W dniu 22 października informatycy oraz elektrycy z klasy 1a technikum wraz z wychowawcą panem Konradem Kałwakiem oraz panem Romanem Głazem udali się na miejski cmentarz do Nowej Rudy, by zatroszczyć się o (w większości przypadków zapomniane) mogiły zmarłych mieszkańców naszego grodu. Celem akcji, było przede wszystkim odwiedzenie i uporządkowanie grobów osób zasłużonych i cenionych w lokalnej społeczności. Uczniowie najpierw odwiedzili mogiłę pułkownika Józefa Sokola - uczestnika walk o m.in. Tobruk oraz Monte Cassino, gdzie od wychowawcy dowiedzieli się o historycznych dokonaniach noworudzkiego bohatera. Z racji poligraficznych powiązań naszej szkoły zatroszczyli się również o grobowiec rodziny Rose, która ściśle związana była z noworudzkim drukarstwem. Posprzątali również bezimienne i opuszczone groby, a wcześniej zorganizowali w klasie zbiórkę kwiatów i zniczy, by groby te udekorować. Podczas wizyty na cmentarzu udało się też odwiedzić miejsca, w których pochowani zostali nauczyciele Noworudzkiej Szkoły Technicznej. Mając na uwadze górnicze korzenie naszej szkoły, nasze koleżanki i koledzy uporządkowali również pomnik poświęcony górnikom poległym 10 maja 1941, kiedy to doszło do silnego wyrzutu gazowo-skalnego w noworudzkiej kopalni. Śmierć poniosło wtedy 187 górników, w tym dwóch jeńców brytyjskich.
BO NAJWIĘKSZĄ MIŁOŚCIĄ JEST PAMIĘĆ 💪
BRAWO MY!
|
|
INTEGRACJA ZESZŁOROCZNYCH "ŚWIEŻAKÓW" |
6 Października odbyło się ognisko klasowe informatyków i mechaników z 2aT5. O godzinie 9:00 dziarskim krokiem wyruszyliśmy na Górę Św. Anny. Niecałą godzinę później doczłapaliśmy się w okolice wieży widokowej, gdzie rozpoczęły się próby rozpalenia ogniska. Gdy ognisko zapłonęło wszyscy chwycili patyki i różnego rodzaju "giętą". Podczas pieczenia kiełbasek nad ogniskiem wszyscy dobrze się bawili i śpiewali piosenki. Około godziny 11:00 rozeszliśmy się do domów.
|
|
Dzień Edukacji Narodowej w NST |
12 października w Noworudzkiej Szkole Technicznej odbył się apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie mieli okazję złożyć najserdeczniejsze życzenia i podziękowania dyrekcji, nauczycielom, wychowawcom i wszystkim pracownikom szkoły. Była nutka historii polskiego szkolnictwa, występy i kwiaty złożone na ręce dyrekcji i wszystkich nauczycieli. Było to bardzo wyjątkowe i uroczyste wydarzenie. Tradycją szkoły jest bowiem, by w tym szczególnym dniu, uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie na sztandar szkoły i przedstawili się całej społeczności szkolnej. Zatem, po uroczystym ślubowaniu w mury szkolne oficjalnie przyjęliśmy uczniów następujących klas:
1 a T5- technik elektryk/ technik informatyk, wychowawca mgr inż. Konrad Kałwak 1 b T5- technik grafiki i poligrafii cyfrowej/ technik hotelarz, wychowawca mgr Małgorzata Kałwak 1 a Branżowej Szkoły I Stopnia, wychowawca mgr Mirosława Kossak 1 b Branżowej Szkoły I Stopnia wychowawca mgr Tomasz Kuczaj
|
|
Wolontariusze z 2aBSI z wizytą w schronisku dla zwierząt w Kłodzku |
Z inicjatywy Pani Justyny Geruzel (mamy jednego z naszych kolegów) i przy współpracy wychowawcy Pani Renaty Szostak-Chmielarz grupa uczniów z klasy 2aBSI wybrała się 05.10.2022r. do schroniska dla zwierząt prowadzonego przez fundację „ Pod Psią Gwiazdą” w Kłodzku. Wcześniej zaangażowane osoby wykonały plakat informujący o zbiórce dla mieszkańców schroniska. Plakaty pojawiły się we wszystkich budynkach naszej szkoły. Organizatorzy zbiórki bardzo serdecznie dziękują wszystkim darczyńcom: uczniom, poszczególnym klasom i nauczycielom. Oprócz przekazania darów, uczniowie klasy 2aBSI spędzili w schronisku kilka godzin kosząc i grabiąc trawę, sprzątając klatki, wyprowadzając zwierzęta na spacer. Prowadzący schronisko byli bardzo zadowoleni i miło zaskoczeni ilością pracy wykonaną przez młodzież NST.
