NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI |
„Jeszcze jeden listopad do okna zapukał żółtych liści szelestem. I znów nas odszukał. Nas, zapatrzonych w przeszłość. W dni klęski i chwały które nam po przodkach w spuściźnie zostały...”
Każdego roku, 11 listopada, obchodzimy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Po 123 latach niewoli nasz kraj wyzwolił się spod panowania zaborców: Rosji, Prus i Austrii. Przez ponad wiek Polski nie było na mapie świata. Żył jednak naród, jego kultura i obyczaje. W piątek 10 listopada b.r. w sali gimnastycznej Noworudzkiej Szkoły Technicznej miał miejsce apel z okazji 105 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uroczystość, tradycyjnie już, przygotowali uczniowie klas drugich pod bacznym okiem swoich opiekunów. W tym roku przypadło to w udziale informatykom i elektrykom z 2A (wychowawca pan Konrad Kałwak) oraz hotelarzom i grafikom z klasy 2B (wychowawca: pani Agnieszka Kozłowska). Punktualnie o godzinie 11:11 młodzież oraz grono pedagogiczne wspólnie odśpiewali 4 zwrotki Mazurka Dąbrowskiego. Następnie prowadzące uroczystość: Zuzanna Czop oraz Karolina Piłat rozpoczęły program artystyczny, który od kilkunastu dni poprzedzany był wieloma próbami, by wszystko przebiegło profesjonalnie i bez zakłóceń. Podczas występu można było usłyszeć pieśni patriotyczne, wiersze poetów z tamtych lat recytowane przez uczniów, a także dowiedzieć się różnych ciekawych faktów dotyczących niepodległościowych dążeń Polaków. Przedstawiono wizję Polski tamtych czasów oraz najważniejsze wydarzenia z naszej historii - od rozbiorów do odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Nie bez znaczenia była również dekoracja sali. Krzyże, kamienie z datami rozbiorów, brzozy, oraz flagi i symbole narodowe wraz z widowiskiem stworzyły niepowtarzalny klimat. Natomiast kokardy, które wychowawcy wraz uczniami starannie przygotowywali w trakcie prób, znakomicie prezentowały się jako dodatek do garderoby występujących. Nie bez znaczenia była również prezentacja filmów historycznych wyświetlanych przy pomocy projektora multimedialnego w trakcie trwania uroczystości. Wszystko odbyło się w podniosłej atmosferze, a młodzież swoim zaangażowaniem i zachowaniem pokazała, że wydarzenia historyczne nie są im obojętne. Gdy obchodzimy rocznicę Polski niepodległej, pamiętamy i o Tych, którzy zachowali wiarę w odrodzenie Państwa Polskiego, za tę wielką sprawę walczyli i ginęli. Występ uświetnił pokaz Krakowiaka, kiedy to na scenie w strojach ludowych pojawili się Martyna oraz Szymon, którzy swoim tańcem oficjalnie zakończyli program artystyczny przygotowany na tę uroczystość.
„Jeszcze Polska nie zginęła kiedy My żyjemy!”
|
|
Informatycy i elektrycy z 2A ku pamięci Powstańcom |
Już kolejny raz podczas październikowych zajęć z wychowawcą – Panem Konradem Kałwakiem uczniowie klasy 2AT pisali kartki pocztowe do uczestników Powstania Warszawskiego. Celem akcji jest upamiętnienie i uhonorowanie Powstańców oraz chęć pokazania Zrywu przez pryzmat historii osób, które brały w nim udział. W tym roku mieliśmy możliwość wysłania kartki on-line, która kosztowała 10PLN.
Otrzymaną kwotę organizatorzy przeznaczają na pokrycie kosztów wydruku i wysyłki kartki do Powstańca Warszawskiego, a także na rozwój dialogu pokoleń oraz na bezpośrednią pomoc uczestnikom walk o stolicę. Dla nas napisanie kilku miłych słów to tak niewiele. Dla Nich, dla Powstańców – to czasami naprawdę cały świat. Mogliśmy napisać maksymalnie 25 słów – dokładnie tyle wynosił limit słów w korespondencji wysyłanej pocztą polową w czasie Powstania Warszawskiego. Po krótkim zastanowieniu, wybraniu konkretnych adresatów (żyjących Powstańców) oraz chwili zadumy zaczęliśmy kreślić pełne patosu słowa. Wszystkie e-kartki po zakończeniu akcji zostaną wydrukowane i w formie tradycyjnej trafią do Powstańców Warszawskich. Klasa 2A postanowiła, że przeznaczy na ten cel aż 100PLN (5 kartek wysłanych przez informatyków i 5 przez elektryków)! Pieniążki pochodziły z miesięcznych składek klasowych dlatego też trzeba docenić ten gest podwójnie! Podczas kolejnych zajęć z wychowawcą uczniowie obejrzeli pięć animacji "Bohaterowie z ruin, czyli historie warszawskich robinsonów" opisujących losy ludzi, którzy po upadku Powstania ukrywali się w ruinach Warszawy: Czesława Lubaszki, Gabriela Cybulskiego, Mariana Urmowskiego, Danuty Gałkowej i Jana Pęczkowskiego. Pięć obrazkowych historii o sile oporu, wytrwałości i heroizmie warszawiaków, ale także wszechobecnym bólu, głodzie i strachu to doskonała lekcja historii oraz pokoleniowego dialogu. Powstanie Warszawskie zapisało się na kartach historii jako jedno z najważniejszych wydarzeń kształtujących polską tożsamość. Było ono uosobieniem naszych kluczowych wartości, takich jak patriotyzm, wolność czy determinacja w przeciwstawianiu się wrogom. Niestety wśród kolejnych pokoleń wraz z biegiem czasu świadomość jego znaczenia stopniowo zanika. W tym samym czasie odchodzą od nas ostatni Powstańcy, którzy pełnią fundamentalną rolę w podtrzymywaniu pamięci, przedstawiając wydarzenia tamtych dni z ludzkiej perspektywy. Ludzie Ci zasłużyli na naszą wdzięczność, pamięć i szacunek.
