panorama szkoły
NST  Nowa Ruda - logo szkoły
Biuletyn Iformacji Publicznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowej Rudzie

Modernizacja kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku II

PWSZ w Nysie

Advertisement

Noworudzianin

Advertisement

ZPAS Group

Advertisement

Zakończenie roku za:

0 dni 0 godzin 0 minut

Google Ads

Sonda

Jakim kierunkiem z naszej oferty jesteś najbardziej zainteresowany(a)?
  

Gościmy

Aktualnie jest 23 gości online

Statystyka

odwiedzających: 9334690

Nagłówki RSS

Zdrojowisko, poligraficzna, górnicza: Noworudzka Szkoła Techniczna
Strona główna
Akredytacja w sektorze Edukacja Szkolna
       Narodowa Agencja programu Erasmus+ ogłosiła wyniki konkursu wniosków o Akredytację w sektorze Edukacja Szkolna. Akredytacja Erasmusa określana jest mianem „biletu wstępu” do programu lub rodzajem stałego członkostwa w programie. W praktyce oznacza to odejście od corocznych konkursów wniosków oraz stabilne finansowanie na kilka kolejnych lat. Nasza szkoła znalazła się na liście organizacji, którym przyznano akredytacje i pozytywnie oceniono wniosek. Jest to największy sukces zespołu nauczycielek języków obcych, które podjęły się tak ciężkiej pracy. Nauczycielki pani Małgorzata Kałwak, pani Agnieszka Kozłowska i pani Renata Szostak-Chmielarz,  które już od dłuższego czasu pełnią rolę koordynatorek w szkole, podjęły się napisania wniosku i uzyskały dofinansowanie na lata 2023-2027 na realizację mobilności zagranicznych dla uczniów i pracowników Noworudzkiej Szkoły Technicznej. Gratulujemy i życzymy owocnej pracy😊


 

NST LAUREATEM KONKURSU CodeWeek 1000 pierwszych organizatorów!
       Miło nam poinformować, że Nasza Szkoła znalazła się na liście laureatów społecznej inicjatywy - Europejskiego Tygodnia Kodowania, w ramach której państwa Starego Kontynentu „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Biuro inicjatywy CodeWeek w Polsce koordynowane jest w ramach współpracy NASK - Państwowego Instytutu Badawczego oraz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (wcześniej Ministerstwo Cyfryzacji). CodeWeek to świetna okazja, by zacząć zabawę z grami logicznymi, prostą grafiką komputerową, czy robotyką. Taką Inicjatywę w NST zgłosił i zorganizował nauczyciel informatyki pan Konrad Kałwak, a polegała ona na przeprowadzeniu wśród uczniów mini turnieju gry planszowej Cody Roby oraz gier online flexboxfroggy, flexboxdefense oraz cssgridgarden, które z pewnością zainspirują każdego do kodowania i pomogą mu w rozwijaniu swoich umiejętności programistycznych. Kodowanie to również świetny sposób na naukę języka angielskiego, który jest ogólnoświatowym obowiązującym językiem programowania.
       Dzięki udziałowi w przedsięwzięciu gabinet A2-1 wzbogacił się o dodatkowe pakiety 10 gier CodyRoby wraz ze specjalną taśmą, która pozwoli przenieść planszę do gry w dowolne miejsce i zwiększyć jej rozmiar.


 






