panorama szkoły
NST  Nowa Ruda - logo szkoły
Biuletyn Iformacji Publicznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowej Rudzie

Modernizacja kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku II

PWSZ w Nysie

Advertisement

Noworudzianin

Advertisement

ZPAS Group

Advertisement

Zakończenie roku za:

0 dni 0 godzin 0 minut

Google Ads

Sonda

Jakim kierunkiem z naszej oferty jesteś najbardziej zainteresowany(a)?
  

Gościmy

Aktualnie jest 23 gości online

Statystyka

odwiedzających: 9373994

Nagłówki RSS

Zdrojowisko, poligraficzna, górnicza: Noworudzka Szkoła Techniczna
Strona główna
SEMINARIUM DLA NAUCZYCIELI  BOHATERON 2022
       W dniach 6-9 października w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki znajdującym się przy ulicy Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie odbyło się seminarium dla nauczycieli, którzy w ubiegłym roku szkolnym byli w swoich szkołach organizatorami różnego rodzaju przedsięwzięć edukacyjnych mających na celu upamiętnianie Powstania Warszawskiego, a przede wszystkim Bohaterów, którzy w nim walczyli. Naszą szkołę reprezentował pan Konrad Kałwak, który został w ten sposób wyróżniony i zaproszony do udziału w warsztatach jako jeden z dwudziestu nauczycieli z całej Polski. Pan Konrad od kilku lat czynnie uczestniczy w ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej mającej na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Projekt ten ma na celu edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną.
       W trakcie seminarium oprócz zajęć stricte metodycznych takich jak na przykład: aktywne metody w edukacji, sketchnoting - notatki graficzne w pracy nauczyciela oraz indifference hurts/obojętność boli uczestnicy szkolenia udali się również w kilka miejsc ściśle związanych z martyrologią narodu polskiego. Udało się odwiedzić Cmentarz Stare Powązki, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów PRL (więzienie przy Rakowieckiej), a także Willę Jasny Dom. Ostatniego dnia odbyło się spotkanie ze świadkami historii czyli Powstańcami Warszawskimi, którzy na własnej skórze doświadczyli okrucieństwa wojny i swoją wiedzą chcą dzielić się póki jeszcze stan zdrowia pozwala im na to. Uczestnicy seminarium mieli przyjemność wysłuchać wspomnień pani Haliny Rogozińskiej, urodzonej 30 października 1926 roku w Warszawie (pseudonim „Mała”, lub „Niebieska”. Żołnierz, łączniczka IV Obwód Ochota) oraz Włodzimierza Dusiewicza urodzonego 13 stycznia 1931 roku w Nowej Wsi – powiat Szamotuły (pseudonim "Dusza", łącznik w Szarych Szeregach, Mokotów).
To były trzy bardzo intensywne dni w stolicy ale taki właśnie był zamysł organizatorów, żeby przekazać możliwie najwięcej informacji i połączyć przyjemne z pożytecznym.

       A czy Ty jesteś dumny z Powstańców? Jeśli tak to koniecznie odwiedź ten adres: https://dumnizpowstancow.pl/ i dodaj swój wpis.


 

Rajd jesienny 2aBSI
       Dnia 04 października 2022r.  grupa uczniów z  klasy 2ABSI wraz z wychowawcą Panią Renatą Szostak-Chmielarz i Komendantem OHP Panią Anną Grochowską wybrała się na ognisko integracyjne. Korzystając z dobrej pogody  uczniowie poznali  piękny zakątek naszej gminy i jego walory przyrodnicze.  Rajd był też zachętą do aktywnego spędzania czasu na wolnym powietrzu.
       Docelowo zostało rozpalone ognisko, przy którym było pełno gwaru, śmiechu, rozmów i wspomnień.  Dla niektórych z nas rajd przekształcił się w grzybobranie.


 
FORUM NAUCZYCIELI JĘZYKÓW OBCYCH
       Dnia 26 września 2022 roku w Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu odbyło się Forum Nauczycieli Języków Obcych. Po garść inspiracji i nowych pomysłów wybrały się tam dwie nauczycielki języków obcych naszej szkoły: Renata Szostak-Chmielarz oraz Agnieszka Kozłowska. Dla nauczycieli przygotowano wiele prezentacji i warsztatów, zarówno w języku angielskim jak i niemieckim. Konferencja dzieliła się na trzy bloki, wśród których można było dowiedzieć się o dostępnych środkach i możliwościach współpracy międzynarodowej w ramach programu Erasmus + dla sektora edukacji szkolnej. Ponadto znana nam z przybliżania platformy etwinning, Pani Marzena Kordus, zachęcała nauczycieli do czynnego udziału na platformie European School Education Platform. Można było również dowiedzieć się o cyfrowych zasobach ułatwiających przygotowanie do matury oraz o tym, jakie możliwości edukacyjne dają popularne gry komputerowe takie jak na przykład Minecraft. W przerwach między sesjami można było powymieniać się “dobrymi praktykami” z innymi nauczycielami albo zapoznać się z nowościami wydawniczymi Pearson, PWN oraz Nowej Ery.

