panorama szkoły
NST  Nowa Ruda - logo szkoły
Biuletyn Iformacji Publicznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowej Rudzie

Modernizacja kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku II

PWSZ w Nysie

Advertisement

Noworudzianin

Advertisement

ZPAS Group

Advertisement

Zakończenie roku za:

0 dni 0 godzin 0 minut

Google Ads

Sonda

Jakim kierunkiem z naszej oferty jesteś najbardziej zainteresowany(a)?
  

Gościmy

Aktualnie jest 20 gości online

Statystyka

odwiedzających: 9180041

Nagłówki RSS

Zdrojowisko, poligraficzna, górnicza: Noworudzka Szkoła Techniczna
Strona główna
Informatycy i elektrycy z 2A ku pamięci Powstańcom Drukuj E-mail
       Już kolejny raz podczas październikowych zajęć z wychowawcą – Panem Konradem Kałwakiem uczniowie klasy 2AT pisali kartki pocztowe do uczestników Powstania Warszawskiego. Celem akcji jest upamiętnienie i uhonorowanie Powstańców oraz chęć pokazania Zrywu przez pryzmat historii osób, które brały w nim udział. W tym roku mieliśmy możliwość wysłania kartki on-line, która kosztowała 10PLN.
       Otrzymaną kwotę organizatorzy przeznaczają na pokrycie kosztów wydruku i wysyłki kartki do Powstańca Warszawskiego, a także na rozwój dialogu pokoleń oraz na bezpośrednią pomoc uczestnikom walk o stolicę. Dla nas napisanie kilku miłych słów to tak niewiele. Dla Nich, dla Powstańców – to czasami naprawdę cały świat.
Mogliśmy napisać maksymalnie 25 słów – dokładnie tyle wynosił limit słów w korespondencji wysyłanej pocztą polową w czasie Powstania Warszawskiego. Po krótkim zastanowieniu, wybraniu konkretnych adresatów (żyjących Powstańców) oraz chwili zadumy zaczęliśmy kreślić pełne patosu słowa. Wszystkie e-kartki po zakończeniu akcji zostaną wydrukowane i w formie tradycyjnej trafią do Powstańców Warszawskich. Klasa 2A postanowiła, że przeznaczy na ten cel aż 100PLN (5 kartek wysłanych przez informatyków i 5 przez elektryków)! Pieniążki pochodziły z miesięcznych składek klasowych dlatego też trzeba docenić ten gest podwójnie!
       Podczas kolejnych zajęć z wychowawcą uczniowie obejrzeli pięć animacji "Bohaterowie z ruin, czyli historie warszawskich robinsonów"  opisujących losy ludzi, którzy po upadku Powstania ukrywali się w ruinach Warszawy: Czesława Lubaszki, Gabriela Cybulskiego, Mariana Urmowskiego, Danuty Gałkowej i Jana Pęczkowskiego. Pięć obrazkowych historii o sile oporu, wytrwałości i heroizmie warszawiaków, ale także wszechobecnym bólu, głodzie i strachu to doskonała lekcja historii oraz pokoleniowego dialogu.
       Powstanie Warszawskie zapisało się na kartach historii jako jedno z najważniejszych wydarzeń kształtujących polską tożsamość. Było ono uosobieniem naszych kluczowych wartości, takich jak patriotyzm, wolność czy determinacja w przeciwstawianiu się wrogom.
       Niestety wśród kolejnych pokoleń wraz z biegiem czasu świadomość jego znaczenia stopniowo zanika. W tym samym czasie odchodzą od nas ostatni Powstańcy, którzy pełnią fundamentalną rolę w podtrzymywaniu pamięci, przedstawiając wydarzenia tamtych dni z ludzkiej perspektywy. Ludzie Ci zasłużyli na naszą wdzięczność, pamięć i szacunek.

       BohaterON umożliwia każdemu wysłanie kartki do Powstańca, przypominając, że pamiętamy... 


Nowości
Popularne