panorama szkoły
NST  Nowa Ruda - logo szkoły
Biuletyn Iformacji Publicznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowej Rudzie

Modernizacja kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku II

PWSZ w Nysie

Advertisement

Noworudzianin

Advertisement

ZPAS Group

Advertisement

Zakończenie roku za:

0 dni 0 godzin 0 minut

Google Ads

Sonda

Jakim kierunkiem z naszej oferty jesteś najbardziej zainteresowany(a)?
  

Gościmy

Aktualnie jest 21 gości online

Statystyka

odwiedzających: 9315985

Nagłówki RSS

Zdrojowisko, poligraficzna, górnicza: Noworudzka Szkoła Techniczna
Strona główna
DUMNI Z POWSTAŃCÓW
       24 października podczas zajęć z wychowawcą – Panem Konradem Kałwakiem uczniowie klasy 1AT5 pisali wiadomości i życzenia zdrowia do uczestników Powstania Warszawskiego. Celem akcji jest upamiętnienie i uhonorowanie Powstańców oraz chęć pokazania Zrywu przez pryzmat historii osób, które brały w nim udział.
       W przeciwieństwie do lat poprzednich, podczas tegorocznej edycji organizatorzy nie drukowali kartek w tradycyjnej papierowej formie. Zaoszczędzone na produkcji i rozpowszechnianiu pocztówek środki zostały przeznaczone na realizację działań pomocowych skierowanych do Powstańców Warszawskich. W tym roku mieliśmy możliwość wysłania wiadomości on-line nie ponosząc przy tym żadnych kosztów. Mogliśmy napisać życzenia, podziękowania i dodatkowo dołączyć swoje zdjęcie, grafikę lub wideo. Po krótkim zastanowieniu, wybraniu konkretnego adresata (żyjącego Powstańca) oraz chwili zadumy zaczęliśmy kreślić pełne patosu słowa.
       W drugiej części lekcji uczniowie obejrzeli film: „GŁÓD, BRUD I WESELA – ŻYCIE CODZIENNE PODCZAS POWSTANIA WARSZAWSKIEGO”, z którego dowiedzieli się, że Powstańcy nie walczyli dniem i nocą bez przerwy. O tym, że oprócz prowadzenia swoich działań podziemnych, wiedli tzw. życie codzienne. Inne, niż w naszym rozumieniu, ale nie pozbawione prozy życia, którą znamy.
       Powstanie Warszawskie zapisało się na kartach historii jako jedno z najważniejszych wydarzeń kształtujących polską tożsamość. Było ono uosobieniem naszych kluczowych wartości, takich jak patriotyzm, wolność czy determinacja w przeciwstawianiu się wrogom.
       Niestety wśród kolejnych pokoleń wraz z biegiem czasu świadomość jego znaczenia stopniowo zanika. W tym samym czasie odchodzą od nas ostatni Powstańcy, którzy pełnią fundamentalną rolę w podtrzymywaniu pamięci, przedstawiając wydarzenia tamtych dni z ludzkiej perspektywy. Ludzie Ci zasłużyli na naszą wdzięczność, pamięć i szacunek.

BohaterON umożliwia każdemu wysłanie kartki do Powstańca, przypominając, że pamiętamy...

A Ty na co czekasz? Dołącz do akcji już teraz: https://dumnizpowstancow.pl/dodaj-wpis


 

NST ZAWSZE PAMIĘTA
       W dniu 22 października informatycy oraz elektrycy z klasy 1a technikum wraz z wychowawcą panem Konradem Kałwakiem oraz panem Romanem Głazem udali się na miejski cmentarz do Nowej Rudy, by zatroszczyć się o (w większości przypadków zapomniane) mogiły zmarłych mieszkańców naszego grodu. Celem akcji, było przede wszystkim odwiedzenie i uporządkowanie grobów osób zasłużonych i cenionych w lokalnej społeczności. Uczniowie najpierw odwiedzili mogiłę pułkownika Józefa Sokola - uczestnika walk o m.in. Tobruk oraz Monte Cassino, gdzie od wychowawcy dowiedzieli się o historycznych dokonaniach noworudzkiego bohatera. Z racji poligraficznych powiązań naszej szkoły zatroszczyli się również o grobowiec rodziny Rose, która ściśle związana była z noworudzkim drukarstwem. Posprzątali również bezimienne i opuszczone groby, a wcześniej zorganizowali w klasie zbiórkę kwiatów i zniczy, by groby te udekorować. Podczas wizyty na cmentarzu udało się też odwiedzić miejsca, w których pochowani zostali nauczyciele Noworudzkiej Szkoły Technicznej. Mając na uwadze górnicze korzenie naszej szkoły, nasze koleżanki i koledzy uporządkowali również pomnik poświęcony górnikom poległym 10 maja 1941, kiedy to doszło do silnego wyrzutu gazowo-skalnego w noworudzkiej kopalni. Śmierć poniosło wtedy 187 górników, w tym dwóch jeńców brytyjskich.

BO NAJWIĘKSZĄ MIŁOŚCIĄ JEST PAMIĘĆ 💪

BRAWO MY!

 
INTEGRACJA ZESZŁOROCZNYCH "ŚWIEŻAKÓW"
       6 Października odbyło się ognisko klasowe informatyków i mechaników z 2aT5. O godzinie 9:00 dziarskim krokiem wyruszyliśmy na Górę Św. Anny. Niecałą godzinę później doczłapaliśmy się w okolice wieży widokowej, gdzie rozpoczęły się próby rozpalenia ogniska. Gdy ognisko zapłonęło wszyscy chwycili patyki i różnego rodzaju "giętą". Podczas pieczenia kiełbasek nad ogniskiem wszyscy dobrze się bawili i śpiewali piosenki. Około godziny 11:00 rozeszliśmy się do domów.


