panorama szkoły
NST  Nowa Ruda - logo szkoły
Biuletyn Iformacji Publicznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowej Rudzie

Modernizacja kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku II

PWSZ w Nysie

Advertisement

Noworudzianin

Advertisement

ZPAS Group

Advertisement

Zakończenie roku za:

0 dni 0 godzin 0 minut

Google Ads

Sonda

Jakim kierunkiem z naszej oferty jesteś najbardziej zainteresowany(a)?
  

Gościmy

Aktualnie jest 40 gości online

Statystyka

odwiedzających: 9539476

Nagłówki RSS

Zdrojowisko, poligraficzna, górnicza: Noworudzka Szkoła Techniczna
Strona główna
EKRANY EDUKACYJNE EDU ESA
       Dzięki zaangażowaniu nauczyciela informatyki pana Konrada Kałwaka w Program Edukacyjnej Sieci Antysmogowej, który jest objęty honorowym patronatem Ministerstwa Cyfryzacji, w Naszej Szkole pojawiło się 5 ekranów edukacyjnych (umieszczonych w dostępnych dla wszystkich miejscach: w holu głównym, w holu przy auli, w sali gimnastycznej, w bibliotece oraz w budynku, gdzie znajdują się gabinety do nauki języków obcych), dzięki którym uczniowie i nauczyciele oraz wszyscy odwiedzający szkołę będą mogli zobaczyć bieżące wyniki pomiarów powietrza i ważne treści edukacyjne na temat smogu.

       Przypomnijmy, że od sierpnia ubiegłego roku także dzięki staraniom pana Kałwaka na terenie Naszej Szkoły działa czujnik stężenia pyłów zawieszonych w powietrzu, który w czasie rzeczywistym na wyświetlaczu cyfrowym informuje społeczność szkolną o jakości wdychanego powietrza. Został umiejscowiony przy głównym wejściu do szkoły tak aby każdy kto znajduje się w pobliżu placówki mógł odczytać interesujące go parametry.

Odczyty na terenie szkoły (wyświetlane na żywo na ekranach edukacyjnych) można również sprawdzić tutaj:


PRZEDE WSZYSTKIM ŚWIADOMOŚĆ, bo nie ma co się zastanawiać i trzeba zacząć działać, żeby wreszcie opuścić "zaszczytne" pierwsze miejsce w rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce!!!


PS: Szczególne podziękowania dla pana Romana Głaza za wykonanie, niezbędnej do prawidłowego działania ekranów, instalacji elektrycznej.


 

NOWORUDZKA SZKOŁA TECHNICZNA PAMIĘTA
       W dniu 26 października informatycy oraz elektrycy z klasy 2a technikum wraz z wychowawcą panem Konradem Kałwakiem oraz panem Romanem Głazem udali się na miejski cmentarz do Nowej Rudy, by zatroszczyć się o (w większości przypadków zapomniane) mogiły zmarłych mieszkańców naszego grodu. Celem akcji, było przede wszystkim odwiedzenie i uporządkowanie grobów osób zasłużonych i cenionych w lokalnej społeczności. Uczniowie najpierw odwiedzili mogiłę pułkownika Józefa Sokola - uczestnika walk o m.in. Tobruk oraz Monte Cassino, gdzie od wychowawcy dowiedzieli się o historycznych dokonaniach noworudzkiego bohatera. Odwiedzili również mogiłę w której pochowani są państwo Helena i Władysław Grzegorczykowie, którzy w 1965 roku otrzymali tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, nadawany przez izraelski Instytut Yad Vashem osobom, które z narażeniem własnego życia pomagały Żydom w czasie Holocaustu. Pośmiertnie zostali odznaczeni Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za „bohaterską postawę i niezwykłą odwagę wykazaną w ratowaniu życia Żydom podczas II wojny światowej, za wybitne zasługi w obronie godności człowieczeństwa i praw ludzkich”. Uczniowie zadbali też o bezimienne i opuszczone groby, a wcześniej zorganizowali w klasie zbiórkę kwiatów i zniczy, by groby te udekorować. Podczas wizyty na cmentarzu udało się też odwiedzić miejsca, w których pochowani zostali nauczyciele Noworudzkiej Szkoły Technicznej. Mając na uwadze górnicze korzenie naszej szkoły, nasze koleżanki i koledzy uporządkowali również pomnik poświęcony górnikom poległym 10 maja 1941, kiedy to doszło do silnego wyrzutu gazowo-skalnego w noworudzkiej kopalni. Śmierć poniosło wtedy 187 górników, w tym dwóch jeńców brytyjskich.

