panorama szkoły
NST  Nowa Ruda - logo szkoły
Biuletyn Iformacji Publicznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowej Rudzie

Modernizacja ksztacenia zawodowego na Dolnym lsku II

PWSZ w Nysie

Advertisement

Noworudzianin

Advertisement

ZPAS Group

Advertisement

Zakoczenie roku za:

0 dni 0 godzin 0 minut

Google Ads

Sonda

Jakim kierunkiem z naszej oferty jeste najbardziej zainteresowany(a)?
  

Gocimy

Aktualnie jest 24 goci online

Statystyka

odwiedzajcych: 9373956

Nagwki RSS

Zdrojowisko, poligraficzna, górnicza: Noworudzka Szkoła Techniczna
Strona gwna
Nieszablonowa lekcja historii Drukuj E-mail
12 wrzenia 2023 roku modzie NST w Nowej Rudzie uczestniczya w nietypowej lekcji historii w sali kinowej MOK w Nowej Rudzie. Lekcja dotyczya historii XX wieku oraz osoby - Pani Zdzisawy Grzegorczyk, pochodzenia ydowskiego, wychowywanej przez polsk rodzin z Nowej Rudy. Lekcja zostaa przeprowadzona przez dziennikarza Pana ukasza Kazka,  autora filmu pt. ,,Ocalona z zagady. Historia.  Lili Fuchsberg,” która zostaa uratowana przez polskie maestwo:  Helen  i Wadysawa  Grzegorczyków. Maestwo pochodzce z Borysawia w czasie okupacji niemieckiej ukrywao w swoim domu 18 osób narodowoci ydowskiej, m.in. siostry Lily i Mink Fuchsberg. Po wojnie zamieszkali w Nowej Rudzie. W 1965 roku uhonorowani zostali tytuem Sprawiedliwy wród Narodów wiata. Z inicjatywy Fundacji Olgi Tokarczuk park w centrum Nowej Rudy otrzyma imi dwojga Sprawiedliwych wród Narodów wiata, Heleny i Wadysawa Grzegorczyków, którzy w czasie II wojny wiatowej ratowali ydów.


  
Nowoci
Popularne