panorama szkoły
NST  Nowa Ruda - logo szkoły
Biuletyn Iformacji Publicznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowej Rudzie

Modernizacja kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku II

PWSZ w Nysie

Advertisement

Noworudzianin

Advertisement

ZPAS Group

Advertisement

Zakończenie roku za:

0 dni 0 godzin 0 minut

Google Ads

Sonda

Jakim kierunkiem z naszej oferty jesteś najbardziej zainteresowany(a)?
  

Gościmy

Aktualnie jest 17 gości online

Statystyka

odwiedzających: 9316015

Nagłówki RSS

Zdrojowisko, poligraficzna, górnicza: Noworudzka Szkoła Techniczna
Strona główna
Drużyna eNerSporT w najlepszej ósemce szkolnych drużyn esportowych w kraju!!!
       Jest nam niezmiernie miło poinformować, że reprezentacja szkoły w LEAGUE OF LEGENDS, której opiekunem jest pan Konrad Kałwak, a występująca w składzie: Marcin Bednarek, Kacper Targosz, Wiktor Kaziura, Karol Bednarczyk, Kacper Flaszyński oraz pełniący funkcję kapitana - Ksawery Czudziak uplasowała się na miejscach 5-8 w pierwszej edycji ogólnopolskich międzyszkolnych zawodów gamingowych Predator Gaming (organizowanych przez https://www.facebook.com/predator.polska), w których udział brało 128 szkolnych team'ów e-sportowych z całego kraju. Nasi koledzy byli o krok od awansu do strefy medalowej i po zaciętym boju w ćwierćfinale musieli uznać wyższość późniejszych triumfatorów całego turnieju - reprezentacji Zespołu Szkół Technicznych z Mielca. Naszym reprezentantom należą się jednak ogromne brawa, bo po drodze w turniejowej drabince wyeliminowali reprezentacje szkół z Olsztyna, Bydgoszczy, Kalisza oraz Krakowa! Szacun panowie - następnym razem na pewno będzie lepiej, a okazja do rewanżu już wkrótce!
       Nieco gorzej powiodło się drugiej reprezentacji (Martin Czudziak - kapitan, Maksymilian Fiszer, Jakub Polański, Oliwier Marcinkiewicz) w grę FORTNITE zajęli 65 miejsce ale biorąc pod uwagę, że to ich pierwszy wspólny start w zawodach tej rangi to ich wynik trzeba uznać za ogromny sukces.
       Potyczki turniejowe odbywały się w dniach 9 - 13 stycznia, a ich celem było stworzenie przestrzeni, w której młodzi pasjonaci gamingu mogli poczuć się jak profesjonalni esportowcy. Reprezentanci szkoły za swój udział w turnieju otrzymali plecaki Acer Predator Urban backpack, które od teraz będą mogli dumnie nosić nie tylko w szkole ale również na co dzień, gdyż przystosowane są one do transportu laptopów o przekątnej ekranu do 15.6''.

Cytując organizatora:
"gaming może rozwijać mnóstwo przydatnych umiejętności, na przykład szybkie analizowanie sytuacji i podejmowanie decyzji. Gracze wybierają tytuły, które wykorzystują ich naturalne kompetencje i podnoszą ich poziom z każdą rozgrywką. Gra drużynowa może podnosić pewność siebie zawodników, a także zapewniać poczucie akceptacji i przynależności. Gaming ma pozytywny wpływ na rozwój społeczny i poznawczy młodego człowieka. Pomaga rozwijać komunikację i umiejętność przetwarzania informacji czy rozwiązywania problemów i kompetencje strategiczne. Poprawia koordynację psychoruchową i podstawowe przetwarzanie obrazu."

https://predatorgames.pl/misja

 
WIZYTA NA POLITECHNICE
       W dniu 18 stycznia informatycy z 3 i 4 klasy wraz z opiekunem - Panem Konradem Kałwakiem udali się do siedziby wydziału mechanicznego Politechniki Wrocławskiej, by uczestniczyć w warsztatach z zakresu elektroniki i robotyki. Uczyli się sterowania serwomechanizmami oraz tworzyli proste układy za pomocą Arduino. Dzięki tym zajęciom poznali ogromny potencjał kryjący się w elektronice i mikrokontrolerach. Zajęcia okazały się fantastyczną przygodą dla uczestników. W ich trakcie poznali świat elektroniki cyfrowej i programowania w języku C++. Utrwalili również podstawowe pojęcia związane z elektroniką tj. opornik, mikrokontroler, dioda, procesor, rezystor, fotorezystor czy potencjometr. Arduino to praca połączona z zabawą ale przede wszystkim szansa na zdobycie nowych kompetencji w obszarze technicznym tak bardzo poszukiwanych i deficytowych na rynku pracy.
       Wyjazd w całości finansowany był ze środków pochodzących z funduszy unijnych, a możliwy dzięki uczestnictwu Naszej Szkoły w projekcie Razem dla Kształcenia Zawodowego w Powiecie Kłodzkim i bezpośredniej współpracy z Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego / Stiftung Kreisau.
       Podziękowania dla prowadzącego warsztaty Pana Bartosza Poskarta oraz dla  Politechnika Wrocławska za możliwość ich zorganizowania.
       Specjalne podziękowania dla firmy transportowej Tiger - Bus Michał Osowski  za profesjonalną obsługę 💪


 
ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE
 
WIGILIA KLASOWA U ŚWIEŻAKÓW Z 1A
       W dniu 22 grudnia informatycy i elektrycy z klasy 1A technikum wraz z wychowawcą panem Konradem Kałwakiem zorganizowali spotkanie klasowe, by zgodnie z tradycją uczcić Święta Bożego Narodzenia. Nie było co prawda 12 potraw ale kto powiedział, że zamiast pieczonego karpia nie może być pieczona babeczka, a zamiast wigilijnego barszczu – zupka instant?! :P Żeby tradycji stało się zadość wszyscy podzieliliśmy się opłatkiem (w tym wypadku była to szarlotka, którą upiekł nasz kolega Vadym), a następnie złożyliśmy sobie życzenia wszelkiej pomyślności w czasie świąt oraz wszystkiego najlepszego na nadchodzący – 2023 rok. Naszą imprezę uświetniły życzenia od pani Dyrektor Brygidy Gąsior i pana wicedyrektora Jerzego Kornaty, którzy zaszczycili nas swoją obecnością. No to do zobaczenia za rok!

