panorama szkoły
NST  Nowa Ruda - logo szkoły
Biuletyn Iformacji Publicznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowej Rudzie

Modernizacja kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku II

PWSZ w Nysie

Advertisement

Noworudzianin

Advertisement

ZPAS Group

Advertisement

Zakończenie roku za:

0 dni 0 godzin 0 minut

Google Ads

Sonda

Jakim kierunkiem z naszej oferty jesteś najbardziej zainteresowany(a)?
  

Gościmy

Aktualnie jest 9 gości online

Statystyka

odwiedzających: 9316066

Nagłówki RSS

Zdrojowisko, poligraficzna, górnicza: Noworudzka Szkoła Techniczna
Strona główna
Uprawnienia elektryczne SEP E1 dla elektryków zdobyte !!!
       W dniach od 20 do 25 kwietnia 2022 roku podobnie jak w latach ubiegłych , 20 uczniów z klas  Technikum Elektrycznego Noworudzkiej Szkoły Technicznej pod opieką Pani Ewy Lenarczyk, Pana  Tomasza Kuczaja oraz Romana Głaz, uczestniczyli w szkoleniu elektrycznym SEP E1 w ramach projektu pod nazwą „Razem dla kształcenia w powiecie kłodzkim”,  organizowanym przez ośrodek szkoleniowy Krezus z Kłodzka, a współfinansowany ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego. Po odbytym  32 godzinnym szkoleniu teoretycznym jak i praktycznym uczniowie przystąpili do państwowego Egzaminu Kwalifikacyjnego „E” uprawniającego do zajmowania się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych na stanowisku obsługi i eksploatacji. W tym roku szkolenie i egzamin odbyły  się w naszej szkole.  Egzamin wszyscy uczniowie zdali i uzyskali uprawnienia pozwalające na podjęcie pracy zawodowej przy obsłudze i eksploatacji urządzeń elektrycznych o napięciu do 1 kV. Zdobyty dokument jest niezbędny dla każdego elektryka i uprawnia do zajmowania się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych na stanowisku eksploatacji do 1 kV . Uprawnienia te są ważne 5 lat po czym wymagają powtórnego egzaminu, gdyż w tej dziedzinie postęp techniczny jest tak szybki, że wymagane jest ciągłe uzupełnianie i aktualizowanie wiedzy technicznej.

 
Wycieczka na Lazurowe Wybrzeże
       Pobyty młodzieży na Lazurowym Wybrzeżu to wyjątkowa wycieczka w naszej ofercie wyjazdów szkolnych. Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią wirusa COVID-19 grupa 45 osób wraz z opiekunami wyruszyła 19 kwietnia w kierunku Portu Grimaud. Jedną z największych zalet naszych wycieczek szkolnych na Lazurowe Wybrzeże jest miejsce naszego noclegu. Uczniowie śpią w domkach kempingowych kilkanaście metrów od śródziemnomorskiej plaży, wśród palm i szumu morza. Na terenie kempingu mają do dyspozycji boisko sportowe, basen z podgrzewaną wodą oraz dwa markety.
       Program naszego pobytu na kampingu był bardzo różnorodny. Głównym celem naszego wyjazdu było poznanie regionu, środowiska przyrodniczego, dziejów tradycji i zabytków. Dzięki naszej profesjonalnej przewodniczce mieliśmy okazję szczegółowo  poznać historię, kulturę i tradycję Lazurowego Wybrzeża. Podczas 7- dniowego pobytu zwiedziliśmy Saint Tropez, jeden z najdroższych kurortów oraz jedyny, który zachował charakter dawnej wioski rybackiej, Port Grimaud nazywany Wenecją Lazurowego Wybrzeża oraz średniowieczne miasteczko Grimaud z widokiem na zatokę Saint Tropez i pobliskie winnice. W kolejnych dniach nasi uczniowie wybrali się do Kanionu Verdon, który jest jednym z najpiękniejszych miejsc przyrodniczych we Francji. Na miejscu mogli popływać na rowerkach wodnych na jeziorze  Lac de Sainte-Croix.
       Na koniec naszego pobytu czekała na nas całodniowa wycieczka do Księstwa Monako. Podczas tej wycieczki poznaliśmy symbole Lazurowego Wybrzeża: Cannes – światową stolicę kina z Aleją Gwiazd i Pałacem Festiwalowym, Niceę – z najpiękniejszą nadmorską Promenadą Anglików ciągnącą się wzdłuż zatoki Aniołów oraz kwintesencję luksusu Monako. W Monako zwiedziliśmy Wzgórze Zamkowe, Monaco Ville, Katedrę Saint Nicolas, gdzie znajduje się grób księżnej Grace oraz spacerowaliśmy ogrodami aż do Muzeum Oceanograficznego. Po siedmiu dniach pobytu na kempingu Les Prairies de la Mer wróciliśmy bogaci w wiedzę, zrelaksowani i opaleni do domu i codziennych obowiązków szkolnych.


