panorama szkoły
NST  Nowa Ruda - logo szkoły
Biuletyn Iformacji Publicznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowej Rudzie

Modernizacja kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku II

PWSZ w Nysie

Advertisement

Noworudzianin

Advertisement

ZPAS Group

Advertisement

Zakończenie roku za:

0 dni 0 godzin 0 minut

Google Ads

Sonda

Jakim kierunkiem z naszej oferty jesteś najbardziej zainteresowany(a)?
  

Gościmy

Aktualnie jest 17 gości online

Statystyka

odwiedzających: 9373938

Nagłówki RSS

Zdrojowisko, poligraficzna, górnicza: Noworudzka Szkoła Techniczna
Strona główna
Wystawa Listy do Sali
    16 lutego 2024 r.  uczniowie klasy 1cT pod opieką Pani Bogumiły Szostak i Pani Beaty Skibińskiej udali się  do Miejskiej Bibliotece Publicznej  w Nowej Rudzie na wystawę i  spotkanie z Panią  Agnieszką Dobkiewicz – dziennikarką, która sprowadziła wystawę na Dolny Śląsk.                                                                        
    Wystawa zatytułowana „Listy do Sali: Życie młodej kobiety w nazistowskich obozach pracy” została przygotowana przez New York Public Library w 2006 roku. Ta wyjątkowa wystawa prezentuje  korespondencję z kolekcji Sali Garncarz, po mężu Kirchner, która jako nastolatka  została wywieziona do obozów pracy Schmelta na Górnym Śląsku, a ostatecznie trafiła do filii KL Gross-Rosen w Schatzlar.  Zbiór ten zawiera ponad 350 listów, pocztówek, dokumentów i fotografii, które Sala Garncarz, przebywając w siedmiu obozach pracy przymusowej od 1940 do 1945 roku, otrzymywała od rodziny i przyjaciół z rodzinnego miasta, a później z obozów. To niesamowity zbiór, który kobieta ocaliła z wojennej pożogi i  dzięki temu niezwykła historia polskiej Żydówki i więźniarki Gross-Rosen ujrzała światło dzienne.


 


Czy znasz patrona swojej szkoły ?
     9 lutego 2024 r. odbyła się 11-edycja szkolnego konkursu   historycznego ,, Czy znasz patrona swojej szkoły?.  Walka toczyła się o Puchar Przechodni Dyrektora Szkoły NST w Nowej Rudzie.  Celem konkursu jest upowszechnianie wiedzy o patronie szkoły - Stanisławie Staszicu, jego twórczości i myśli społeczno-filozoficznej.
     Do konkursu stanęły 3 –osobowe drużyny klas technikum. W tym roku po wyrównanej rywalizacji i dogrywce 1 miejsce i Puchar Przechodni Dyrektora Szkoły wywalczyły ex aequo  klasy:
1c w składzie: Tymoteusz Gliwiński,  Bartosz Mówiński,  Piotr Tomala
2a w składzie: Remigiusz Bartnicki, Bartłomiej Gilewski, Mikołaj Gorący
Drugie miejsce zdobyła drużyna klasy: 2bT , trzecie miejsce – kl.3bT.                                          

Organizatorem turnieju jest Pani Bogumiła Szostak. Wszystkim  uczestnikom konkursu gratulujemy.


 

Główne informacje
   

       Projekt pn. „Międzypowiatowa droga do edukacyjnego sukcesu szkół zawodowych powiatów dzierżoniowskiego, kłodzkiego i świdnickiego” realizowany jest w terminie od 1.01.2024 do 30.06.2026r. ze środków Unii Europejskiej, w ramach programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027, Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji, Priorytet: 9. Fundusze Europejskie na rzecz transformacji obszarów górniczych na Dolnym Śląsku, Działanie: FEDS.09.03 Transformacja w edukacji.