Drużyna eNerSporT w najlepszej ósemce szkolnych drużyn esportowych w kraju!!!
       Jest nam niezmiernie miło poinformować, że reprezentacja szkoły w LEAGUE OF LEGENDS, której opiekunem jest pan Konrad Kałwak, a występująca w składzie: Marcin Bednarek, Kacper Targosz, Wiktor Kaziura, Karol Bednarczyk, Kacper Flaszyński oraz pełniący funkcję kapitana - Ksawery Czudziak uplasowała się na miejscach 5-8 w pierwszej edycji ogólnopolskich międzyszkolnych zawodów gamingowych Predator Gaming (organizowanych przez https://www.facebook.com/predator.polska), w których udział brało 128 szkolnych team'ów e-sportowych z całego kraju. Nasi koledzy byli o krok od awansu do strefy medalowej i po zaciętym boju w ćwierćfinale musieli uznać wyższość późniejszych triumfatorów całego turnieju - reprezentacji Zespołu Szkół Technicznych z Mielca. Naszym reprezentantom należą się jednak ogromne brawa, bo po drodze w turniejowej drabince wyeliminowali reprezentacje szkół z Olsztyna, Bydgoszczy, Kalisza oraz Krakowa! Szacun panowie - następnym razem na pewno będzie lepiej, a okazja do rewanżu już wkrótce!
       Nieco gorzej powiodło się drugiej reprezentacji (Martin Czudziak - kapitan, Maksymilian Fiszer, Jakub Polański, Oliwier Marcinkiewicz) w grę FORTNITE zajęli 65 miejsce ale biorąc pod uwagę, że to ich pierwszy wspólny start w zawodach tej rangi to ich wynik trzeba uznać za ogromny sukces.
       Potyczki turniejowe odbywały się w dniach 9 - 13 stycznia, a ich celem było stworzenie przestrzeni, w której młodzi pasjonaci gamingu mogli poczuć się jak profesjonalni esportowcy. Reprezentanci szkoły za swój udział w turnieju otrzymali plecaki Acer Predator Urban backpack, które od teraz będą mogli dumnie nosić nie tylko w szkole ale również na co dzień, gdyż przystosowane są one do transportu laptopów o przekątnej ekranu do 15.6''.

Cytując organizatora:
"gaming może rozwijać mnóstwo przydatnych umiejętności, na przykład szybkie analizowanie sytuacji i podejmowanie decyzji. Gracze wybierają tytuły, które wykorzystują ich naturalne kompetencje i podnoszą ich poziom z każdą rozgrywką. Gra drużynowa może podnosić pewność siebie zawodników, a także zapewniać poczucie akceptacji i przynależności. Gaming ma pozytywny wpływ na rozwój społeczny i poznawczy młodego człowieka. Pomaga rozwijać komunikację i umiejętność przetwarzania informacji czy rozwiązywania problemów i kompetencje strategiczne. Poprawia koordynację psychoruchową i podstawowe przetwarzanie obrazu."

https://predatorgames.pl/misja

 
WIZYTA NA POLITECHNICE
       W dniu 18 stycznia informatycy z 3 i 4 klasy wraz z opiekunem - Panem Konradem Kałwakiem udali się do siedziby wydziału mechanicznego Politechniki Wrocławskiej, by uczestniczyć w warsztatach z zakresu elektroniki i robotyki. Uczyli się sterowania serwomechanizmami oraz tworzyli proste układy za pomocą Arduino. Dzięki tym zajęciom poznali ogromny potencjał kryjący się w elektronice i mikrokontrolerach. Zajęcia okazały się fantastyczną przygodą dla uczestników. W ich trakcie poznali świat elektroniki cyfrowej i programowania w języku C++. Utrwalili również podstawowe pojęcia związane z elektroniką tj. opornik, mikrokontroler, dioda, procesor, rezystor, fotorezystor czy potencjometr. Arduino to praca połączona z zabawą ale przede wszystkim szansa na zdobycie nowych kompetencji w obszarze technicznym tak bardzo poszukiwanych i deficytowych na rynku pracy.
       Wyjazd w całości finansowany był ze środków pochodzących z funduszy unijnych, a możliwy dzięki uczestnictwu Naszej Szkoły w projekcie Razem dla Kształcenia Zawodowego w Powiecie Kłodzkim i bezpośredniej współpracy z Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego / Stiftung Kreisau.
       Podziękowania dla prowadzącego warsztaty Pana Bartosza Poskarta oraz dla  Politechnika Wrocławska za możliwość ich zorganizowania.
       Specjalne podziękowania dla firmy transportowej Tiger - Bus Michał Osowski  za profesjonalną obsługę 💪