 


Konstytucja 3 maja 1791 roku
       Z okazji 231 rocznicy uchwalenia KONSTYTUCJI 3 MAJA, w bibliotece Noworudzkiej Szkoły Technicznej, przygotowano wystawę, której głównym celem jest promowanie i popularyzacja Dziedzictwa Narodowego i ukazanie znaczenia tradycji niepodległościowej.
       Konstytucja 3 Maja jest jednym z najważniejszych dokumentów historycznych.
W tym roku, do przygotowania wystawy wykorzystano obraz (znaleziony w zakamarkach biblioteki szkolnej). Obraz, prawdopodobnie namalował uczeń dawnej Szkoły Górniczej, wzorując się na dziele Jana Matejki „Konstytucja 3 Maja 1791 roku.
       Dekorację uzupełniają wydawnictwa na temat twórców, genezy oraz znaczenia Konstytucji 3 Maja.


 

ABSOLWENCI NA "PIĄTKĘ Z PLUSEM"
       29 kwietnia 2022 roku mury Noworudzkiej Szkoły Technicznej opuścili tegoroczni absolwenci. Szkołę z wyróżnieniem ukończyli:

Bartosz Myśliwski 4bT – 5,04 (technik grafiki i poligrafii cyfrowej)
Marta Szymborska 4bT – 4,89 (technik grafiki i poligrafii cyfrowej)
Przemysław Dziedzina 4aT – 4,80 ( technik informatyk)
Krzysztof Serafin 4aT – 4,77 ( technik informatyk)
Wojciech Błażejczyk 4bT - (technik grafiki i poligrafii cyfrowej)
Michał Flaszyński 4aT - ( technik informatyk) 100 % frekwencja przez 4 lata nauki.

       Absolwent kierunków technicznych z najwyższą średnią ocen, otrzymał od Zarządu Stowarzyszenia Inżynierów i Mechaników Polskich (Odział w Wałbrzychu), nagrodę pieniężną (1500 zł.). Nagrodzony Bartosz Myśliwski –  technik grafiki i poligrafii cyfrowej (średnia ocen 5,04) odebrał nagrodę z rąk przedstawiciela SIMP Pana Bogdana Kosteckiego.
       Dzięki współpracy szkoły ze Stowarzyszeniem Inżynierów i Mechaników Polskich, które od wielu lat funduje nagrodę, uczniowie Noworudzkiej Szkoły Technicznej mają co roku dodatkową motywację do osiągania najlepszych wyników na świadectwie końcowym.

 