       Partnerstwo projektowe utworzyło 6 podmiotów - 3 publiczne: Powiaty Dzierżoniowski, Kłodzki, Świdnicki i 3 niepubliczne: Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, Sudecka Izba Przemysłowo Handlowa w Świdnicy, Human Partner Sp. z o. o. na rzecz uczniów i nauczycieli z następujących szkół:
- pow. dzierżoniowski: Zespół Szkół Nr 2 im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego w Dzierżoniowie, Zespół Szkół Nr 3 im. Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej w Dzierżoniowie, Zespół Szkół Nr 1 im. prof. Wilhelma Rotkiewicza w Dzierżoniowie, Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie
- pow. kłodzki: Zespół Szkół Technicznych w Kłodzku, Kłodzka Szkoła Przedsiębiorczości, Noworudzka Szkoła Techniczna
- pow. świdnicki: Zespół Szkół nr 1 w Świdnicy, Zespół Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Żarowie, Zespół Szkół w Strzegomiu, Zespół Szkół Mechanicznych im. Mikołaja Kopernika w Świdnicy, Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych im. Tony Halika w Świdnicy, Zespół Szkół Ekonomicznych Im. Wincentego Stysia w Świdnicy, Zespół Szkół Budowlano Elektrycznych im. Jana III Sobieskiego w Świdnicy.

       Główne cele projektu to:  kształtowanie i rozwój kompetencji, kwalifikacji i umiejętności uczniów szkół kształcenia zawodowego z obszarów górniczych na Dolnym Śląsku w celu dostosowania ich do wymogów współczesnej gospodarki opartej na zielonych i cyfrowych kompetencjach w Zintegrowanej Strategii Umiejętności 2030 i kierunków działań w Agendzie na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030, rozwijanie umiejętności zawodowych i społecznych kadry pedagogicznej i zarządzającej m.in. w obszarze zielonej i cyfrowej transformacji, w tym wykorzystania nowoczesnych narzędzi TIK i AI oraz w zakresie edukacji włączającej.

W projekcie udział weźmie 2100 uczniów i 420 nauczycieli.

       Działania projektowe: staże dla uczniów, kursy, szkolenia i inne formy wsparcia dla uczniów przygotowujące ich do podjęcia nauki na wyższym poziomie edukacji i rozwijające kompetencje kluczowe, rozwój współpracy z uczelniami wyższymi, udział w edukacyjnych projektach regionalnych i ogólnopolskich, doradztwo edukacyjno - zawodowe prowadzone we współpracy z pracodawcami, rozwijanie cyfrowych umiejętności w oparciu o DigComp 2.1, wykorzystanie immersyjnej technologii VR w praktycznym kształceniu zawodowym, rozwój kompetencji zielonych w oparciu o GreenComp, zajęcia zakresu rezyliencji, komunikacji społecznej i wewnętrznej w tym radzenie sobie ze stresem, trening umiejętności społecznych, walka ze stereotypizacją płciową, wsparcie umiejętności zawodowych i społecznych kadry pedagogicznej, dostosowanie szkół do potrzeb uczniów z niepełnosprawnością, zakup wyposażenia TIK, STEAM.

#Fundusze UE    #Fundusze Europejskie

Wartość całkowita projektu: 22 880 000,40 PLN
Wartość dofinansowania: 17 878 448,40 PLN
DOKUMENTY DLA UCZNIA:


DOKUMENTY DLA NAUCZYCIELA:


HARMONOGRAMY ZAJĘĆ:


