panorama szkoły
NST  Nowa Ruda - logo szkoły
Biuletyn Iformacji Publicznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowej Rudzie

Modernizacja kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku II

PWSZ w Nysie

Advertisement

Noworudzianin

Advertisement

ZPAS Group

Advertisement

Zakończenie roku za:

0 dni 0 godzin 0 minut

Google Ads

Sonda

Jakim kierunkiem z naszej oferty jesteś najbardziej zainteresowany(a)?
  

Gościmy

Aktualnie jest 15 gości online

Statystyka

odwiedzających: 8681163

Nagłówki RSS

Zdrojowisko, poligraficzna, górnicza: Noworudzka Szkoła Techniczna
Strona główna
ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE
Warsztaty fotograficzne grafików
       W dniach 28-30 marca w Naszej Szkole w ramach Projektu Szkoły Sukcesu Zawodowego odbył się kurs podstaw fotografii. W kursie brali udział uczniowie z klasy 3 technik grafiki i poligrafii cyfrowej i technik hotelarstwa oraz opiekunowie przedmiotów zawodowych poligraficznych. Zajęcia odbywały się w sali komputerowej i w terenie. Zapoznaliśmy się z historią fotografii, poznaliśmy rodzaje fotografii, budowę aparatu fotograficznego, podstawy wykonywania różnego rodzaju zdjęć. Mieliśmy możliwość wziąć udział w warsztatach plenerowych fotografując przyrodę i nasze koleżanki i kolegów. W zaimprowizowanym studio fotograficznym w naszej pracowni stworzyliśmy plan zdjęciowy. Ogrywaliśmy role fotografa i modela. Zajęcia były bardzo ciekawe, przedstawione interesująco przez panią fotograf. Fotografia mikro, makro, biuti to już nie jest tajemnica. Niektórzy z nas spełnili się jako fotografowie, inni wcielili się w role modela - śmiechu, pozowania i dziwnych min nie zabrakło. Okazało się,że praca fotografa to nie tylko wykonywanie zdjęć, ale także praca fizyczna - montowanie oświetlenia, scenerii, podłączanie obiektywów, ustawianie statywów. Nagrodą okazywało się ciekawie wykonane zdjęcie. A oto migawki z naszych zajęć.


 
BIULETYN INFORMACYJNY SZKOŁY
NAJNOWSZE WYDANIE W WERSJI ELEKTRONICZNEJ JUŻ DOSTĘPNE


WERSJA PDF ORAZ WERSJE ARCHWIALNE DO POBRANIA TUTAJ
Job shadowing w Vogtland
       W dniach 04.04.2022 – 08.04.2022 nauczycielki NST: Małgorzata Kałwak i Renata Szostak Chmielarz wraz z Dyrektorem szkoły Panią Brygidą Gąsior wzięły udział w  mobilności programu Erasmus+ -  Job shadowing. Celem wizyty  była obserwacja pracy nauczycieli pracujących w szkołach  partnerskich, dzielenie się dobrymi praktykami w zakresie metod kształcenia zawodowego – poznanie nowych metod pracy, zapoznanie się z warunkami realizacji kształcenia zawodowego. Miałyśmy okazję obserwować lekcje oraz  zwiedzić warsztaty szkolne w dwóch dużych placówkach edukacyjnych BSZ Berufliches Schulzentrum  Vogtland  w Reichenbach i BSZ e.o.plauen.  
       W skład BSZ  Vogtland wchodzi  szkoła w Reichenbach, w której uczniowie kształcą  się w zawodach  technicznych, rolniczych,  budowlanych i szkoła w Rodewisch , która kształci informatyków i przyszłych pracowników sektora publicznego. Uczniowie zdobywają wiedzę w nowoczesnych warsztatach, w wyposażenie których zainwestowano tysiące Euro.  
       BSZ e.o.plauen to duża nowoczesna szkoła, w skład której wchodzą 3 budynki, w Plauen, w Klingenthal i Oelsnitz. Szkoła ta ma do dyspozycji duże , nowoczesne warsztaty, w których odbywa się kształcenie praktyczne  projektantów mody, krawców, mechatroników, elektryków, kierowców, stolarzy, parkieciarzy itd.  Praktykanci mają do dyspozycji warsztaty ceramiczne, drzewne, ale także atelier fotograficzne czy filmowe. Duże wrażenie zrobiła na nas szkoła w Klingentahal, w której młodzież uczy się wytwarzać  skrzypce, akordeony, harmonijki ustne, gitary czy cytry. Uczniowie uczą się tutaj w blokach tematycznych. Cyklicznie  pracują 6 tygodni  nad swoim instrumentem, następnie maja dwa tygodnie teorii. Nauka trwa 3 lata. Uczeń zobowiązany jest w tym czasie zrobić 4 instrumenty.  Warto dodać, że w całych  Niemczech są tylko trzy takie szkoły. Oprócz części oficjalnej , koledzy niemieccy przygotowali  też dla  nas program kulturalny. Zwiedziłyśmy wystawę związaną  z pierwszym niemieckim kosmonautą, zobaczyłyśmy Göltzschalbrücke – największy most ceglany na świecie.  Został  on zbudowany w latach 1846–1851 przy użyciu ponad 26 milionów cegieł. Miałyśmy także okazję poczuć atmosferę skoków narciarskich wjeżdżając i wchodząc do kapsuły skoczni Vogtland Arena Klingenthal.
Cały pobyt został super zaplanowany. W każdej ze szkół zostałyśmy bardzo miło przyjęte przez Dyrekcję oraz grono pedagogiczne. Przez cały pobyt panowała miła , koleżeńska atmosfera. I tutaj należą się ukłony  Nadine, Larsowi i  Hagenowi – naszym niemieckim kolegom i organizatorom Job shadownig w ich szkołach macierzystych.


