panorama szkoły
NST  Nowa Ruda - logo szkoły
Biuletyn Iformacji Publicznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowej Rudzie

Modernizacja kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku II

PWSZ w Nysie

Advertisement

Noworudzianin

Advertisement

ZPAS Group

Advertisement

Zakończenie roku za:

0 dni 0 godzin 0 minut

Google Ads

Sonda

Jakim kierunkiem z naszej oferty jesteś najbardziej zainteresowany(a)?
  

Gościmy

Aktualnie jest 85 gości online

Statystyka

odwiedzających: 9756278

Nagłówki RSS

Zdrojowisko, poligraficzna, górnicza: Noworudzka Szkoła Techniczna
Strona główna
Wyjazd na lodowisko do Świdnicy
       W dniu 5 stycznia 2024 roku uczniowie klas 2A Technik Informatyk/Elektryk oraz 2B Technik Hotelarstwa/Grafiki wzięli udział w wyjeździe na kryte lodowisko w Świdnicy. Opiekunami byli wychowawcy: pan Konrad Kałwak i pani Agnieszka Kozłowska oraz dodatkowo pani Marta Bajer - Bendiuł.
       Przez pełne 120 minut nasze koleżanki i koledzy doskonalili jazdę na łyżwach i praktycznie nie schodzili z tafli. Wyścigi, ewolucje, jazda figurowa to tylko niektóre elementy szlifowane na płozach. Jednak wchodząc na lodowisko nie wszyscy wiedzieli czego się spodziewać. Niektórzy nigdy nie jeździli na łyżwach, inni jeździli po Japońsku – „jakotako”, a jeszcze inni bardzo dawno temu. Okazało się jednak, że nasi uczniowie potrafią fantastycznie improwizować. Było dużo śmiechu, świrowania co przełożyło się na fantastyczną zabawę.  Nie obyło się również bez kontrolowanych upadków na „cztery litery”, którymi jednak nikt się nie zniechęcał, bo przecież najlepszym się to zdarza 🤭
       Z dumą możemy powiedzieć, że wszyscy zdaliśmy egzamin z jazdy na mocną „czwórkę” i przede wszystkim zdobyliśmy nową sprawność, bo nauczyliśmy się sprawnie śmigać na ślizgach.
       Po pobycie na lodowisku odwiedziliśmy jeszcze pobliską galerię handlową, bo trzeba było wydać zalegające świąteczne kieszonkowe, a przy okazji wbić do sieciówek żywieniowych, żeby uzupełnić spalone kalorie. Po owocnych zakupach i szybkim posiłku udaliśmy się w drogę powrotną. Pełni endorfin, choć nieco wyczerpani wróciliśmy do Nowej Rudy około godziny czternastej.
       Wyjazd był bardzo udany i miejmy nadzieję, że wkrótce znów odwiedzimy jakieś ciekawe miejsce, żeby jeszcze bardziej się zintegrować 💪


 
ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE

 
OGÓLNOPOLSKI KONKURS CZYTELNICZY
       Noworudzka Szkoła Techniczna w Nowej Rudzie wzięła udział w Ogólnopolskim Konkursie Czytelniczym organizowanym pod patronatem Księgarni Tuliszków.

       Zgodnie z regulaminem konkursu w bibliotece szkolnej NST został zorganizowany  Kiermasz Książek. Książki wyeksponowano w czytelni NST. Zbliżające się Święta przyczyniły się do sporego zainteresowania i możliwości  zakupu książek na prezenty pod choinkę. A było z czego wybierać. Zorganizowano również TYDZIEŃ Co_Dziennego Czytania.
Przez pięć dni, każdego dnia na długiej przerwie grupa uczennic z klasy trzeciej aktywnie brała udział we wspólnym czytaniu. Z przeprowadzonej akcji czytelniczej przygotowano fotorelację, którą właśnie prezentujemy.
Dodatkowo uzupełniono „Czytelniczy Co_Dziennik” i zostanie on przesłany na adres Księgarni.


