panorama szkoły
NST  Nowa Ruda - logo szkoły
Biuletyn Iformacji Publicznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowej Rudzie

Modernizacja kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku II

PWSZ w Nysie

Advertisement

Noworudzianin

Advertisement

ZPAS Group

Advertisement

Zakończenie roku za:

0 dni 0 godzin 0 minut

Google Ads

Sonda

Jakim kierunkiem z naszej oferty jesteś najbardziej zainteresowany(a)?
  

Gościmy

Aktualnie jest 52 gości online

Statystyka

odwiedzających: 8170312

Nagłówki RSS

Zdrojowisko, poligraficzna, górnicza: Noworudzka Szkoła Techniczna
Strona główna
Informatycy i elektrycy z 4A ku pamięci Powstańcom
       Już kolejny raz podczas zajęć z wychowawcą – Panem Konradem Kałwakiem uczniowie klasy 4AT pisali kartki pocztowe do uczestników Powstania Warszawskiego. Celem akcji jest upamiętnienie i uhonorowanie Powstańców oraz chęć pokazania Zrywu przez pryzmat historii osób, które brały w nim udział.
       W tym roku akcję pisania kartek poprzedziła lekcja wychowawcza podczas której odbyła się projekcja filmu „GŁÓD, BRUD I WESELA – ŻYCIE CODZIENNE PODCZAS POWSTANIA WARSZAWSKIEGO”. Następnie uczniowie pracowali w grupach nad tematem dramy, który wcześniej wylosowali. Pod koniec zajęć wychowawca przeprowadził rozmowę na temat życia codziennego Powstańców Warszawskich.
       W przeciwieństwie do lat poprzednich, podczas tegorocznej edycji organizatorzy nie drukowali i nie rozpowszechniali kartek w tradycyjnej papierowej formie. Zaoszczędzone na produkcji i rozpowszechnianiu pocztówek środki zostały przeznaczone na realizację działań pomocowych skierowanych do Powstańców Warszawskich. W tym roku mieliśmy możliwość wysłania kartki on-line, które kosztowały 10PLN. Mogliśmy napisać maksymalnie 25 słów – dokładnie tyle wynosił limit w korespondencji wysyłanej pocztą polową w czasie Powstania Warszawskiego. Po krótkim zastanowieniu, wybraniu konkretnego adresata (żyjącego Powstańca) oraz chwili zadumy zaczęliśmy kreślić pełne patosu słowa. Wszystkie e-kartki po zakończeniu akcji zostaną wydrukowane i w formie tradycyjnej trafią do Powstańców Warszawskich.
       Naszą korespondencję mogliśmy wysłać anonimowo lub podać swój adres zamieszkania i numer telefonu. My podaliśmy swoją klasę i Szkołę, żeby zaznaczyć, że zawsze pamiętaMY. Kto wie? Być może będziemy mieli na tyle szczęścia, że otrzymamy odpowiedź od jednego z Bohaterów? W przeszłości mieliśmy już takie przypadki w NST i proszę uwierzyć, że łezka w oku niejednokrotnie się kręciła podczas czytania własnoręcznie napisanych wspomnień Bohatera. Powstańcy bardzo chętnie odpowiadają na otrzymaną notkę – niektórzy z nich preferują nawet kontakt telefoniczny. W akcję pisania kartek pan Konrad Kałwak włączył również inne - młodsze klasy, z którymi ma zajęcia.
       Powstanie Warszawskie zapisało się na kartach historii jako jedno z najważniejszych wydarzeń kształtujących polską tożsamość. Było ono uosobieniem naszych kluczowych wartości, takich jak patriotyzm, wolność czy determinacja w przeciwstawianiu się wrogom.
       Niestety wśród kolejnych pokoleń wraz z biegiem czasu świadomość jego znaczenia stopniowo zanika. W tym samym czasie odchodzą od nas ostatni Powstańcy, którzy pełnią fundamentalną rolę w podtrzymywaniu pamięci, przedstawiając wydarzenia tamtych dni z ludzkiej perspektywy. Ludzie Ci zasłużyli na naszą wdzięczność, pamięć i szacunek.
BohaterON umożliwia każdemu wysłanie kartki do Powstańca, przypominając, że pamiętamy...


NOWORUDZKA SZKOŁA TECHNICZNA PAMIĘTA
       W dniu 29 października informatycy oraz elektrycy z klasy 4a technikum wraz z wychowawcą panem Konradem Kałwakiem udali się na miejski cmentarz do Nowej Rudy, by zatroszczyć się o mogiły zmarłych mieszkańców naszego grodu. Celem akcji, było przede wszystkim odwiedzenie i uporządkowanie grobów osób zasłużonych i cenionych w lokalnej społeczności. Uczniowie najpierw odwiedzili mogiłę pułkownika Józefa Sokola - uczestnika walk o m.in. Tobruk oraz Monte Cassino, gdzie od wychowawcy dowiedzieli się o historycznych dokonaniach noworudzkiego bohatera. Posprzątali również bezimienne i opuszczone groby, a wcześniej zorganizowali w klasie zbiórkę kwiatów i zniczy, by groby te udekorować. Podczas wizyty na cmentarzu udało się też odwiedzić miejsca, w których pochowani zostali nauczyciele Noworudzkiej Szkoły Technicznej. Mając również na uwadze korzenie szkoły "Górniczej" nasi koledzy uporządkowali pomnik poświęcony górnikom poległym 10 maja 1941, kiedy to doszło do silnego wyrzutu gazowo-skalnego w noworudzkiej kopalni. Śmieŕc poniosło wtedy 187 górników, w tym dwóch jeńców brytyjskich.

