i Czech”, w debacie oxfordzkiej ,, Program edukacyjny promujący wzajemne poznanie kultury i historii obu narodów.” W wyprawie na Szczeliniec Wielki pod opieką przewodnika sudeckiego zapoznała się z sytuacjami zagrożenia życia na pograniczu polsko-czeskim.
|
|
OGÓLNOPOLSKA KAMPANIA DZIECIŃSTWO BEZ PRZEMOCY |
Kampania Dzieciństwo bez Przemocy ma na celu przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce. Składają się na nią ogólnopolskie i lokalne działania edukacyjne oraz medialne, które trwać będą od 8 października do 19 listopada 2024 roku. Noworudzka Szkoła Techniczna włączyła się do kampanii i 4 listopada 2024r. pani Marta Leśniak pedagog szkolny wraz z uczniem klasy 5 a T Mateuszem Tuleją uczestniczyli w Konferencji Dzieciństwo bez przemocy zorganizowanej w Kuratorium Oświaty we Wrocławiu. Tematyka przemocy i działań pomocowych będzie kontynuowana na lekcjach wychowawczych i będzie miała na celu wspieranie młodych ludzi w działaniach powstrzymujących agresję, uwrażliwianiu społeczeństwa na problem krzywdzenia dzieci w Polsce, wspieraniu ludzi w reagowaniu na przemoc wobec dzieci, promowaniu idei uważnego rodzicielstwa, promocji systemowych rozwiązań na rzecz ochrony dzieci przed krzywdzeniem.
|
|
"Wolność kocham i rozumiem" |
8 listopada, w naszej szkole, odbył się apel z okazji 106 rocznicy Odzyskania Niepodległości. Tego dnia uczciliśmy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków. Dzięki temu po 123 latach niewoli odzyskaliśmy wolność i wróciliśmy na mapę Europy. Uroczystość przygotowali uczniowie z klas 2 Technikum, którzy w wyjątkowy sposób przypomnieli nam, że nie ma takiego czasu, w którym WOLNOŚĆ nie byłaby wartością najwyższą, ale też nie ma takiego czasu, w którym człowiek nie miałby obowiązku jej pielęgnowania!
Dzień ten był dla nas wyjątkową lekcją patriotyzmu.
|
|
„ Światła cmentarz rozjaśniły, że aż łuna bije w dali, Lecz i takie są mogiły, gdzie nikt lampki nie zapali.”
Noworudzka Szkoła Techniczna pielęgnując dawne tradycje Szkoły Poligraficznej nie zapomniała o grobowcu rodzinnym Familie Rose właścicieli przedwojennej drukarni i wydawnictwa w Nowej Rudzie oraz założycieli Szkoły Poligraficznej. Uczniowie klasy 4 a technikum wraz z wychowawcą, udali się na miejski cmentarz by uporządkować ten zapomniany grobowiec. Nie pominęliśmy też mogiły Familie Nave i zbiorowej kwatery ofiar katastrofy w kopalni Ruben. Na koniec uczniowie zapalili przyniesione znicze i usłyszeli historie, które kryją się pod tymi mogiłami.
„Nie umiera ten, kto trwa w sercach i pamięci naszej”.
|
|
NOWORUDZKA SZKOŁA TECHNICZNA PAMIĘTA |
W dniu 25 października informatycy oraz elektrycy z klasy 3a technikum wraz z wychowawcą panem Konradem Kałwakiem udali się na miejski cmentarz do Nowej Rudy, by zatroszczyć się o (w większości przypadków zapomniane) mogiły zmarłych mieszkańców naszego grodu. Celem akcji, było przede wszystkim odwiedzenie i uporządkowanie grobów osób zasłużonych i cenionych w lokalnej społeczności. Uczniowie najpierw odwiedzili Krzyż poświęcony Pamięci Pomordowanych i Zmarłych Sybiraków by tam uczcić ich pamięć. Następnie udali się na mogiłę pułkownika Józefa Sokola - uczestnika walk o m.in. Tobruk oraz Monte Cassino, gdzie od wychowawcy dowiedzieli się o historycznych dokonaniach noworudzkiego bohatera. Odwiedzili również grób, w którym pochowany jest pan Walerian Zegzdryn, który był żołnierzem Armii Krajowej ale większość z nas kojarzy go pewnie jako lekarza medycyny przez wiele lat związanego z Nową Rudą. Uczniowie zadbali też o bezimienne i opuszczone groby, a wcześniej zorganizowali w klasie zbiórkę kwiatów i zniczy, by groby te udekorować. Podczas wizyty na cmentarzu udało się też odwiedzić miejsca, w których pochowani zostali nauczyciele Noworudzkiej Szkoły Technicznej.
BO NAJWIĘKSZĄ MIŁOŚCIĄ JEST PAMIĘĆ 💪
BRAWO MY!
|
|
|
|
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>
|