 

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA 2.0 na lata 2021- 2025
Miło nam poinformować, że Noworudzka Szkoła Techniczna w Nowej Rudzie w roku szkolnym 2023/2024 realizuje działania w ramach NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA 2.0 na lata 2021- 2025

       W ramach wyżej wymienionego programu i otrzymanego dofinansowania zgodnie z wytycznymi określonymi w zadaniach projektu

  • zakupiono książki będące nowościami wydawniczymi, książki historyczne oraz lektury i audiobooki  
  • zakupiono nowe elementy wyposażenia biblioteki
  • oraz część środków przeznaczono na realizację działań promujących czytelnictwo.
        Biblioteka szkolna Noworudzkiej Szkoły Technicznej w Nowej Rudzie wzbogaciła się o wiele nowości wydawniczych a zakup elementów wyposażenia biblioteki przyczynił się do tego, że biblioteka wraz z czytelnią stała się miejscem atrakcyjnym i  szczególnym. Miejscem, w którym uczniowie i nauczyciele chętnie spędzają swój wolny czas.


 

Poeci bez granic w Noworudzkiej Szkole Technicznej
       20 raz spotkali się w polanickim teatrze poeci z okazji Festiwalu „Poeci bez Granic”. Organizatorem spotkania był, jak co roku ,Kazimierz Burnat, przewodniczący Dolnośląskiego Oddziału Związku Literatów Polskich.
       Noworudzka Szkoła Techniczna jest jedną z tych w powiecie kłodzkim, które aktywnie uczestniczą w festiwalu i zapraszają poetów do swojej Świątyni Filozofów i Poetów, czyli szkolnej biblioteki.
       Tym razem naszymi gośćmi byli; Swietłana Bresławska, ukraińska poetka i tłumaczka literatury polskiej, Agnieszka Tomczyszyn - Harasymowicz, poetka i nauczycielka  oraz Marek Wawrzkiewicz, poeta, przewodniczący Związku Literatów Polskich.
       16 listopada 2023 roku w bibliotece szkolnej uczniowie najstarszych klas mogli porozmawiać z  gośćmi o poezji, filozofii i wielu innych  fascynujących rzeczach. Poeci, w wyjątkowo pogodnej atmosferze, czytali swoje wiersze i opowiadali ciekawe historie związane z pracą twórczą. Chętnie odpowiadali młodym ludziom na wszystkie, nawet najtrudniejsze , pytania.
        Młodzież pytała przede wszystkim o to, jak we współczesnym świecie, pełnym brutalnego pędu do kariery i konfliktów zbrojnych można tworzyć poezję? Jak  znaleźć dla niej miejsce w naszym życiu? Czy dzisiejsza brutalna rzeczywistość nie zabija w człowieku poetyckiego postrzegania piękna świata?
       Odpowiedzi na to pytanie udzielił nasz gość mówiąc, że : „…poezja zawsze powstaje pod wpływem głębokich emocji i przemyśleń. Dlatego zawsze będą istnieć poeci…”.
       Organizatorkami były panie: Renata Kowalska i Beata Skibińska.  Bardzo dziękujemy nauczycielom i uczniom, którzy byli zaangażowani w  przygotowanie spotkania.


 