       Na koniec forum można było wziąć udział w fenomenalnym wykładzie Pani Aleksandry Kiełtuckiej pt.:”Z menu nauczyciela: lekcyjne startery i desery”, podczas którego doświadczona nauczycielka języka angielskiego przedstawiła swoje autorskie pomysły na ćwiczenia aktywizujące uczniów. 


 
Elektrycy z wycieczką do ABB INDUSTRIAL SOLUTIONS w Kłodzku
       W dniu 23 września 2022 roku uczniowie klasy 3AT5, a 30 września 2022 uczniowie klasy 4AT4 o specjalności Technik Elektryk pod opieką  Romana Głaza , Pani Ewy Lenarczyk i Tomasza Kuczaja odwiedzili firmę z branży elektro-energetycznej ABB która przejęła w 2017 roku GE Power Controls Polska z Kłodzka. ABB jest wiodącą globalną firmą technologiczną, która stymuluje transformację gospodarek i społeczeństw, budując ich przyszłość w sposób wydajny i zrównoważony. Wzbogacając produkty elektryfikacji, robotyki, automatyki i systemów napędowych o rozwiązania cyfrowe, ABB wyznacza nowe granice technologii i poziomy efektywności. Za sukcesem firmy stoi 105 tys. pracowników w ponad 100 krajach. Zakład ABB INDUSTRIAL SOLUTIONS w Kłodzku  specjalizuje się w produkcji aparatury zabezpieczeniowej, łączeniowej i sygnalizacyjnej  niskiego napięcia.

       Na początku wycieczki zaopatrzono nas w specjalne obuwie i okulary ochronne oraz zostaliśmy przeszkoleni z zasad BHP obowiązującymi na terenie zakładu. Był też czas na słodki poczęstunek i przerwę kawową. Zwiedzaliśmy część produkcyjną gdzie prześledziliśmy cały cykl produkcyjny poszczególnych wyrobów włącznie z kontrolą jakości oraz testami wytrzymałościowymi jakim poddawane są wszystkie wyroby opuszczające linię produkcyjną oraz magazyn wyrobów gotowych. Wyjazd ten wzbogacił wiedzę teoretyczną uczniów o aspekt praktyczny. Zachęcano naszych uczniów do podjęcia staży zawodowych w ABB oraz przedstawiono możliwości rozwoju i awansu w firmie ze względu na ogólnoświatowe rozmieszczenie zakładów ABB na wszystkich kontynentach. Warto zaznaczyć, że pracownikami firmy ABB w Kłodzku są także mieszkańcy Nowej Rudy których spotkaliśmy na linii produkcyjnej.


 
"ROZSTRZELANA" NST
       W dniu 28.09.2022 dziewiętnastu uczniów Noworudzkiej Szkoły Technicznej wzięło udział w programie Ministerstwa Sportu "Strzelectwo dla każdego" . Zajęcia odbywały się na terenie KS BARYS w Mościsku. Warto zaznaczyć że  młodzież opłaciła jedynie koszty transportu i wyżywienia   natomiast szkolenie, którego rynkowa cena  wynosi 2500 zł odbyło się za darmo .Znalzliśmy się w małej grupie 240 osób, które mogły liczyć na darmowe szkolenie na terenie Dolnego Śląska. Program obejmował 9 godzin zegarowych w czasie których młodzież poznała zasady posługiwania się bronią i bezpieczeństwa na strzelnicy, pierwszą pomoc przedmedyczną w sytuacjach związanych z użyciem broni palnej (postrzały), wykorzystanie materiałów opatrunkowych pola walki, budowę i zasady działania broni palnej i amunicji. Omówione zostały konstrukcje używane w konfliktach zbrojnych XXI wieku (na przykładzie broni typu AK-47/AKM, M4/M16, Glock), techniki strzeleckie – postawa, celowanie, strzelanie. Odbyły się także praktyczne zajęcia z użyciem broni i amunicji na strzelnicy.


 
Reprezentacja NST na piątkę w biegach przełajowych.
       Tradycyjnie zmagania w drużynowych biegach przełajowych dziewcząt i chłopców zainaugurowały  rywalizację szkół ponadpodstawowych w sportowym kalendarzu Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego.  W Bystrzycy Kłodzkiej nie zabrakło obu drużyn NST, które z dużym zaangażowaniem przystąpiły do zawodów. Obie zajęły piąte miejsca wśród szkół powiatu kłodzkiego, wykazując dużą chęć walki i godnie reprezentując NASZĄ SZKOŁĘ!!! Gratulacje dla WAS!!!


 

Dzień Chłopaka w klasie I B Technikum
       Dziewczyny z  klasy I B Technikum postanowiły przygotować dla kolegów ze swojej klasy niespodziankę z okazji  Dnia Chłopaka. W tajemnicy przed chłopcami przygotowały słodki poczęstunek na godzinie wychowawczej. Męska część klasy otrzymała wymarzony prezent – miniaturki samochodów.
         Wspólnie z wychowawczynią dziewczyny złożyły najszczersze życzenia, aby spełniły się najskrytsze marzenia chłopaków, mieli jak najlepsze oceny ze wszystkich przedmiotów oraz byli radośni każdego dnia w szkole.


 


<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Nowości
Popularne