PS: Serdecznie dziękujemy Pani Ewelinie Muła – za pomoc w organizacji imprezy :D


 


TRADYCJE BOŻONARODZENIOWE W EUROPIE
       W ten przedświąteczny czas, przedstawiciele klasy 2aBSI, zaprosili uczniów naszej szkoły do wspólnego odkrywania tradycji bożonarodzeniowych w 5 krajach europejskich.  We wtorek i w środę uczniowie różnych klas ( we współpracy z Panią Małgorzatą Kałwak) mieli okazję dowiedzieć się, jak obchodzi się Boże Narodzenie w Hiszpanii, Norwegii, na Ukrainie, we Włoszech i na Malcie. Choinka, prezenty, życzenia to elementy łączące Boże Narodzenie we wszystkich krajach. Ale „ co kraj to obyczaj”. Hiszpanie zaczynają świętowanie od 22 grudnia, kiedy ma miejsce wielka loteria świąteczna El Gordo. Prezenty przynoszą Kacper, Melchior i Baltazar, a na kolację wigilijną podaje się szynkę, owoce morza i zupę przypominającą  nasz rosół. W Norwegii nie wyczekuje się na pierwszą gwiazdkę, tylko bijące dzwony kościelne obwieszczają moment rozpoczęcia wigilii. Jada się Lutefiks- rybę moczoną w ługu sodowym, a następnie w wodzie. Ukraińcy dzielą się prosforą, czyli chlebkiem z mąki pszennej na zakwasie, a prezenty przynosi Dziadek Mróz 31 grudnia. Włosi świętują od 08 grudnia. Wtedy to przypada Święto Niepokalanego Poczęcia i jest to dzień wolny od pracy. Po kolacji wigilijnej, która składa się z 13 dań, grają w Tombolę – grę planszową przypominającą  bingo. Prezenty przynosi La Befana. Dla niegrzecznych dzieci jest …. węgiel. Na Malcie początkiem świąt jest Pasterka, podczas której kazanie wygłasza dziecko. Około 1 w nocy Maltańczycy zasiadają do śniadania świątecznego, a na obiad 25 grudnia podają pieczonego indyka. Każda prezentacja kończyła się kolędą w języku danego kraju. Po prezentacjach, uczniowie grali w Kahoota, podsumowującego zdobytą wiedzę. Zwycięzcy otrzymali słodkie upominki. W świątecznym spotkaniu klasy 2aBSI uczestniczyła Pani Dyrektor Brygida Gąsior, która w parze z Krzysztofem zajęła wysokie 2 miejsce. Pani Dyrektor gratulujemy i dziękujemy za udział w spotkaniu i za życzenia.

Renata Szostak-Chmielarz
Klasa 2aBSI

 
 

WIGILIA KLASOWA W 1A_BSI
       Są takie dni, które na długo zostają w pamięci. Ten dzień w szkole od początku wnosił odmienny, radosny nastrój. Każdy uczeń klasy wielobranżowej 1b przygotował część świątecznego spotkania. Koordynatorką przygotowań została Amelka, która bardzo sprawnie rozpisała wszelkie detale. Czasu było niewiele, bo przecież klasa ma jedynie trzy dni szkolne w tygodniu, więc istotna była współpraca i chęć przeżycia wspólnych chwil spędzonych przed zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia. Udało się, spotkaliśmy się razem przy świątecznym stole dzieląc się opłatkiem i składając życzenia. Wszystko w radosnej, świątecznej oprawie - nie zabrakło choinki oraz kolęd. Dziękujemy za obecność p. Annie Grochowskiej, która jest z nami na co dzień - i na którą zawsze możemy liczyć, p. Renacie Kowalskiej - naszej wychowawczyni oraz Tomaszowi Kuczaj - wychowawcy klasy. Ten dzień był wyjątkowy i jego wspomnienia będą  z nami co najmniej do wakacji!


 
MISTRZOSTWA POWIATU W SIATKÓWCE DZIEWCZĄT
       Tydzień temu rozegrane zostały zawody SZS o tytuł najlepszej siatkarskiej drużyny dziewcząt naszego powiatu. Emocje są już za nami, zwycięskie drużyny wyłonione. Nasza reprezentacja zajęła IV miejsce, ocierając się o brązowy medal. Dziewczyny: Maja Chrobak (kapitan), Karolina Mielczarek, Patrycja Urczyńska, Kornelia Stomal, Karolina Kuczaj, Oliwia Absalam oraz Zuzanna Bielińska tworzyły zespół współpracujący na boisku, wspierający się w trudnych chwilach, dzielący radość po wygranych akcjach i zdobytych punktach, wygranych setach. Noworudzka Szkoła Techniczna miała dobrą reprezentację - GRATULACJE DZIEWCZYNY!


 
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Nowości
Popularne