BO NAJWIĘKSZĄ MIŁOŚCIĄ JEST PAMIĘĆ 💪

BRAWO MY!

NST wystartowała z nowym projektem
Projekt pn. „Razem dla kształcenia zawodowego w powiecie kłodzkim" jest realizowany w ramach:

- Osi Priorytetowej 10 Edukacja
- Działania 10.4. Dostosowanie systemów kształcenia i szkolenia zawodowego do potrzeb rynku pracy
- Poddziałania 10.4.1. Dostosowanie systemów kształcenia i szkolenia zawodowego do potrzeb rynku pracy - konkursy horyzontalne

Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020

 
Dodatkowe uprawnienia dla uczniów NST
       Uczniowie Noworudzkiej Szkoły Technicznej w Nowej Rudzie w ramach projektu „Szkoły
Sukcesu Zawodowego” mają możliwość zdobycia dodatkowych uprawnień zawodowych.

 

       Tym razem technicy pojazdów samochodowych oprócz prawa jazdy kat. B ukończyli kurs
spawacza i po zdaniu egzaminu  otrzymali stosowne uprawnienia.

 

Współpraca Noworudzkiej Szkoły Technicznej z Firmą Legrand z Ząbkowic
       21 października 2021 roku firma Legrand przekazała na rzecz szkoły i uczących się w niej techników elektryków materiały prezentujące profil produkcyjny firmy. Zaproszono także młodzież z NST do udziału w szkoleniach w nowoczesnym Centrum Szkoleniowym. Zakres szkoleń to:

- systemy zarządzania energią,
- UPS , urządzenia podtrzymujące napięcie zasilania obiektów,
- układy samoczynnego załączania rezerwowego zasilania,
- inteligentne instalacje domowe w oparciu o elementy bezprzewodowej automatyki domowej.

       Firma Legrand z Ząbkowic jest częścią międzynarodowego koncernu Grupy Legrand, eksperta w zakresie produktów i systemów instalacji elektrycznych oraz sieci informatycznych w budownictwie mieszkaniowym, komercyjnym i przemysłowym. W ofercie handlowej Legrand Polska znajdują się produkty i systemy uznanych na całym świecie marek, gwarantując dostarczanie kompletnych rozwiązań, od oferty produktowej poprzez know-how do serwisu.

 


,,Pamiętamy- wycieczka do obozu Gross- Rosen
Aby zachować pamięć o minionych wydarzeniach- rozpętania najkrwawszego konfliktu zbrojnego XX wieku, 19 października 2021r. uczniowie NST w Nowej Rudzie (klasy 1aT,1bT) udali się z wizytą do obozu Gross-Rosen w Rogoźnicy. Młodzież zapoznała się z tragiczną historią niemieckiego nazistowskiego obozu  koncentracyjnego Gross-Rosen oraz z prezentowanymi wystawami stałymi i czasowymi z komentarzem przewodnika. Po projekcji filmu historycznego przygotowanego w oparciu o wspomnienia byłych więźniów, młodzież przeszła po terenie byłego obozu. Celem wycieczki było zapoznanie z  bohaterami walczącymi o wolność i niepodległość ojczyzny, a także przekazanie uczniom pamięci o martyrologii przodków. Wycieczka była okazją do poszerzenia swojej wiedzy na temat historii własnego  regionu.


Dzień Edukacji Narodowej w NST
       13 października w Noworudzkiej Szkole Technicznej odbył się apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie mieli okazję złożyć najserdeczniejsze życzenia i podziękowania dyrekcji, nauczycielom, wychowawcom i wszystkim pracownikom szkoły. Było to wyjątkowe i uroczyste wydarzenie z nutką historii polskiego szkolnictwa, występami i kwiatami złożonymi na ręce dyrekcji i wszystkich nauczycieli.

       Tradycją szkoły jest bowiem, by w tym szczególnym dniu, uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie na sztandar szkoły  i przedstawili się całej społeczności szkolnej. Zatem, po uroczystym ślubowaniu w mury szkolne oficjalnie przyjęliśmy uczniów następujących klas:

  • 1 a T5- technik mechanik/technik informatyk, wychowawca mgr Bogumiła Szostak
  • 1 b T5- technik grafiki i poligrafii cyfrowej/technik hotelarz, wychowawca mgr Jolanta Chuchla
  • 1 a Branżowej Szkoły I Stopnia, wychowawca mgr Renata Szostak-Chmielarz

<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Nowości
Popularne