 
Dzień Edukacji Narodowej w NST
       12 października w Noworudzkiej Szkole Technicznej odbył się apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie mieli okazję złożyć najserdeczniejsze życzenia i podziękowania dyrekcji, nauczycielom, wychowawcom i wszystkim pracownikom szkoły. Była nutka historii polskiego szkolnictwa, występy i kwiaty złożone na ręce dyrekcji i wszystkich nauczycieli.
      Było to bardzo wyjątkowe i uroczyste wydarzenie. Tradycją szkoły jest bowiem, by w tym szczególnym dniu, uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie na sztandar szkoły  i przedstawili się całej społeczności szkolnej. Zatem, po uroczystym ślubowaniu w mury szkolne oficjalnie przyjęliśmy uczniów następujących klas:

1 a T5- technik elektryk/ technik informatyk, wychowawca mgr inż. Konrad Kałwak
1 b T5- technik grafiki i poligrafii cyfrowej/ technik hotelarz, wychowawca mgr Małgorzata Kałwak
1 a Branżowej Szkoły I Stopnia, wychowawca mgr Mirosława Kossak
1 b Branżowej Szkoły I Stopnia wychowawca mgr Tomasz Kuczaj 


Wolontariusze z 2aBSI z wizytą w schronisku dla zwierząt w Kłodzku
       Z inicjatywy Pani Justyny Geruzel (mamy jednego z naszych kolegów) i przy współpracy wychowawcy Pani Renaty Szostak-Chmielarz grupa uczniów  z klasy 2aBSI wybrała się  05.10.2022r. do schroniska dla zwierząt  prowadzonego przez fundację „ Pod Psią Gwiazdą” w Kłodzku. Wcześniej zaangażowane osoby wykonały plakat informujący o zbiórce dla mieszkańców schroniska. Plakaty pojawiły się we wszystkich budynkach naszej szkoły. Organizatorzy zbiórki bardzo serdecznie dziękują wszystkim darczyńcom: uczniom, poszczególnym klasom i nauczycielom. Oprócz  przekazania darów, uczniowie klasy 2aBSI spędzili w schronisku kilka godzin kosząc i grabiąc trawę, sprzątając klatki, wyprowadzając zwierzęta na spacer. Prowadzący schronisko byli bardzo zadowoleni i miło zaskoczeni ilością pracy wykonaną przez młodzież NST.


 

SEMINARIUM DLA NAUCZYCIELI  BOHATERON 2022
       W dniach 6-9 października w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki znajdującym się przy ulicy Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie odbyło się seminarium dla nauczycieli, którzy w ubiegłym roku szkolnym byli w swoich szkołach organizatorami różnego rodzaju przedsięwzięć edukacyjnych mających na celu upamiętnianie Powstania Warszawskiego, a przede wszystkim Bohaterów, którzy w nim walczyli. Naszą szkołę reprezentował pan Konrad Kałwak, który został w ten sposób wyróżniony i zaproszony do udziału w warsztatach jako jeden z dwudziestu nauczycieli z całej Polski. Pan Konrad od kilku lat czynnie uczestniczy w ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej mającej na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Projekt ten ma na celu edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną.
       W trakcie seminarium oprócz zajęć stricte metodycznych takich jak na przykład: aktywne metody w edukacji, sketchnoting - notatki graficzne w pracy nauczyciela oraz indifference hurts/obojętność boli uczestnicy szkolenia udali się również w kilka miejsc ściśle związanych z martyrologią narodu polskiego. Udało się odwiedzić Cmentarz Stare Powązki, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów PRL (więzienie przy Rakowieckiej), a także Willę Jasny Dom. Ostatniego dnia odbyło się spotkanie ze świadkami historii czyli Powstańcami Warszawskimi, którzy na własnej skórze doświadczyli okrucieństwa wojny i swoją wiedzą chcą dzielić się póki jeszcze stan zdrowia pozwala im na to. Uczestnicy seminarium mieli przyjemność wysłuchać wspomnień pani Haliny Rogozińskiej, urodzonej 30 października 1926 roku w Warszawie (pseudonim „Mała”, lub „Niebieska”. Żołnierz, łączniczka IV Obwód Ochota) oraz Włodzimierza Dusiewicza urodzonego 13 stycznia 1931 roku w Nowej Wsi – powiat Szamotuły (pseudonim "Dusza", łącznik w Szarych Szeregach, Mokotów).
To były trzy bardzo intensywne dni w stolicy ale taki właśnie był zamysł organizatorów, żeby przekazać możliwie najwięcej informacji i połączyć przyjemne z pożytecznym.

       A czy Ty jesteś dumny z Powstańców? Jeśli tak to koniecznie odwiedź ten adres: https://dumnizpowstancow.pl/ i dodaj swój wpis.


 

Rajd jesienny 2aBSI
       Dnia 04 października 2022r.  grupa uczniów z  klasy 2ABSI wraz z wychowawcą Panią Renatą Szostak-Chmielarz i Komendantem OHP Panią Anną Grochowską wybrała się na ognisko integracyjne. Korzystając z dobrej pogody  uczniowie poznali  piękny zakątek naszej gminy i jego walory przyrodnicze.  Rajd był też zachętą do aktywnego spędzania czasu na wolnym powietrzu.
       Docelowo zostało rozpalone ognisko, przy którym było pełno gwaru, śmiechu, rozmów i wspomnień.  Dla niektórych z nas rajd przekształcił się w grzybobranie.


 
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Nowości
Popularne