panorama szkoły
NST  Nowa Ruda - logo szkoły
Biuletyn Iformacji Publicznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowej Rudzie

Modernizacja kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku II

PWSZ w Nysie

Advertisement

Noworudzianin

Advertisement

ZPAS Group

Advertisement

Zakończenie roku za:

0 dni 0 godzin 0 minut

Google Ads

Sonda

Jakim kierunkiem z naszej oferty jesteś najbardziej zainteresowany(a)?
  

Gościmy

Aktualnie jest 20 gości online

Statystyka

odwiedzających: 8170013

Nagłówki RSS

Zdrojowisko, poligraficzna, górnicza: Noworudzka Szkoła Techniczna
Strona główna
Obchody Święta Narodowego
Święto Narodowe Trzeciego Maja zostało ustanowione po raz pierwszy w 1919 r i następnie w 1990 r w rocznicę  uchwalenia Konstytucji 3 maja Rzeczypospolitej Obojga Narodów.  Data upamiętnia uchwalenie pierwszej  konstytucji w nowożytnej Europie. Święto obchodzone było po II wojnie światowej do 1946r a następnie zniesione w 1951r, przez ówczesne władze komunistyczne. Oficjalnie Święto Narodowe Trzeciego Maja zostało przywrócone ustawą z 6 kwietnia 1990 r. W 230 rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791 r.uczniowie klasy 3bT/4  przygotowali prezentację multimedialną aby uczcić to doniosłe wydarzenie.  
                                        Autorzy prezentacji : Marta Szymborska, Wojciech Błażejczyk , Bartek Myśliwski.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

2 maja, na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej z 20 lutego 2004 r., obchodzimy Dzień Flagi RP. Polska flaga jest złożona z dwóch poziomych pasów: białego i czerwonego. Jej kolorystyka oparta jest o barwy godła polskiego – białego orła w czerwonym polu. W czasie m.in. drugiej wojny światowej kolory te były symbolem niezłomności narodu i woli zwycięstwa, budziły nadzieję na wolność. Polskie barwy narodowe po raz pierwszy zostały uregulowane w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 r., ale historia flagi sięga aż dynastii Piastów. Oficjalnie została uznana za symbol narodowy w 1919 roku, po latach zaborów, w rok po uzyskaniu przez Polskę niepodległości. Zgodnie z Konstytucją barwy narodowe podlegają ochronie prawnej. Fladze państwowej należny jest szacunek – powinna być zawsze zadbana, a najbardziej godnym sposobem jej eksponowania jest umieszczenie na drzewcu lub maszcie. Na terenie kraju polska flaga ma pierwszeństwo przed każdą inną. Wraz z Dniem Flagi 2 maja w Polsce jest obchodzony Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju, ustanowiony przez Sejm 20 marca 2002 r. w uznaniu wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc krajowi w najtrudniejszych momentach.
Konstytucja 3 maja
„Mimo rozbiorów pamięć o drugiej w dziejach świata spisanej konstytucji narodowej (uznawanej przez politologów za bardzo postępowy jak na swoje czasy dokument) przez kolejne pokolenia pomagała podtrzymywać polskie dążenia do niepodległości i stworzenia sprawiedliwego społeczeństwa. W Polsce uznaje się ją za ukoronowanie wszystkiego, co dobre i oświecone w polskiej historii i kulturze. Od czasu odzyskania niepodległości w 1918 roku, Święto Konstytucji 3 maja było obchodzone jako najważniejsze święto państwowe”.

Konstytucja 3 maja  Konstytucja 3 maja  Konstytucja 3 maja 
Akcja Żonkile 2021: Łączy nas pamięć
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, z okazji 78. rocznicy powstania w getcie warszawskim, już po raz dziewiąty przeprowadziło akcję  społeczno-edukacyjną  ,,Żonkile”.   Z powodu pandemii, tak jak w roku poprzednim, uczniowie NST przyłączyli się do akcji  wirtualnie poprzez dodanie nakładki żonkila na zdjęcie profilowe na Facebooku. Tegoroczna akcja poświęcona była  kobietom, które walczyły w powstaniu. Żydówki w czasie powstania organizowały kuchnie ludowe, kolportowały nielegalną prasę, opatrywały rannych, były łączniczkami.

Akcja Żonkile
Czytaj całość...
Programy Stypendialne "PKP Intercity" S.A.
„PKP Intercity” S.A. zwraca się do Państwa z propozycją współpracy w ramach Programu Stypendialnego, którego Fundatorem jest „PKP Intercity” S.A./ docelowo podpisanie Umowy o współpracy ze Szkołą. Współpracujemy ze Szkołami w ramach Programu Stypendialnego z uczniami kształcącymi się min. na kierunkach: technik elektryk, technik automatyk, technik elektronik, technik mechanik, technik mechatronik. Jesteśmy również zainteresowani podjęciem współpracy na poziomie Szkoły Branżowej I Stopnia na kierunkach elektromechanik, elektryk, operator obrabiarek skrawających, ślusarz, ślusarz/spawacz, monter-elektronik, mechatronik.

Programy Stypendialne
Czytaj całość...
Polskie serce pękło
Z okazji rocznicy zbrodni katyńskiej odbyła się II edycja konkursu literacko-plastycznego „Polskie Serce Pękło. Katyń 1940”, przeznaczonego dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Konkurs został ogłoszony z inicjatywy Marszałek Sejmu Elżbiety Witek. Do II edycji konkursu „Polskie serce pękło. Katyń 1940” wpłynęło ok. 4 000 prac w trzech kategoriach: praca plastyczna, tekst piosenki ,praca literacka. W kategorii „tekst piosenki” zadaniem kandydatów było napisanie słów utworu muzycznego poświęconego katyńskiej tragedii. W tej kategorii udział wzięła uczennica naszej szkoły- Kornelia Chwiałkowska z klasy 2bT/4. utworem pt. ,,Katyńska zamieć”. Korneli gratulujemy udziału w konkursie.


Czytaj całość...
Porady dla maturzystów
Do matury pozostał niespełna miesiąc. Wydaje się to niewiele, ale to czas wystarczający do wykonania solidnej powtórki materiału, który poznaliście przez ostatnie lata w szkole. Zwłaszcza, kiedy będziecie przestrzegać zasad zwiększających efektywność nauki.
  • Pamiętajcie o praktycznej nauce, czyli o rozwiązywaniu zadań i arkuszy.
  • Aktywnie powtarzajcie poznane informacje.
  • Zadbajcie o przerwy, które pozwolą Wam zregenerować siły.
Więcej porad i konkretnych wskazówek dot. skutecznej nauki przed egzaminem znajdziecie na stronie programu edukacyjnego ADAMED SmartUP – adamedsmartup.pl

<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Nowości
Popularne