panorama szkoły
NST  Nowa Ruda - logo szkoły
Biuletyn Iformacji Publicznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowej Rudzie

Modernizacja kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku II

PWSZ w Nysie

Advertisement

Noworudzianin

Advertisement

ZPAS Group

Advertisement

Zakończenie roku za:

0 dni 0 godzin 0 minut

Google Ads

Sonda

Jakim kierunkiem z naszej oferty jesteś najbardziej zainteresowany(a)?
  

Gościmy

Aktualnie jest 22 gości online

Statystyka

odwiedzających: 9373950

Nagłówki RSS

Zdrojowisko, poligraficzna, górnicza: Noworudzka Szkoła Techniczna
Strona główna
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI Drukuj E-mail

„Jeszcze jeden listopad do okna zapukał
żółtych liści szelestem. I znów nas odszukał.
Nas, zapatrzonych w przeszłość. W dni klęski i chwały
które nam po przodkach w spuściźnie zostały...”

       Każdego roku, 11 listopada, obchodzimy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Po 123 latach niewoli nasz kraj wyzwolił się spod panowania zaborców: Rosji, Prus i Austrii. Przez ponad wiek Polski nie było na mapie świata. Żył jednak naród, jego kultura i obyczaje.
       W piątek 10 listopada b.r. w sali gimnastycznej Noworudzkiej Szkoły Technicznej miał miejsce apel z okazji 105 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uroczystość, tradycyjnie już, przygotowali uczniowie klas drugich pod bacznym okiem swoich opiekunów. W tym roku przypadło to w udziale informatykom i elektrykom z 2A (wychowawca pan Konrad Kałwak) oraz hotelarzom i grafikom z  klasy 2B (wychowawca: pani Agnieszka Kozłowska). Punktualnie o godzinie 11:11 młodzież oraz grono pedagogiczne wspólnie odśpiewali 4 zwrotki Mazurka Dąbrowskiego. Następnie prowadzące uroczystość: Zuzanna Czop oraz Karolina Piłat rozpoczęły program artystyczny, który od kilkunastu dni poprzedzany był wieloma próbami, by wszystko przebiegło profesjonalnie i bez zakłóceń.
Podczas występu można było usłyszeć pieśni patriotyczne, wiersze poetów z tamtych lat recytowane przez uczniów, a także dowiedzieć się różnych ciekawych faktów dotyczących niepodległościowych dążeń Polaków. Przedstawiono wizję Polski tamtych czasów oraz najważniejsze wydarzenia z naszej historii - od rozbiorów do odzyskania przez nasz kraj niepodległości.
       Nie bez znaczenia była również dekoracja sali. Krzyże, kamienie z datami rozbiorów, brzozy, oraz flagi i symbole narodowe wraz z widowiskiem stworzyły niepowtarzalny klimat. Natomiast kokardy, które wychowawcy wraz uczniami starannie przygotowywali w trakcie prób, znakomicie prezentowały się jako dodatek do garderoby występujących. Nie bez znaczenia była również prezentacja filmów historycznych wyświetlanych przy pomocy projektora multimedialnego w trakcie trwania uroczystości. Wszystko odbyło się w podniosłej atmosferze, a młodzież swoim zaangażowaniem i zachowaniem pokazała, że wydarzenia historyczne nie są im obojętne. Gdy obchodzimy rocznicę Polski niepodległej, pamiętamy i o Tych, którzy zachowali wiarę w odrodzenie Państwa Polskiego, za tę wielką sprawę walczyli i ginęli. Występ uświetnił pokaz Krakowiaka, kiedy to na scenie w strojach ludowych pojawili się Martyna oraz Szymon, którzy swoim tańcem oficjalnie zakończyli program artystyczny przygotowany na tę uroczystość.

„Jeszcze Polska nie zginęła kiedy My żyjemy!”


   


Nowości
Popularne