Wizyta studyjna dla uczniów NST w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie
        Po raz kolejny PANS w Nysie ugościła w swoich progach naszych uczniów. Nasze uczennice miały okazje uczestniczyć w dwóch wykładach: z dietetyki oraz kosmetologii.
       Pierwszy typ zajęć miał formę warsztatową, a dotyczył znaczenia wody dla organizmu.  Hotelarki mogły zmierzyć, na specjalnej wadze, własną tkankę tłuszczową, poziom wody i inne parametry ciała. Zajęcia były bardzo pouczające i ciekawe. Przeprowadzała je p. dr inż. Marzena Zołoteńka Synowiec. Po zajęciach oprowadziła nas po pracowniach i pokazała jakie jest wyposażenie oraz co można w nich ćwiczyć.
        Kolejne zajęcia to był wykład. Na zajęciach p. mgr Agnieszka Stasieńko-Tłuczek opowiadała nam o wpływie palenia papierosów na skórę. Mówiła o tym, że stres zwiększa ryzyko występowania dolegliwości skóry i może być skutkiem łysienia androgenowego, które ma miejsce nawet po 3 miesiącach po zaistnieniu silnego stresu oraz o wielu innych ciekawych aspektach pracy kosmetyczki. Nasza wykładowczyni była jednocześnie czynną kosmetyczką i podzieliła się z nami opowieściami z „gabinetu”.
       Uzyskaliśmy mnóstwo pożytecznych informacji. Chętnie będziemy uczestniczyć w podobnych prelekcjach i warsztatach.

A.Ł.


 

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

„Jeszcze jeden listopad do okna zapukał
żółtych liści szelestem. I znów nas odszukał.
Nas, zapatrzonych w przeszłość. W dni klęski i chwały
które nam po przodkach w spuściźnie zostały...”

       Każdego roku, 11 listopada, obchodzimy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Po 123 latach niewoli nasz kraj wyzwolił się spod panowania zaborców: Rosji, Prus i Austrii. Przez ponad wiek Polski nie było na mapie świata. Żył jednak naród, jego kultura i obyczaje.
       W piątek 10 listopada b.r. w sali gimnastycznej Noworudzkiej Szkoły Technicznej miał miejsce apel z okazji 105 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uroczystość, tradycyjnie już, przygotowali uczniowie klas drugich pod bacznym okiem swoich opiekunów. W tym roku przypadło to w udziale informatykom i elektrykom z 2A (wychowawca pan Konrad Kałwak) oraz hotelarzom i grafikom z  klasy 2B (wychowawca: pani Agnieszka Kozłowska). Punktualnie o godzinie 11:11 młodzież oraz grono pedagogiczne wspólnie odśpiewali 4 zwrotki Mazurka Dąbrowskiego. Następnie prowadzące uroczystość: Zuzanna Czop oraz Karolina Piłat rozpoczęły program artystyczny, który od kilkunastu dni poprzedzany był wieloma próbami, by wszystko przebiegło profesjonalnie i bez zakłóceń.
Podczas występu można było usłyszeć pieśni patriotyczne, wiersze poetów z tamtych lat recytowane przez uczniów, a także dowiedzieć się różnych ciekawych faktów dotyczących niepodległościowych dążeń Polaków. Przedstawiono wizję Polski tamtych czasów oraz najważniejsze wydarzenia z naszej historii - od rozbiorów do odzyskania przez nasz kraj niepodległości.
       Nie bez znaczenia była również dekoracja sali. Krzyże, kamienie z datami rozbiorów, brzozy, oraz flagi i symbole narodowe wraz z widowiskiem stworzyły niepowtarzalny klimat. Natomiast kokardy, które wychowawcy wraz uczniami starannie przygotowywali w trakcie prób, znakomicie prezentowały się jako dodatek do garderoby występujących. Nie bez znaczenia była również prezentacja filmów historycznych wyświetlanych przy pomocy projektora multimedialnego w trakcie trwania uroczystości. Wszystko odbyło się w podniosłej atmosferze, a młodzież swoim zaangażowaniem i zachowaniem pokazała, że wydarzenia historyczne nie są im obojętne. Gdy obchodzimy rocznicę Polski niepodległej, pamiętamy i o Tych, którzy zachowali wiarę w odrodzenie Państwa Polskiego, za tę wielką sprawę walczyli i ginęli. Występ uświetnił pokaz Krakowiaka, kiedy to na scenie w strojach ludowych pojawili się Martyna oraz Szymon, którzy swoim tańcem oficjalnie zakończyli program artystyczny przygotowany na tę uroczystość.

„Jeszcze Polska nie zginęła kiedy My żyjemy!”


   


<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Nowości
Popularne