panorama szkoły
NST  Nowa Ruda - logo szkoły
Biuletyn Iformacji Publicznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowej Rudzie

Modernizacja ksztacenia zawodowego na Dolnym lsku II

PWSZ w Nysie

Advertisement

Noworudzianin

Advertisement

ZPAS Group

Advertisement

Zakoczenie roku za:

0 dni 0 godzin 0 minut

Google Ads

Zdrojowisko, poligraficzna, górnicza: Noworudzka Szkoła Techniczna
Strona gwna arrow Wydarzenia arrow Warsztaty przedmiotowe
Warsztaty przedmiotowe Drukuj E-mail
Warsztaty przedmiotowe pt. „Manipulacja prawd w systemie pastw totalitarnych na przykadzie „kamstwa katyskiego” oraz II edycja Konkursu pt. „Katy – Golgota Wschodu”.

   6 marca br. uczniowie klas technikum od I do IV wzili udzia w zajciach warsztatowych o tematyce historycznej. Warunkiem byo obejrzenie filmu Wajdy „Katy”. Celem spotkania byo zapoznanie uczniów z histori zbrodni katyskiej i jej propagandowym wykorzystaniem, ukazanie niektórych mechanizmów funkcjonowania pastwa totalitarnego, pokazanie znaczenia „kamstwa katyskiego” dla Niemców i komunistów, uwiadomienie uczniom zbrodniczego charakteru systemów totalitarnych, ukazanie rónych postaw Polaków wobec zbrodni katyskiej. Uczniowie opracowywali odpowiedzi na pytania: co to jest prawda, cenzura i manipulacja, rozwaali istot „zapomnienia” – zalecenie polskiej cenzury, zastanawiali si jak kamstwo wpywa na ludzi i czy warto gin za prawd? Na koniec zaj próbowali wyjani, czy film „Katy” jest filmem politycznym czy te nie. W zajciach wykorzystano fragmenty filmu fabularnego w re. Wajdy, fragmenty filmów dokumentalnych – kroniki sowieckie i niemieckie z polskim komentarzem nt. zbrodni, teksty ródowe pisane.

Warsztaty przedmiotowe  Warsztaty przedmiotowe  Warsztaty przedmiotowe

     Materia omawiany podczas warsztatów móg by przez uwanego suchacza :) wykorzystany nastpnie podczas Konkursu – Testu wiedzy o Zbrodni Katyskiej. Test pisali ci sami uczniowie, którzy wzili udzia w warsztatach.
Mieli do wypenienia test skadajcy si z 27 zada otwartych i zamknitych. W punktacji pierwszej szóstki uczniów rónica wynosi najczciej 0,5 p. Poziom by wic wyrównany. A oto najlepsi:
Bartek Makiej, kl. II AT
Magda Leissner, kl. III BT
ukasz Koszakowski, kl. IV AT
Janusz Nawojski, kl. II cT
Sylwester Niemiec, kl. III AT
Krzysiek Kurzawa, kl. II AT


     Serdecznie dzikuj wszystkim uczennicom i uczniom, którzy zdecydowali si uczestniczy w zajciach, za aktywny w nich udzia, a pierwszej szóstce finalistów konkursu - GRATULUJ !!!
mgr Magorzata Bk