panorama szkoły
NST  Nowa Ruda - logo szkoły
Biuletyn Iformacji Publicznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowej Rudzie

Modernizacja ksztacenia zawodowego na Dolnym lsku II

PWSZ w Nysie

Advertisement

Noworudzianin

Advertisement

ZPAS Group

Advertisement

Zakoczenie roku za:

0 dni 0 godzin 0 minut

Google Ads

Zdrojowisko, poligraficzna, górnicza: Noworudzka Szkoła Techniczna
Strona gwna arrow Wydarzenia arrow TRADYCJE BOONARODZENIOWE W EUROPIE
TRADYCJE BOONARODZENIOWE W EUROPIE Drukuj E-mail
       W ten przedwiteczny czas, przedstawiciele klasy 2aBSI, zaprosili uczniów naszej szkoy do wspólnego odkrywania tradycji boonarodzeniowych w 5 krajach europejskich.  We wtorek i w rod uczniowie rónych klas ( we wspópracy z Pani Magorzat Kawak) mieli okazj dowiedzie si, jak obchodzi si Boe Narodzenie w Hiszpanii, Norwegii, na Ukrainie, we Woszech i na Malcie. Choinka, prezenty, yczenia to elementy czce Boe Narodzenie we wszystkich krajach. Ale „ co kraj to obyczaj”. Hiszpanie zaczynaj witowanie od 22 grudnia, kiedy ma miejsce wielka loteria witeczna El Gordo. Prezenty przynosz Kacper, Melchior i Baltazar, a na kolacj wigilijn podaje si szynk, owoce morza i zup przypominajc  nasz rosó. W Norwegii nie wyczekuje si na pierwsz gwiazdk, tylko bijce dzwony kocielne obwieszczaj moment rozpoczcia wigilii. Jada si Lutefiks- ryb moczon w ugu sodowym, a nastpnie w wodzie. Ukraicy dziel si prosfor, czyli chlebkiem z mki pszennej na zakwasie, a prezenty przynosi Dziadek Mróz 31 grudnia. Wosi wituj od 08 grudnia. Wtedy to przypada wito Niepokalanego Poczcia i jest to dzie wolny od pracy. Po kolacji wigilijnej, która skada si z 13 da, graj w Tombol – gr planszow przypominajc  bingo. Prezenty przynosi La Befana. Dla niegrzecznych dzieci jest …. wgiel. Na Malcie pocztkiem wit jest Pasterka, podczas której kazanie wygasza dziecko. Okoo 1 w nocy Maltaczycy zasiadaj do niadania witecznego, a na obiad 25 grudnia podaj pieczonego indyka. Kada prezentacja koczya si kold w jzyku danego kraju. Po prezentacjach, uczniowie grali w Kahoota, podsumowujcego zdobyt wiedz. Zwycizcy otrzymali sodkie upominki. W witecznym spotkaniu klasy 2aBSI uczestniczya Pani Dyrektor Brygida Gsior, która w parze z Krzysztofem zaja wysokie 2 miejsce. Pani Dyrektor gratulujemy i dzikujemy za udzia w spotkaniu i za yczenia.

Renata Szostak-Chmielarz
Klasa 2aBSI