BO NAJWIĘKSZĄ MIŁOŚCIĄ JEST PAMIĘĆ 💪

BRAWO MY!

 
PRZERWA NA CZYTANIE w NST
IV Międzynarodowa edycja VIII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie.
Akcja realizowana w ramach międzynarodowego miesiąca bibliotek szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska Czyta Dzieciom. Noworudzka Szkoła Techniczna w Nowej Rudzie przystąpiła do akcji czytelniczej 27 października 2023 r.

Celem akcji była:
•    Promocja czytelnictwa wśród młodzieży
•    Integracja środowiska szkolonego
•    Pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe
•    Zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji

W akcji wzięli udział uczniowie, nauczyciele, dyrekcja, pracownicy administracji.
Czytano w klasach, na korytarzach, warsztatach szkolnych, strefie relaksu oraz na sali gimnastycznej i siłowni.

#PRZERWANACZYTANIE


 

OGÓLNOPOLSKI FINAŁ KONKURSU IT DIAMONDS
       W sobotę 21 października 2023 w budynku Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie odbyła się uroczysta gala finałowa piątej edycji IT GIRLS rEVOLUTION ACADEMY. Nasze dziewczyny w składzie: Katarzyna Mikusiak, Amelia Kalkowska, Patrycja Urczyńska, Justyna Bizoń, Julia Grzonkowska oraz Weronika Wójtowicz pod opieką pana Konrada Kałwaka (z ramienia szkoły) oraz pani Ewy Pakuły (z ramienia CAPGEMINI) znalazły się w zaszczytnym gronie dziesięciu drużyn finałowych z całego kraju. Ostatecznie tym razem nie udało się zgarnąć pełnej puli ale sam udział w finale to już ogromne osiągnięcie. Tak trzymać dziewczyny - za rok będzie miejsce na podium 💪 Z Krakowa wracają bogatsze o doświadczenie w pracy grupowej, które z pewnością zaprocentuje podczas realizacji kolejnych projektów.
Szkoda, że w finale dziewczyny nie mogły wystąpić w pełnym składzie, bo to znacznie obniżyło ich szanse na końcowy sukces. Niestety Patrycja i Iza z różnych przyczyn w ostatniej chwili zrezygnowały z wyjazdu do Krakowa.

        Akademia obejmowała cykl warsztatów, przybliżających zagadnienia z branży IT, wzbogaconych o elementy treningu umiejętności miękkich, np. autoprezentację. Program skierowany był do żeńskiej części młodzieży, która wkrótce będzie podejmować ważną decyzję, jaką jest wybór kierunku studiów oraz przyszłej ścieżki zawodowej.

        Dla uczestniczek finału była to też doskonała okazja, żeby przybliżyć sobie trochę historię dawnej stolicy Polski, jej zabytków oraz ciekawszych miejsc na turystycznej mapie grodu Kraka. Ww. opiekun grupy - pan Konrad Kałwak postanowił połączyć przyjemne z pożytecznym i zorganizował czas tak, żeby nie pozwolić tylko na smartfonową nudę w hotelowych pokojach 😉

Oby więcej takich sukcesów i wyjazdów!


 
Szkolenie i konferencja IV Międzynarodowego Konkursu Wiedzy o Polsce i Czechach
       W dniach 19-20 października 2023 w Centrum Turystyczno-Sportowym w Nowej Rudzie –Słupiec odbyło się szkolenie dla najlepszych uczestników  IV Międzynarodowego Konkursu Wiedzy o Polsce i Czechach. Drużyna uczniów NST w Nowej Rudzie: Szymon Banaś, Oliwier Ziółkowski, Mikołaj Gorący i Krzysztof Grzybowski pod opieką Pani Bogumiły Szostak uczestniczyli w dwudniowych warsztatach, uzupełniając swoją wiedzę na temat historii, geografii, kultury Czech .Zajęcia prowadzone przez Panią  mgr Annę Chmiel metodą pitch deck, giełdą pomysłów, pracą zespołową z kolegami szkół polskich i czeskich, integrowały młodzież. Zajęciom towarzyszyły wykłady prof. Pawła Leszczyńskiego, dr Ryszarda Gładkiewicza, dr Tomasa Burdy, dr hab. Jirija  Stepana na temat historii Śląska i Czech, prawa oświatowego, systemu prawnego, funkcjonowania samorządów, problemów pogranicza polsko-czeskiego w obu sąsiadujących państwach. Uczniowie oprócz dodatkowej porcji wiedzy zdobyli nowe interesujące doświadczenia, nawiązali kontakty z rówieśnikami Polski i Czech.


