panorama szkoły
NST  Nowa Ruda - logo szkoły
Biuletyn Iformacji Publicznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowej Rudzie

Modernizacja kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku II

PWSZ w Nysie

Advertisement

Noworudzianin

Advertisement

ZPAS Group

Advertisement

Zakończenie roku za:

0 dni 0 godzin 0 minut

Google Ads

Zdrojowisko, poligraficzna, górnicza: Noworudzka Szkoła Techniczna
Strona główna arrow Zagraniczna mobilność szkolnej kadry edukacyjnej
Zagraniczna mobilność szkolnej kadry edukacyjnej
Job shadowing w Vogtland Drukuj E-mail
       W dniach 04.04.2022 – 08.04.2022 nauczycielki NST: Małgorzata Kałwak i Renata Szostak Chmielarz wraz z Dyrektorem szkoły Panią Brygidą Gąsior wzięły udział w  mobilności programu Erasmus+ -  Job shadowing. Celem wizyty  była obserwacja pracy nauczycieli pracujących w szkołach  partnerskich, dzielenie się dobrymi praktykami w zakresie metod kształcenia zawodowego – poznanie nowych metod pracy, zapoznanie się z warunkami realizacji kształcenia zawodowego. Miałyśmy okazję obserwować lekcje oraz  zwiedzić warsztaty szkolne w dwóch dużych placówkach edukacyjnych BSZ Berufliches Schulzentrum  Vogtland  w Reichenbach i BSZ e.o.plauen.  
       W skład BSZ  Vogtland wchodzi  szkoła w Reichenbach, w której uczniowie kształcą  się w zawodach  technicznych, rolniczych,  budowlanych i szkoła w Rodewisch , która kształci informatyków i przyszłych pracowników sektora publicznego. Uczniowie zdobywają wiedzę w nowoczesnych warsztatach, w wyposażenie których zainwestowano tysiące Euro.  
       BSZ e.o.plauen to duża nowoczesna szkoła, w skład której wchodzą 3 budynki, w Plauen, w Klingenthal i Oelsnitz. Szkoła ta ma do dyspozycji duże , nowoczesne warsztaty, w których odbywa się kształcenie praktyczne  projektantów mody, krawców, mechatroników, elektryków, kierowców, stolarzy, parkieciarzy itd.  Praktykanci mają do dyspozycji warsztaty ceramiczne, drzewne, ale także atelier fotograficzne czy filmowe. Duże wrażenie zrobiła na nas szkoła w Klingentahal, w której młodzież uczy się wytwarzać  skrzypce, akordeony, harmonijki ustne, gitary czy cytry. Uczniowie uczą się tutaj w blokach tematycznych. Cyklicznie  pracują 6 tygodni  nad swoim instrumentem, następnie maja dwa tygodnie teorii. Nauka trwa 3 lata. Uczeń zobowiązany jest w tym czasie zrobić 4 instrumenty.  Warto dodać, że w całych  Niemczech są tylko trzy takie szkoły. Oprócz części oficjalnej , koledzy niemieccy przygotowali  też dla  nas program kulturalny. Zwiedziłyśmy wystawę związaną  z pierwszym niemieckim kosmonautą, zobaczyłyśmy Göltzschalbrücke – największy most ceglany na świecie.  Został  on zbudowany w latach 1846–1851 przy użyciu ponad 26 milionów cegieł. Miałyśmy także okazję poczuć atmosferę skoków narciarskich wjeżdżając i wchodząc do kapsuły skoczni Vogtland Arena Klingenthal.
Cały pobyt został super zaplanowany. W każdej ze szkół zostałyśmy bardzo miło przyjęte przez Dyrekcję oraz grono pedagogiczne. Przez cały pobyt panowała miła , koleżeńska atmosfera. I tutaj należą się ukłony  Nadine, Larsowi i  Hagenowi – naszym niemieckim kolegom i organizatorom Job shadownig w ich szkołach macierzystych.


 


Projekt: Mobilność kadry edukacji szkolnej Drukuj E-mail
W październiku b.r.  nauczycielki j. angielskiego (Agnieszka Kozłowska i Dorota Kucharczyk) oraz języka niemieckiego (Małgorzata Kałwak i Renata Szostak - Chmielarz) z Noworudzkiej Szkoły Technicznej uczestniczyły w ramach programu Erasus +  w tygodniowym kursie: „Jak organizować szkolne projekty międzynarodowe” w Porto w Portugalii.  Organizatorem szkolenia był IFEL Instytut z Hamburga. W szkoleniu uczestniczyli nauczyciele z wielu krajów Unii Europejskiej, między innymi z Niemiec, Austrii, Węgier, Grecji, Bułgarii, Belgii i Holandii. Nauczycielki z NST  jako nieliczne reprezentowały Polskę.

Projekt: Mobilność kadry edukacji szkolnej  Projekt: Mobilność kadry edukacji szkolnej  Projekt: Mobilność kadry edukacji szkolnej
Czytaj całość...
Zagraniczna mobilność szkolnej kadry edukacyjnej Drukuj E-mail

Zagraniczna mobilność

szkolnej kadry edukacyjnej

Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój

     Fundusze Europejskie Wiedza Edukacja Rozwój          FRSE               EFS