OGŁOSZENIE
Szanowni nauczyciele / emeryci

       W związku ze zmianą od 1 stycznia 2024 roku przepisów dotyczących sposobu naliczania odpisu na ZFŚS dla nauczycieli - emerytów, rencistów i pobierających świadczenie kompensacyjne PROSIMY NIE DOSTARCZAĆ DECYZJI ZUS
UMOWA PATRONACKA
     5 lutego 2024 roku Noworudzka Szkoła Techniczna podpisała kolejną umowę patronacką. Zgodnie z zapisami podpisanej umowy, w Noworudzkiej Szkole Technicznej utworzona zostanie grupa patronacka w branżowej szkole 1 stopnia w zawodzie elektromechanik. Umowa oraz ustalenia poczynione z firmą Morat Swoboda Motion przewidują, że firma prowadzić będzie zajęcia praktyczne dla uczniów nowej klasy. Uczniowie przez trzy lata nauki będą uczyć się zawodu z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii stosowanych w firmie oraz uczestniczyć w procesie produkcyjnym.
     Firma ma swoją siedzibę na terenie strefy w Nowej Rudzie – Słupcu. Jest to kolejna umowa podpisana z Morat Swoboda Motion, poprzednia dotyczyła zawodu operator obrabiarek skrawających.
Morat Swoboda Motion (MSM) to młoda, dynamiczna firma, która dzięki innowacyjnym rozwiązaniom w zakresie układów przeniesienia napędu przyczynia się do rozwoju elektromobilności. Przedsiębiorstwo zostało założone w 2018 roku. W czerwcu tego samego roku rozpoczęto budowę zakładu produkcyjnego Morat Swoboda Motion Sp. z o.o. w Nowej Rudzie w Polsce. Produkcja seryjna rozpoczęła się w lipcu 2019 r. na powierzchni produkcyjnej o wielkości 4 500 m². Powierzchnia produkcyjna została obecnie podwojona o kolejne 4500 m², do łącznej powierzchni 9000 m². Obecnie firma zatrudnia około 80 osób.
     Wyjątkowość MSM, spółki joint venture utworzonej przez Grupę Franz Morat i Swoboda, polega na połączeniu kompetencji i doświadczenia branżowego dwóch firm o ugruntowanej pozycji oraz na ukierunkowanym wykorzystaniu ich atutów na rozwijającym się rynku elektromobilności. Firma Swoboda jest uznanym dostawcą dla przemysłu motoryzacyjnego – dzięki dobrym kontaktom spółka MSM szybko zdobyła pozycję dostawcy i partnera ds. rozwoju technologii napędowych w obszarze elektromobilności. Grupa Franz Morat rozpoczęła produkcję komponentów i przekładni do silników rowerów elektrycznych około 20 lat temu i zaopatrywała w wałki napędowe pierwszą generację samochodów elektrycznych.
      Główna działalność firmy MSM polega na projektowaniu, opracowywaniu i produkcji elementów przekładni, jak również podsystemów i kompletnych układów przeniesienia napędu dla wszystkich mobilnych zastosowań silników elektrycznych. Nasz asortyment produktów obejmuje zębate wały napędowe, przekładnie planetarne, koła zębate czołowe, zębniki i techniczne elementy obudowy, które łączą w sobie zalety metalu i tworzywa sztucznego. W układach napędowych łączymy wieloletnie doświadczenie w dziedzinie technologii przekładni i napędów z wiedzą z zakresu mechatroniki, elektroniki, czujników i siłowników.


 Wyjazd na lodowisko do Świdnicy
       W dniu 5 stycznia 2024 roku uczniowie klas 2A Technik Informatyk/Elektryk oraz 2B Technik Hotelarstwa/Grafiki wzięli udział w wyjeździe na kryte lodowisko w Świdnicy. Opiekunami byli wychowawcy: pan Konrad Kałwak i pani Agnieszka Kozłowska oraz dodatkowo pani Marta Bajer - Bendiuł.
       Przez pełne 120 minut nasze koleżanki i koledzy doskonalili jazdę na łyżwach i praktycznie nie schodzili z tafli. Wyścigi, ewolucje, jazda figurowa to tylko niektóre elementy szlifowane na płozach. Jednak wchodząc na lodowisko nie wszyscy wiedzieli czego się spodziewać. Niektórzy nigdy nie jeździli na łyżwach, inni jeździli po Japońsku – „jakotako”, a jeszcze inni bardzo dawno temu. Okazało się jednak, że nasi uczniowie potrafią fantastycznie improwizować. Było dużo śmiechu, świrowania co przełożyło się na fantastyczną zabawę.  Nie obyło się również bez kontrolowanych upadków na „cztery litery”, którymi jednak nikt się nie zniechęcał, bo przecież najlepszym się to zdarza 🤭
       Z dumą możemy powiedzieć, że wszyscy zdaliśmy egzamin z jazdy na mocną „czwórkę” i przede wszystkim zdobyliśmy nową sprawność, bo nauczyliśmy się sprawnie śmigać na ślizgach.
       Po pobycie na lodowisku odwiedziliśmy jeszcze pobliską galerię handlową, bo trzeba było wydać zalegające świąteczne kieszonkowe, a przy okazji wbić do sieciówek żywieniowych, żeby uzupełnić spalone kalorie. Po owocnych zakupach i szybkim posiłku udaliśmy się w drogę powrotną. Pełni endorfin, choć nieco wyczerpani wróciliśmy do Nowej Rudy około godziny czternastej.
       Wyjazd był bardzo udany i miejmy nadzieję, że wkrótce znów odwiedzimy jakieś ciekawe miejsce, żeby jeszcze bardziej się zintegrować 💪


 
ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE

 
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Nowości
Popularne