 
ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE
 
WIGILIA KLASOWA U ŚWIEŻAKÓW Z 1A
       W dniu 22 grudnia informatycy i elektrycy z klasy 1A technikum wraz z wychowawcą panem Konradem Kałwakiem zorganizowali spotkanie klasowe, by zgodnie z tradycją uczcić Święta Bożego Narodzenia. Nie było co prawda 12 potraw ale kto powiedział, że zamiast pieczonego karpia nie może być pieczona babeczka, a zamiast wigilijnego barszczu – zupka instant?! :P Żeby tradycji stało się zadość wszyscy podzieliliśmy się opłatkiem (w tym wypadku była to szarlotka, którą upiekł nasz kolega Vadym), a następnie złożyliśmy sobie życzenia wszelkiej pomyślności w czasie świąt oraz wszystkiego najlepszego na nadchodzący – 2023 rok. Naszą imprezę uświetniły życzenia od pani Dyrektor Brygidy Gąsior i pana wicedyrektora Jerzego Kornaty, którzy zaszczycili nas swoją obecnością. No to do zobaczenia za rok!

PS: Serdecznie dziękujemy Pani Ewelinie Muła – za pomoc w organizacji imprezy :D


 


TRADYCJE BOŻONARODZENIOWE W EUROPIE
       W ten przedświąteczny czas, przedstawiciele klasy 2aBSI, zaprosili uczniów naszej szkoły do wspólnego odkrywania tradycji bożonarodzeniowych w 5 krajach europejskich.  We wtorek i w środę uczniowie różnych klas ( we współpracy z Panią Małgorzatą Kałwak) mieli okazję dowiedzieć się, jak obchodzi się Boże Narodzenie w Hiszpanii, Norwegii, na Ukrainie, we Włoszech i na Malcie. Choinka, prezenty, życzenia to elementy łączące Boże Narodzenie we wszystkich krajach. Ale „ co kraj to obyczaj”. Hiszpanie zaczynają świętowanie od 22 grudnia, kiedy ma miejsce wielka loteria świąteczna El Gordo. Prezenty przynoszą Kacper, Melchior i Baltazar, a na kolację wigilijną podaje się szynkę, owoce morza i zupę przypominającą  nasz rosół. W Norwegii nie wyczekuje się na pierwszą gwiazdkę, tylko bijące dzwony kościelne obwieszczają moment rozpoczęcia wigilii. Jada się Lutefiks- rybę moczoną w ługu sodowym, a następnie w wodzie. Ukraińcy dzielą się prosforą, czyli chlebkiem z mąki pszennej na zakwasie, a prezenty przynosi Dziadek Mróz 31 grudnia. Włosi świętują od 08 grudnia. Wtedy to przypada Święto Niepokalanego Poczęcia i jest to dzień wolny od pracy. Po kolacji wigilijnej, która składa się z 13 dań, grają w Tombolę – grę planszową przypominającą  bingo. Prezenty przynosi La Befana. Dla niegrzecznych dzieci jest …. węgiel. Na Malcie początkiem świąt jest Pasterka, podczas której kazanie wygłasza dziecko. Około 1 w nocy Maltańczycy zasiadają do śniadania świątecznego, a na obiad 25 grudnia podają pieczonego indyka. Każda prezentacja kończyła się kolędą w języku danego kraju. Po prezentacjach, uczniowie grali w Kahoota, podsumowującego zdobytą wiedzę. Zwycięzcy otrzymali słodkie upominki. W świątecznym spotkaniu klasy 2aBSI uczestniczyła Pani Dyrektor Brygida Gąsior, która w parze z Krzysztofem zajęła wysokie 2 miejsce. Pani Dyrektor gratulujemy i dziękujemy za udział w spotkaniu i za życzenia.

Renata Szostak-Chmielarz
Klasa 2aBSI

 
 

<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Nowości
Popularne