|
|
SEMINARIUM DLA NAUCZYCIELI BOHATERON 2022 |
W dniach 6-9 października w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki znajdującym się przy ulicy Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie odbyło się seminarium dla nauczycieli, którzy w ubiegłym roku szkolnym byli w swoich szkołach organizatorami różnego rodzaju przedsięwzięć edukacyjnych mających na celu upamiętnianie Powstania Warszawskiego, a przede wszystkim Bohaterów, którzy w nim walczyli. Naszą szkołę reprezentował pan Konrad Kałwak, który został w ten sposób wyróżniony i zaproszony do udziału w warsztatach jako jeden z dwudziestu nauczycieli z całej Polski. Pan Konrad od kilku lat czynnie uczestniczy w ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej mającej na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Projekt ten ma na celu edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną. W trakcie seminarium oprócz zajęć stricte metodycznych takich jak na przykład: aktywne metody w edukacji, sketchnoting - notatki graficzne w pracy nauczyciela oraz indifference hurts/obojętność boli uczestnicy szkolenia udali się również w kilka miejsc ściśle związanych z martyrologią narodu polskiego. Udało się odwiedzić Cmentarz Stare Powązki, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów PRL (więzienie przy Rakowieckiej), a także Willę Jasny Dom. Ostatniego dnia odbyło się spotkanie ze świadkami historii czyli Powstańcami Warszawskimi, którzy na własnej skórze doświadczyli okrucieństwa wojny i swoją wiedzą chcą dzielić się póki jeszcze stan zdrowia pozwala im na to. Uczestnicy seminarium mieli przyjemność wysłuchać wspomnień pani Haliny Rogozińskiej, urodzonej 30 października 1926 roku w Warszawie (pseudonim „Mała”, lub „Niebieska”. Żołnierz, łączniczka IV Obwód Ochota) oraz Włodzimierza Dusiewicza urodzonego 13 stycznia 1931 roku w Nowej Wsi – powiat Szamotuły (pseudonim "Dusza", łącznik w Szarych Szeregach, Mokotów). To były trzy bardzo intensywne dni w stolicy ale taki właśnie był zamysł organizatorów, żeby przekazać możliwie najwięcej informacji i połączyć przyjemne z pożytecznym.
|
|
Dnia 04 października 2022r. grupa uczniów z klasy 2ABSI wraz z wychowawcą Panią Renatą Szostak-Chmielarz i Komendantem OHP Panią Anną Grochowską wybrała się na ognisko integracyjne. Korzystając z dobrej pogody uczniowie poznali piękny zakątek naszej gminy i jego walory przyrodnicze. Rajd był też zachętą do aktywnego spędzania czasu na wolnym powietrzu.
Docelowo zostało rozpalone ognisko, przy którym było pełno gwaru, śmiechu, rozmów i wspomnień. Dla niektórych z nas rajd przekształcił się w grzybobranie.
|
|
FORUM NAUCZYCIELI JĘZYKÓW OBCYCH |
Dnia 26 września 2022 roku w Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu odbyło się Forum Nauczycieli Języków Obcych. Po garść inspiracji i nowych pomysłów wybrały się tam dwie nauczycielki języków obcych naszej szkoły: Renata Szostak-Chmielarz oraz Agnieszka Kozłowska. Dla nauczycieli przygotowano wiele prezentacji i warsztatów, zarówno w języku angielskim jak i niemieckim. Konferencja dzieliła się na trzy bloki, wśród których można było dowiedzieć się o dostępnych środkach i możliwościach współpracy międzynarodowej w ramach programu Erasmus + dla sektora edukacji szkolnej. Ponadto znana nam z przybliżania platformy etwinning, Pani Marzena Kordus, zachęcała nauczycieli do czynnego udziału na platformie European School Education Platform. Można było również dowiedzieć się o cyfrowych zasobach ułatwiających przygotowanie do matury oraz o tym, jakie możliwości edukacyjne dają popularne gry komputerowe takie jak na przykład Minecraft. W przerwach między sesjami można było powymieniać się “dobrymi praktykami” z innymi nauczycielami albo zapoznać się z nowościami wydawniczymi Pearson, PWN oraz Nowej Ery.
Na koniec forum można było wziąć udział w fenomenalnym wykładzie Pani Aleksandry Kiełtuckiej pt.:”Z menu nauczyciela: lekcyjne startery i desery”, podczas którego doświadczona nauczycielka języka angielskiego przedstawiła swoje autorskie pomysły na ćwiczenia aktywizujące uczniów.
|
|
|