BohaterON umożliwia każdemu wysłanie kartki do Powstańca, przypominając, że pamiętamy...
|
|
EKRANY EDUKACYJNE EDU ESA |
Dzięki zaangażowaniu nauczyciela informatyki pana Konrada Kałwaka w Program Edukacyjnej Sieci Antysmogowej, który jest objęty honorowym patronatem Ministerstwa Cyfryzacji, w Naszej Szkole pojawiło się 5 ekranów edukacyjnych (umieszczonych w dostępnych dla wszystkich miejscach: w holu głównym, w holu przy auli, w sali gimnastycznej, w bibliotece oraz w budynku, gdzie znajdują się gabinety do nauki języków obcych), dzięki którym uczniowie i nauczyciele oraz wszyscy odwiedzający szkołę będą mogli zobaczyć bieżące wyniki pomiarów powietrza i ważne treści edukacyjne na temat smogu.
Przypomnijmy, że od sierpnia ubiegłego roku także dzięki staraniom pana Kałwaka na terenie Naszej Szkoły działa czujnik stężenia pyłów zawieszonych w powietrzu, który w czasie rzeczywistym na wyświetlaczu cyfrowym informuje społeczność szkolną o jakości wdychanego powietrza. Został umiejscowiony przy głównym wejściu do szkoły tak aby każdy kto znajduje się w pobliżu placówki mógł odczytać interesujące go parametry.
Odczyty na terenie szkoły (wyświetlane na żywo na ekranach edukacyjnych) można również sprawdzić tutaj:
PRZEDE WSZYSTKIM ŚWIADOMOŚĆ, bo nie ma co się zastanawiać i trzeba zacząć działać, żeby wreszcie opuścić "zaszczytne" pierwsze miejsce w rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce!!!
PS: Szczególne podziękowania dla pana Romana Głaza za wykonanie, niezbędnej do prawidłowego działania ekranów, instalacji elektrycznej.
|
|
NOWORUDZKA SZKOŁA TECHNICZNA PAMIĘTA |
W dniu 26 października informatycy oraz elektrycy z klasy 2a technikum wraz z wychowawcą panem Konradem Kałwakiem oraz panem Romanem Głazem udali się na miejski cmentarz do Nowej Rudy, by zatroszczyć się o (w większości przypadków zapomniane) mogiły zmarłych mieszkańców naszego grodu. Celem akcji, było przede wszystkim odwiedzenie i uporządkowanie grobów osób zasłużonych i cenionych w lokalnej społeczności. Uczniowie najpierw odwiedzili mogiłę pułkownika Józefa Sokola - uczestnika walk o m.in. Tobruk oraz Monte Cassino, gdzie od wychowawcy dowiedzieli się o historycznych dokonaniach noworudzkiego bohatera. Odwiedzili również mogiłę w której pochowani są państwo Helena i Władysław Grzegorczykowie, którzy w 1965 roku otrzymali tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, nadawany przez izraelski Instytut Yad Vashem osobom, które z narażeniem własnego życia pomagały Żydom w czasie Holocaustu. Pośmiertnie zostali odznaczeni Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za „bohaterską postawę i niezwykłą odwagę wykazaną w ratowaniu życia Żydom podczas II wojny światowej, za wybitne zasługi w obronie godności człowieczeństwa i praw ludzkich”. Uczniowie zadbali też o bezimienne i opuszczone groby, a wcześniej zorganizowali w klasie zbiórkę kwiatów i zniczy, by groby te udekorować. Podczas wizyty na cmentarzu udało się też odwiedzić miejsca, w których pochowani zostali nauczyciele Noworudzkiej Szkoły Technicznej. Mając na uwadze górnicze korzenie naszej szkoły, nasze koleżanki i koledzy uporządkowali również pomnik poświęcony górnikom poległym 10 maja 1941, kiedy to doszło do silnego wyrzutu gazowo-skalnego w noworudzkiej kopalni. Śmierć poniosło wtedy 187 górników, w tym dwóch jeńców brytyjskich.
