panorama szkoły
NST  Nowa Ruda - logo szkoły
Biuletyn Iformacji Publicznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowej Rudzie

Modernizacja ksztacenia zawodowego na Dolnym lsku II

PWSZ w Nysie

Advertisement

Noworudzianin

Advertisement

ZPAS Group

Advertisement

Zakoczenie roku za:

0 dni 0 godzin 0 minut

Google Ads

Zdrojowisko, poligraficzna, górnicza: Noworudzka Szkoła Techniczna
Strona gwna arrow Wolontariat arrow NOWORUDZKA SZKOA TECHNICZNA PAMITA
NOWORUDZKA SZKOA TECHNICZNA PAMITA Drukuj E-mail
       W dniu 26 padziernika informatycy oraz elektrycy z klasy 2a technikum wraz z wychowawc panem Konradem Kawakiem oraz panem Romanem Gazem udali si na miejski cmentarz do Nowej Rudy, by zatroszczy si o (w wikszoci przypadków zapomniane) mogiy zmarych mieszkaców naszego grodu. Celem akcji, byo przede wszystkim odwiedzenie i uporzdkowanie grobów osób zasuonych i cenionych w lokalnej spoecznoci. Uczniowie najpierw odwiedzili mogi pukownika Józefa Sokola - uczestnika walk o m.in. Tobruk oraz Monte Cassino, gdzie od wychowawcy dowiedzieli si o historycznych dokonaniach noworudzkiego bohatera. Odwiedzili równie mogi w której pochowani s pastwo Helena i Wadysaw Grzegorczykowie, którzy w 1965 roku otrzymali tytu Sprawiedliwych wród Narodów wiata, nadawany przez izraelski Instytut Yad Vashem osobom, które z naraeniem wasnego ycia pomagay ydom w czasie Holocaustu. Pomiertnie zostali odznaczeni Krzyem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za „bohatersk postaw i niezwyk odwag wykazan w ratowaniu ycia ydom podczas II wojny wiatowej, za wybitne zasugi w obronie godnoci czowieczestwa i praw ludzkich”. Uczniowie zadbali te o bezimienne i opuszczone groby, a wczeniej zorganizowali w klasie zbiórk kwiatów i zniczy, by groby te udekorowa. Podczas wizyty na cmentarzu udao si te odwiedzi miejsca, w których pochowani zostali nauczyciele Noworudzkiej Szkoy Technicznej. Majc na uwadze górnicze korzenie naszej szkoy, nasze koleanki i koledzy uporzdkowali równie pomnik powicony górnikom polegym 10 maja 1941, kiedy to doszo do silnego wyrzutu gazowo-skalnego w noworudzkiej kopalni. mier ponioso wtedy 187 górników, w tym dwóch jeców brytyjskich.

BO NAJWIKSZ MIOCI JEST PAMI 💪

BRAWO MY!