panorama szkoły
NST  Nowa Ruda - logo szkoły
Biuletyn Iformacji Publicznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowej Rudzie

Modernizacja kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku II

PWSZ w Nysie

Advertisement

Noworudzianin

Advertisement

ZPAS Group

Advertisement

Zakończenie roku za:

0 dni 0 godzin 0 minut

Google Ads

Sonda

Jakim kierunkiem z naszej oferty jesteś najbardziej zainteresowany(a)?
  

Gościmy

Aktualnie jest 16 gości online

Statystyka

odwiedzających: 8794494

Nagłówki RSS

Zdrojowisko, poligraficzna, górnicza: Noworudzka Szkoła Techniczna
Strona główna
Dolnośląskie Forum Mobilności Nauczycieli  Erasmus 2022
       W dniu 22 czerwca w Dolnośląskim Ośrodku Szkolenia Nauczycieli odbyła się konferencja poświęcona mobilnościom edukacyjnym pracowników szkoły w ramach programu Ersmus+.  Wydarzenie zostało zainicjowane przez Dolnośląską Federację Organizację Pozarządowych, która prowadzi na Dolnym Śląsku Regionalny Punkt Informacyjny Narodowej Agencji Programu Erasmus+ oraz przez Europejski Korpus Solidarności. Udział w konferencji wzięli pracownicy naszej szkoły: pani Dyrektor Brygida Gąsior oraz nauczycielka języka niemieckiego pani Małgorzata Kałwak, która wystąpiła w roli prelegenta przedstawiając działania prowadzone w szkole w ramach programu Erasmus+. Podczas konferencji zostały szczegółowo omówione dwa sektory programu: Edukacja szkolna oraz Kształcenie i szkolenie zawodowe. Uczestnicy mogli dowiedzieć się, jak wygląda realizacja projektów w praktyce, w jakie miejsca warto zorganizować mobilności dla pracowników szkoły oraz jakiego typu szkolenia i kursy warto odbywać w ramach programu europejskiego. Wart wspomnieć, że nasza szkoła realizuje już od roku 2017 interesujące mobilności w ramach programu Erssmus+ dla uczniów i pracowników. Uczniowie uczestniczą w stażach na terenie powiatu kłodzkiego oraz w miesięcznych praktykach zagranicznych. Natomiast dyrekcja, nauczyciele oraz pracownicy administracji zaangażowani są w udział w szkoleniach, kursach językowych oraz działaniach typu job shadowing.

 Uczniowie NST na safari & w Czechach
       Grupa 25 uczniów z klas: 1aB, 2aB, 3bB i 2aT5, wraz z opiekunami, Panią Renatą Szostak-Chmielarz i Panią Anną Grochowską,  wybrała się  15  czerwca 2022r. na jednodniową wycieczkę do  ZOO Safari Dvůr Králové nad Labem w Czechach.
       Nasz pobyt zaczęliśmy od spaceru po terenie klasycznego zoo. Ta część zoo ma charakter tematyczny, ponieważ zamieszkują ją niemal wyłącznie zwierzęta wywodzące się z Afryki. Duży entuzjazm wzbudziły w nas  potężne ssaki – słonie, nosorożce i hipopotamy, a także lemury, papugi, flamingi, dzioborożce oraz strusie. Podziwialiśmy także  małpy,  goryle, szympansy i orangutany, a także węże.
Następnie wsiedliśmy na pokład  specjalnego auta terenowego, którym przemierzaliśmy trasę „afrykańską” i Lwie Safari. Było to niezapomniane przeżycie.  Mogliśmy łatwo  dostrzec żyrafy, zebry, strusie oraz najróżniejsze gatunki antylop, które przebiegały przed autem bądź stały na drodze. Na terenie Lwiego Safari zobaczyliśmy osiem lwów berberyjskich, które ,na nasze szczęście, były najedzone i  rozleniwione. Przewodnik w Safari Bus opowiadał bardzo ciekawie o mijanych zwierzętach, niestety po czesku, Rozumieliśmy niewiele : doprava, nalevo, samec, ženský, nebezpečný.
       Zmęczeni, ale zadowoleni posililiśmy się smażonym serem z frytkami, zakupiliśmy maskotki i poźnym popołudniem wróciliśmy do domu. Wycieczka ta była dla nas nagrodą i relaksem po trudach całego roku szkolnego 2021/2022