BO NAJWIĘKSZĄ MIŁOŚCIĄ JEST PAMIĘĆ 💪
BRAWO MY!
|
|
PRZERWA NA CZYTANIE w NST |
IV Międzynarodowa edycja VIII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie. Akcja realizowana w ramach międzynarodowego miesiąca bibliotek szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska Czyta Dzieciom. Noworudzka Szkoła Techniczna w Nowej Rudzie przystąpiła do akcji czytelniczej 27 października 2023 r.
Celem akcji była: • Promocja czytelnictwa wśród młodzieży • Integracja środowiska szkolonego • Pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe • Zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji
W akcji wzięli udział uczniowie, nauczyciele, dyrekcja, pracownicy administracji. Czytano w klasach, na korytarzach, warsztatach szkolnych, strefie relaksu oraz na sali gimnastycznej i siłowni.
#PRZERWANACZYTANIE
|
|
OGÓLNOPOLSKI FINAŁ KONKURSU IT DIAMONDS |
W sobotę 21 października 2023 w budynku Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie odbyła się uroczysta gala finałowa piątej edycji IT GIRLS rEVOLUTION ACADEMY. Nasze dziewczyny w składzie: Katarzyna Mikusiak, Amelia Kalkowska, Patrycja Urczyńska, Justyna Bizoń, Julia Grzonkowska oraz Weronika Wójtowicz pod opieką pana Konrada Kałwaka (z ramienia szkoły) oraz pani Ewy Pakuły (z ramienia CAPGEMINI) znalazły się w zaszczytnym gronie dziesięciu drużyn finałowych z całego kraju. Ostatecznie tym razem nie udało się zgarnąć pełnej puli ale sam udział w finale to już ogromne osiągnięcie. Tak trzymać dziewczyny - za rok będzie miejsce na podium 💪 Z Krakowa wracają bogatsze o doświadczenie w pracy grupowej, które z pewnością zaprocentuje podczas realizacji kolejnych projektów. Szkoda, że w finale dziewczyny nie mogły wystąpić w pełnym składzie, bo to znacznie obniżyło ich szanse na końcowy sukces. Niestety Patrycja i Iza z różnych przyczyn w ostatniej chwili zrezygnowały z wyjazdu do Krakowa.
Akademia obejmowała cykl warsztatów, przybliżających zagadnienia z branży IT, wzbogaconych o elementy treningu umiejętności miękkich, np. autoprezentację. Program skierowany był do żeńskiej części młodzieży, która wkrótce będzie podejmować ważną decyzję, jaką jest wybór kierunku studiów oraz przyszłej ścieżki zawodowej.
Dla uczestniczek finału była to też doskonała okazja, żeby przybliżyć sobie trochę historię dawnej stolicy Polski, jej zabytków oraz ciekawszych miejsc na turystycznej mapie grodu Kraka. Ww. opiekun grupy - pan Konrad Kałwak postanowił połączyć przyjemne z pożytecznym i zorganizował czas tak, żeby nie pozwolić tylko na smartfonową nudę w hotelowych pokojach 😉
Oby więcej takich sukcesów i wyjazdów!
|
|
Szkolenie i konferencja IV Międzynarodowego Konkursu Wiedzy o Polsce i Czechach |
W dniach 19-20 października 2023 w Centrum Turystyczno-Sportowym w Nowej Rudzie –Słupiec odbyło się szkolenie dla najlepszych uczestników IV Międzynarodowego Konkursu Wiedzy o Polsce i Czechach. Drużyna uczniów NST w Nowej Rudzie: Szymon Banaś, Oliwier Ziółkowski, Mikołaj Gorący i Krzysztof Grzybowski pod opieką Pani Bogumiły Szostak uczestniczyli w dwudniowych warsztatach, uzupełniając swoją wiedzę na temat historii, geografii, kultury Czech .Zajęcia prowadzone przez Panią mgr Annę Chmiel metodą pitch deck, giełdą pomysłów, pracą zespołową z kolegami szkół polskich i czeskich, integrowały młodzież. Zajęciom towarzyszyły wykłady prof. Pawła Leszczyńskiego, dr Ryszarda Gładkiewicza, dr Tomasa Burdy, dr hab. Jirija Stepana na temat historii Śląska i Czech, prawa oświatowego, systemu prawnego, funkcjonowania samorządów, problemów pogranicza polsko-czeskiego w obu sąsiadujących państwach. Uczniowie oprócz dodatkowej porcji wiedzy zdobyli nowe interesujące doświadczenia, nawiązali kontakty z rówieśnikami Polski i Czech.
 |
|
|