POŻEGNANIE MATURZYSTÓW
       Już niespełna kilka dni pozostało uczniom klas czwartych technikum kształcących się w zawodach: informatyk, elektryk, hotelarz oraz grafik cyfrowy do najważniejszego jak do tej pory egzaminu w ich życiu – egzaminu dojrzałości popularnie zwanego maturą. Przez cztery lata pani Małgorzata Kałwak oraz pan Konrad Kałwak (dementujemy plotki – nie są małżeństwem ale są spokrewnieni :P) opiekowali się swoimi klasami pełniąc rolę wychowawców.
       29 kwietnia 2022 roku w sali gimnastycznej Noworudzkiej Szkoły Technicznej w Nowej Rudzie odbyło się uroczyste pożegnanie absolwentów szkoły. W tym dniu po raz ostatni maturzyści spotkali się w takim gronie. W pożegnaniu klas uczestniczyli wszyscy uczniowie naszej szkoły, a także całe grono pedagogiczne i niektórzy rodzice. Tradycyjnie jak co roku za całą uroczystość odpowiedzialni byli uczniowie klas trzecich wraz z opiekunem Samorządu Uczniowskiego – panią Martą Leśniak.
       Podczas uroczystości wręczono nagrody i dyplomy dla najlepszych absolwentów, które wręczyli pani dyrektor Brygida Gąsior oraz przedstawiciel SIMP - Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich. Wyróżnienia otrzymali również uczniowie, którzy w trakcie nauki godnie, i co należy podkreślić z sukcesami, reprezentowali barwy naszej szkoły w zawodach sportowych. Pod koniec uroczystości wszyscy absolwenci otrzymali drobny upominek, który był wykonywany przez ich młodszych kolegów w czasie lekcji z wychowawcami.
       Mocnym akcentem zakończyła się ta ceremonia, gdyż żegnając się już z maturzystami pani dyrektor zaprosiła do mikrofonu pewnego tajemniczego gościa w mundurze. Byliśmy pewni, że jest to przedstawiciel formacji mundurowych, który przemówi w imieniu WOT. Nic bardziej mylnego! Ów jegomość zaskoczył wszystkich gdyż poprosił do siebie jedną z naszych koleżanek, po czym przykląkł na prawe kolano i poprosił o rękę swoją wybrankę serca wręczając jej przy tym pierścionek zaręczynowy! Oczywiście całej tej sytuacji towarzyszyły owacje na stojąco, a niektórzy nie potrafili powstrzymać emocji i najnormalniej w świecie popłakali się… Tak to u Nas było!!! Z pewnością wielu (na czele z zakochaną parą) zapamięta tę chwilę na długo.
       „Nauka robi się naprawdę interesująca dopiero tam gdzie się kończy” tym cytatem Shimona Peresa pożegnaliśmy naszych uczniów i jak to zwykle bywa nie zabrakło przy tym łez wzruszenia. Teraz przed maturzystami przygotowania do ważnego egzaminu dojrzałości. Tegoroczne matury rozpoczną się 4 maja egzaminem z języka polskiego i potrwają praktycznie cały miesiąc. Wszystkim zdającym życzymy połamania piór!

B@sil

 


ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE
Warsztaty fotograficzne grafików
       W dniach 28-30 marca w Naszej Szkole w ramach Projektu Szkoły Sukcesu Zawodowego odbył się kurs podstaw fotografii. W kursie brali udział uczniowie z klasy 3 technik grafiki i poligrafii cyfrowej i technik hotelarstwa oraz opiekunowie przedmiotów zawodowych poligraficznych. Zajęcia odbywały się w sali komputerowej i w terenie. Zapoznaliśmy się z historią fotografii, poznaliśmy rodzaje fotografii, budowę aparatu fotograficznego, podstawy wykonywania różnego rodzaju zdjęć. Mieliśmy możliwość wziąć udział w warsztatach plenerowych fotografując przyrodę i nasze koleżanki i kolegów. W zaimprowizowanym studio fotograficznym w naszej pracowni stworzyliśmy plan zdjęciowy. Ogrywaliśmy role fotografa i modela. Zajęcia były bardzo ciekawe, przedstawione interesująco przez panią fotograf. Fotografia mikro, makro, biuti to już nie jest tajemnica. Niektórzy z nas spełnili się jako fotografowie, inni wcielili się w role modela - śmiechu, pozowania i dziwnych min nie zabrakło. Okazało się,że praca fotografa to nie tylko wykonywanie zdjęć, ale także praca fizyczna - montowanie oświetlenia, scenerii, podłączanie obiektywów, ustawianie statywów. Nagrodą okazywało się ciekawie wykonane zdjęcie. A oto migawki z naszych zajęć.


 
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Nowości
Popularne