panorama szkoły
NST  Nowa Ruda - logo szkoły
Biuletyn Iformacji Publicznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowej Rudzie

Modernizacja kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku II

PWSZ w Nysie

Advertisement

Noworudzianin

Advertisement

ZPAS Group

Advertisement

Zakończenie roku za:

0 dni 0 godzin 0 minut

Google Ads

Sonda

Jakim kierunkiem z naszej oferty jesteś najbardziej zainteresowany(a)?
  

Gościmy

Aktualnie jest 20 gości online

Statystyka

odwiedzających: 9180045

Nagłówki RSS

Zdrojowisko, poligraficzna, górnicza: Noworudzka Szkoła Techniczna
Strona główna
TRADYCJE BOŻONARODZENIOWE W EUROPIE Drukuj E-mail
       W ten przedświąteczny czas, przedstawiciele klasy 2aBSI, zaprosili uczniów naszej szkoły do wspólnego odkrywania tradycji bożonarodzeniowych w 5 krajach europejskich.  We wtorek i w środę uczniowie różnych klas ( we współpracy z Panią Małgorzatą Kałwak) mieli okazję dowiedzieć się, jak obchodzi się Boże Narodzenie w Hiszpanii, Norwegii, na Ukrainie, we Włoszech i na Malcie. Choinka, prezenty, życzenia to elementy łączące Boże Narodzenie we wszystkich krajach. Ale „ co kraj to obyczaj”. Hiszpanie zaczynają świętowanie od 22 grudnia, kiedy ma miejsce wielka loteria świąteczna El Gordo. Prezenty przynoszą Kacper, Melchior i Baltazar, a na kolację wigilijną podaje się szynkę, owoce morza i zupę przypominającą  nasz rosół. W Norwegii nie wyczekuje się na pierwszą gwiazdkę, tylko bijące dzwony kościelne obwieszczają moment rozpoczęcia wigilii. Jada się Lutefiks- rybę moczoną w ługu sodowym, a następnie w wodzie. Ukraińcy dzielą się prosforą, czyli chlebkiem z mąki pszennej na zakwasie, a prezenty przynosi Dziadek Mróz 31 grudnia. Włosi świętują od 08 grudnia. Wtedy to przypada Święto Niepokalanego Poczęcia i jest to dzień wolny od pracy. Po kolacji wigilijnej, która składa się z 13 dań, grają w Tombolę – grę planszową przypominającą  bingo. Prezenty przynosi La Befana. Dla niegrzecznych dzieci jest …. węgiel. Na Malcie początkiem świąt jest Pasterka, podczas której kazanie wygłasza dziecko. Około 1 w nocy Maltańczycy zasiadają do śniadania świątecznego, a na obiad 25 grudnia podają pieczonego indyka. Każda prezentacja kończyła się kolędą w języku danego kraju. Po prezentacjach, uczniowie grali w Kahoota, podsumowującego zdobytą wiedzę. Zwycięzcy otrzymali słodkie upominki. W świątecznym spotkaniu klasy 2aBSI uczestniczyła Pani Dyrektor Brygida Gąsior, która w parze z Krzysztofem zajęła wysokie 2 miejsce. Pani Dyrektor gratulujemy i dziękujemy za udział w spotkaniu i za życzenia.

Renata Szostak-Chmielarz
Klasa 2aBSI

 
 

Nowości
Popularne