panorama szkoły
NST  Nowa Ruda - logo szkoły
Biuletyn Iformacji Publicznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowej Rudzie

Modernizacja ksztacenia zawodowego na Dolnym lsku II

PWSZ w Nysie

Advertisement

Noworudzianin

Advertisement

ZPAS Group

Advertisement

Zakoczenie roku za:

0 dni 0 godzin 0 minut

Google Ads

Zdrojowisko, poligraficzna, górnicza: Noworudzka Szkoła Techniczna
Strona gwna arrow Wydarzenia arrow Katy - Golgota Wschodu
Katy - Golgota Wschodu Drukuj E-mail
    W tym roku przypada 70-ta rocznica zbrodni dokonanej przez wadze ZSRR na oficerach wojska polskiego w czasie II wojny wiatowej, na mocy decyzji wydanej 5 marca 1940 roku przez Stalina na wniosek szefa NKWD Berii. Katy...pierwsze odnalezione miejsce tej zbrodni...

Katy – Golgota Wschodu 
    
   Na zajciach lekcyjnych  zorganizowanych dla uczniów Zespou Szkó Ponadgimnazjalnych w Nowej Rudzie przedstawiano okolicznoci wydarze z wiosny 1940 roku, razem z modzie dochodzono do wyjanienia nazwy „Katy – Golgota Wchodu”, ogldano film pt. „Katy”. W ramach obchodów tej rocznicy zosta ogoszony konkurs na prace plastyczne i literackie, a take zosta przygotowany przez Samorzd Uczniowski uroczysty apel dla spoecznoci naszej szkoy.

     Scenariusz apelu, który odby si 23 kwietnia br., obejmowa rys historyczny dotyczcy genezy wydarze i ich przebieg, wykorzystano wiersze i fragmenty wspomnie znalezione w mogiach katyskich oraz wiersze napisane w póniejszym czasie: wiersz Wacawa Kruka „Modl si Panie...”, wiersz Zbigniewa Herberta „Guziki”, fragment pamitników Adama Solskiego, fragment pamitników Dobiesawa Jakubowicza, wiersz Feliksa Konarskiego „Katy”.
   Fragment wiersza pt. „Katy”: 
„ … I tylko pami zostaa
po tej katyskiej nocy...
pami nie daa si zgadzi,
nie chciaa ulec przemocy.

I woa sprawiedliwo,
i prawd po wiecie niesie...
prawd o jeców tysicach
zgadzonych w katyskim lesie.”

Katy – Golgota Wschodu Katy – Golgota Wschodu Katy – Golgota Wschodu


     Widzowie obejrzeli take prezentacj multimedialn, wykorzystujc filmy dokumentalne i zdjcia m.in. z ekshumacji w Katyniu. Wszystko na tle nastrojowej muzyki.
     W apelu, który zorganizowano dla 3 grup klasowych oddzielnie, uczestniczya Dyrekcja Zespou Szkó Ponadgimnazjalnych w osobach mgr in. Bogdana Kosteckiego, mgr Brygidy Gsior, mgr Mariusza Kawaka, nauczyciele oraz modzie szkolna. Kada cz apelu koczya si minut ciszy dla upamitnienia ofiar zbrodni katyskiej.
     Scenariusz apelu przygotowaa mgr Magorzata Bk, dekoracj zaja si mgr Dorota Pudeko, opraw techniczn uczniowie kl. II c T: Tomek Matuszyk. W programie wystpiy uczennice: Paulina Wysocka, Dorota Szumiska, Katarzyna Kodim z kl. II TT, Patrycja Pieniek i Ewelina Kunierz z kl. II TP, Ewa Zabocka i Jasia Wilk z kl. I c T.

Magorzata Bk