Renata Szostak – Chmielarz
Anna Grochowska

 
SUKCES LEKKOATLETÓW
       Blisko 200 zawodniczek i zawodników startowało w indywidualnych zawodach lekkoatletycznych o mistrzostwo powiatu kłodzkiego szkół średnich, które kończyły współzawodnictwo sportowe w ramach Licealiady w tym roku szkolnym. Zawody odbyły się na obiektach CTS w Słupcu. Bardzo dobrze zaprezentowali się uczniowie Noworudzkiej Szkoły Technicznej.. Konkurs pchnięcia kulą zdominowali bracia Kuczaj Kamil i Kacper, z kolei najlepszą sprinterką i Mistrzynią Powiatu w biegu na 100m została Amelia Sobieraj. W indywidualnych konkurencja medale zdobyli również  Gołek Jakub w biegu na 100m i Mostowy Marcel w skoku w dal. Sztafeta 4x100m zarówno chłopców jak i  dziewcząt uplasowała się na 3 miejscu. W klasyfikacji generalnej chłopców NST zwyciężyło zdobywając 61ptk, dziewczęta uplasowały się na bardzo dobrej trzeciej pozycji z 38 punktami. Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy.


 
Uprawnienia elektryczne SEP E1 dla elektryków zdobyte !!!
       W dniach od 20 do 25 kwietnia 2022 roku podobnie jak w latach ubiegłych , 20 uczniów z klas  Technikum Elektrycznego Noworudzkiej Szkoły Technicznej pod opieką Pani Ewy Lenarczyk, Pana  Tomasza Kuczaja oraz Romana Głaz, uczestniczyli w szkoleniu elektrycznym SEP E1 w ramach projektu pod nazwą „Razem dla kształcenia w powiecie kłodzkim”,  organizowanym przez ośrodek szkoleniowy Krezus z Kłodzka, a współfinansowany ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego. Po odbytym  32 godzinnym szkoleniu teoretycznym jak i praktycznym uczniowie przystąpili do państwowego Egzaminu Kwalifikacyjnego „E” uprawniającego do zajmowania się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych na stanowisku obsługi i eksploatacji. W tym roku szkolenie i egzamin odbyły  się w naszej szkole.  Egzamin wszyscy uczniowie zdali i uzyskali uprawnienia pozwalające na podjęcie pracy zawodowej przy obsłudze i eksploatacji urządzeń elektrycznych o napięciu do 1 kV. Zdobyty dokument jest niezbędny dla każdego elektryka i uprawnia do zajmowania się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych na stanowisku eksploatacji do 1 kV . Uprawnienia te są ważne 5 lat po czym wymagają powtórnego egzaminu, gdyż w tej dziedzinie postęp techniczny jest tak szybki, że wymagane jest ciągłe uzupełnianie i aktualizowanie wiedzy technicznej.