 


NST Z KOLEJNYMI UMOWAMI PATRONACKIMI
8 marca 2022 roku Noworudzka szkoła Techniczna podpisała kolejne umowy patronackie. Zgodnie z zapisami podpisanej umowy, w Noworudzkiej Szkole Technicznej utworzona zostanie grupa patronacka w branżowej szkole 1 stopnia w zawodzie operator obrabiarek skrawających. Umowa oraz ustalenia poczynione z firmami Framo Morat  oraz Morat Swoboda Motion przewidują, że firmy prowadzić będzie zajęcia praktyczne dla uczniów nowej klasy, wyposażą ich w ubranie robocze, zapewnią posiłek w czasie zajęć praktycznych oraz będą wypłacać uczniom stypendia (150 zł. w klasie pierwszej, 200 zł. w klasie drugiej oraz 250 zł. w klasie trzeciej). Uczniowie przez trzy lata nauki będą uczyć się zawodu z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii stosowanych w firmie oraz uczestniczyć w procesie produkcyjnym. Firmy maja swoje siedziby na terenie strefy w Nowej Rudzie – Słupcu. Firma Framo Morat projektuje i realizuje rozwiązania napędowe począwszy od kół zębatych, poprzez przekładnie planetarne i ślimakowe, aż do kompletnych silników przekładniowych. Morat Swoboda Motion produkuje komponenty napędowe i systemy zapewniające niezawodny i precyzyjny komfort i ruch dla wszystkich typów pojazdów elektrycznych.

Autorem zdjęć jest Pani Bogusława Przybyłowicz

 
WIOSENNA WYCIECZKA
       Dnia 23 marca 2022,  w przepiękny, słoneczny dzień, klasa 1aB wraz z wychowawcą  Panią Renatą Szostak-Chmielarz i Komendantem OHP Panią Anna Grochowską  powędrowała na Górę Św. Anny. Wyruszyliśmy spod MOK, aby po niecałej godzinie znaleźć się u celu. Dzięki zaangażowaniu i pomocy Pani Geruzel  spędziliśmy czas przy ognisku w wigwamie u Pana Kobaka.  Następnie udaliśmy się na wieżę widokową, aby z niej podziwiać przepiękne krajobrazy.  Wycieczka miała na celu  dalszą integrację klasy oraz poznawanie naszego regionu.  Okazało się , że  kilkoro  uczniów miało okazję po raz pierwszy „ zdobyć” Górę Św. Anny i przekonać się, w jakim pięknym regionie mieszkamy.

 

DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY
       21 marca 2022r wraz z nadejściem kalendarzowej wiosny w Noworudzkiej Szkole Technicznej drzwi były otwarte dla każdego chętnego. Impreza skierowana była głównie dla uczniów klas ósmych szkół podstawowych ale pojawić mógł się każdy zainteresowany. Jako, że jest to wydarzenie cykliczne i ściśle powiązane z promocją szkoły oraz rekrutacją na nowy rok szkolny to w Nasze mury zawitali  przedstawiciele z niemal wszystkich szkół podstawowych z miasta i gminy Nowa Ruda, gminy Radków, a także absolwenci z lat ubiegłych. Wszyscy oni okazje zapoznać się z ofertą edukacyjną szkoły, obejrzeć budynki oraz wziąć udział w licznych warsztatach zawodowych przygotowanych specjalnie dla nich. Ósmoklasiści uczestniczyli również w zajęciach warsztatowych z przedmiotów elektrycznych, informatycznych (e-sport), mechanicznych, graficznych, hotelarskich i językowych. Obejrzeli lekcje wychowania fizycznego, a na koniec skorzystali z gościnności pracowni hotelarskiej gdzie czekał na nich słodki poczęstunek. Dziękujemy wszystkim za przybycie i mamy nadzieję do zobaczenia we wrześniu w szkolnych ławkach.

 
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Nowości
Popularne