panorama szkoły
NST  Nowa Ruda - logo szkoły
Biuletyn Iformacji Publicznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowej Rudzie

Modernizacja ksztacenia zawodowego na Dolnym lsku II

PWSZ w Nysie

Advertisement

Noworudzianin

Advertisement

ZPAS Group

Advertisement

Zakoczenie roku za:

0 dni 0 godzin 0 minut

Google Ads

Zdrojowisko, poligraficzna, górnicza: Noworudzka Szkoła Techniczna
Strona gwna arrow Zagraniczna mobilno szkolnej kadry edukacyjnej arrow Job shadowing w Vogtland
Job shadowing w Vogtland Drukuj E-mail
       W dniach 04.04.2022 – 08.04.2022 nauczycielki NST: Magorzata Kawak i Renata Szostak Chmielarz wraz z Dyrektorem szkoy Pani Brygid Gsior wziy udzia w  mobilnoci programu Erasmus+ -  Job shadowing. Celem wizyty  bya obserwacja pracy nauczycieli pracujcych w szkoach  partnerskich, dzielenie si dobrymi praktykami w zakresie metod ksztacenia zawodowego – poznanie nowych metod pracy, zapoznanie si z warunkami realizacji ksztacenia zawodowego. Miaymy okazj obserwowa lekcje oraz  zwiedzi warsztaty szkolne w dwóch duych placówkach edukacyjnych BSZ Berufliches Schulzentrum  Vogtland  w Reichenbach i BSZ e.o.plauen.  
       W skad BSZ  Vogtland wchodzi  szkoa w Reichenbach, w której uczniowie ksztac  si w zawodach  technicznych, rolniczych,  budowlanych i szkoa w Rodewisch , która ksztaci informatyków i przyszych pracowników sektora publicznego. Uczniowie zdobywaj wiedz w nowoczesnych warsztatach, w wyposaenie których zainwestowano tysice Euro.  
       BSZ e.o.plauen to dua nowoczesna szkoa, w skad której wchodz 3 budynki, w Plauen, w Klingenthal i Oelsnitz. Szkoa ta ma do dyspozycji due , nowoczesne warsztaty, w których odbywa si ksztacenie praktyczne  projektantów mody, krawców, mechatroników, elektryków, kierowców, stolarzy, parkieciarzy itd.  Praktykanci maj do dyspozycji warsztaty ceramiczne, drzewne, ale take atelier fotograficzne czy filmowe. Due wraenie zrobia na nas szkoa w Klingentahal, w której modzie uczy si wytwarza  skrzypce, akordeony, harmonijki ustne, gitary czy cytry. Uczniowie ucz si tutaj w blokach tematycznych. Cyklicznie  pracuj 6 tygodni  nad swoim instrumentem, nastpnie maja dwa tygodnie teorii. Nauka trwa 3 lata. Ucze zobowizany jest w tym czasie zrobi 4 instrumenty.  Warto doda, e w caych  Niemczech s tylko trzy takie szkoy. Oprócz czci oficjalnej , koledzy niemieccy przygotowali  te dla  nas program kulturalny. Zwiedziymy wystaw zwizan  z pierwszym niemieckim kosmonaut, zobaczyymy Göltzschalbrücke – najwikszy most ceglany na wiecie.  Zosta  on zbudowany w latach 1846–1851 przy uyciu ponad 26 milionów cegie. Miaymy take okazj poczu atmosfer skoków narciarskich wjedajc i wchodzc do kapsuy skoczni Vogtland Arena Klingenthal.
Cay pobyt zosta super zaplanowany. W kadej ze szkó zostaymy bardzo mio przyjte przez Dyrekcj oraz grono pedagogiczne. Przez cay pobyt panowaa mia , koleeska atmosfera. I tutaj nale si ukony  Nadine, Larsowi i  Hagenowi – naszym niemieckim kolegom i organizatorom Job shadownig w ich szkoach macierzystych.