 

NAUKA POPRZEZ ZABAWĘ
      W dniu 16 października przypada  Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Święto to obchodzimy od 2013 roku z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji. Jego podstawowym celem jest podniesienie wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy osobie, u której wystąpiło nagłe zatrzymania akcji serca.
      W tym dniu w Noworudzkiej Szkole Technicznej odbyły sie zawody biegłość i umiejętności RKO na fantomie  Little Anne posiadającym funkcję, którą można aktywować w aplikacji QCPR. Pozwala ona uczniom przetestować swoje umiejętności w wyścigu wirtualnych karetek poruszanych za pomocą uciśnęć klatki piersiowej fantoma jako pomiar QCPR. Zmagania poprzedził wykład o potrzebie podejmowania resystytacji krążeniowo- odechowej, oraz prezentacja prawidłowo wykonywanych uciśnięć klatki piersiowej. Następnie uczniowie przystąpili do rywalizacji.
      W zawodach zwycięzył zespół klasy 1 aT5 w sładzie Igor Koćmirski, Jakub Jendrzok, Maksymilian Konopka, Dominik Bulanda, drugie miejsce przypadło klasie 5aT5, a na najniższym stopniu podium uplasowała sie klasa 4aT5. Nagrody w postaci słodyczy wręczyła Pani Brygida Gąsior Dyrektor NST.
      Reakcja w sytuacji nagłego zdarzenia jest naszym obowiązkiem, jednak powinna być również zwykłym odruchem. Wciąż jednak wiele ludzi boi się udzielać pierwszej pomocy lub nie zna zasad jej udzielania. Pamiętajmy, że na naukę nigdy nie jest za późno, a nasze ręce mogą uratować komuś życie! Przypominanie jak prawidłowo pomagać jest niezwykle ważne, my zrobiliśmy to poprzez zabawę w postaci rywalizacji i taka forma na pewno sie sprawdza, a zwycięzcą został każdy uczestnik który podjął sie zmagań.
      Za przeprowadzenie zawodów odpowiedzialni byli Konrad Kałwak, Rafał Polak i Przemysław Achrem, nauczyciele, ratownicy, którzy ukończyli kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.


 

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W NST
       13 października w Noworudzkiej Szkole Technicznej odbył się apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie mieli okazję złożyć najserdeczniejsze życzenia i podziękowania dyrekcji, nauczycielom, wychowawcom i wszystkim pracownikom szkoły. Była nutka historii polskiego szkolnictwa, występy i kwiaty złożone na ręce dyrekcji i wszystkich nauczycieli.
       Było to bardzo wyjątkowe i uroczyste wydarzenie. Tradycją szkoły jest bowiem, by w tym szczególnym dniu, uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie na sztandar szkoły  i przedstawili się całej społeczności szkolnej. Zatem, po uroczystym ślubowaniu w mury szkolne oficjalnie przyjęliśmy uczniów następujących klas:

1a technikum 5 letnie  technik pojazdów samochodowych, technik informatyk– wychowawca p. Karwowska Sylwia
1b technikum 5- letnie technik hotelarstwa, technik grafiki i poligrafii cyfrowej- wychowawca p. Marta Bajer Bendiuł
1c technikum 5- letnie technik elektryk- wychowawca p. Agnieszka Łaskarzewska
1a Branżowa  Szkoła I Stopnia klasa wielozawodowa- wychowawca p. Renata Kowalska
1b Branżowa  Szkoła I Stopnia klasa wielozawodowa- wychowawca p. Słoninka Urszula


 

 


 
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Nowości
Popularne