 
Wycieczka na Lazurowe Wybrzeże
       Pobyty młodzieży na Lazurowym Wybrzeżu to wyjątkowa wycieczka w naszej ofercie wyjazdów szkolnych. Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią wirusa COVID-19 grupa 45 osób wraz z opiekunami wyruszyła 19 kwietnia w kierunku Portu Grimaud. Jedną z największych zalet naszych wycieczek szkolnych na Lazurowe Wybrzeże jest miejsce naszego noclegu. Uczniowie śpią w domkach kempingowych kilkanaście metrów od śródziemnomorskiej plaży, wśród palm i szumu morza. Na terenie kempingu mają do dyspozycji boisko sportowe, basen z podgrzewaną wodą oraz dwa markety.
       Program naszego pobytu na kampingu był bardzo różnorodny. Głównym celem naszego wyjazdu było poznanie regionu, środowiska przyrodniczego, dziejów tradycji i zabytków. Dzięki naszej profesjonalnej przewodniczce mieliśmy okazję szczegółowo  poznać historię, kulturę i tradycję Lazurowego Wybrzeża. Podczas 7- dniowego pobytu zwiedziliśmy Saint Tropez, jeden z najdroższych kurortów oraz jedyny, który zachował charakter dawnej wioski rybackiej, Port Grimaud nazywany Wenecją Lazurowego Wybrzeża oraz średniowieczne miasteczko Grimaud z widokiem na zatokę Saint Tropez i pobliskie winnice. W kolejnych dniach nasi uczniowie wybrali się do Kanionu Verdon, który jest jednym z najpiękniejszych miejsc przyrodniczych we Francji. Na miejscu mogli popływać na rowerkach wodnych na jeziorze  Lac de Sainte-Croix.
       Na koniec naszego pobytu czekała na nas całodniowa wycieczka do Księstwa Monako. Podczas tej wycieczki poznaliśmy symbole Lazurowego Wybrzeża: Cannes – światową stolicę kina z Aleją Gwiazd i Pałacem Festiwalowym, Niceę – z najpiękniejszą nadmorską Promenadą Anglików ciągnącą się wzdłuż zatoki Aniołów oraz kwintesencję luksusu Monako. W Monako zwiedziliśmy Wzgórze Zamkowe, Monaco Ville, Katedrę Saint Nicolas, gdzie znajduje się grób księżnej Grace oraz spacerowaliśmy ogrodami aż do Muzeum Oceanograficznego. Po siedmiu dniach pobytu na kempingu Les Prairies de la Mer wróciliśmy bogaci w wiedzę, zrelaksowani i opaleni do domu i codziennych obowiązków szkolnych.


 


Konstytucja 3 maja 1791 roku
       Z okazji 231 rocznicy uchwalenia KONSTYTUCJI 3 MAJA, w bibliotece Noworudzkiej Szkoły Technicznej, przygotowano wystawę, której głównym celem jest promowanie i popularyzacja Dziedzictwa Narodowego i ukazanie znaczenia tradycji niepodległościowej.
       Konstytucja 3 Maja jest jednym z najważniejszych dokumentów historycznych.
W tym roku, do przygotowania wystawy wykorzystano obraz (znaleziony w zakamarkach biblioteki szkolnej). Obraz, prawdopodobnie namalował uczeń dawnej Szkoły Górniczej, wzorując się na dziele Jana Matejki „Konstytucja 3 Maja 1791 roku.
       Dekorację uzupełniają wydawnictwa na temat twórców, genezy oraz znaczenia Konstytucji 3 Maja.


 

ABSOLWENCI NA "PIĄTKĘ Z PLUSEM"
       29 kwietnia 2022 roku mury Noworudzkiej Szkoły Technicznej opuścili tegoroczni absolwenci. Szkołę z wyróżnieniem ukończyli:

Bartosz Myśliwski 4bT – 5,04 (technik grafiki i poligrafii cyfrowej)
Marta Szymborska 4bT – 4,89 (technik grafiki i poligrafii cyfrowej)
Przemysław Dziedzina 4aT – 4,80 ( technik informatyk)
Krzysztof Serafin 4aT – 4,77 ( technik informatyk)
Wojciech Błażejczyk 4bT - (technik grafiki i poligrafii cyfrowej)
Michał Flaszyński 4aT - ( technik informatyk) 100 % frekwencja przez 4 lata nauki.

       Absolwent kierunków technicznych z najwyższą średnią ocen, otrzymał od Zarządu Stowarzyszenia Inżynierów i Mechaników Polskich (Odział w Wałbrzychu), nagrodę pieniężną (1500 zł.). Nagrodzony Bartosz Myśliwski –  technik grafiki i poligrafii cyfrowej (średnia ocen 5,04) odebrał nagrodę z rąk przedstawiciela SIMP Pana Bogdana Kosteckiego.
       Dzięki współpracy szkoły ze Stowarzyszeniem Inżynierów i Mechaników Polskich, które od wielu lat funduje nagrodę, uczniowie Noworudzkiej Szkoły Technicznej mają co roku dodatkową motywację do osiągania najlepszych wyników na świadectwie końcowym.

 


<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Nowości
Popularne