panorama szkoły
NST  Nowa Ruda - logo szkoły
Biuletyn Iformacji Publicznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowej Rudzie

Modernizacja kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku II

PWSZ w Nysie

Advertisement

Noworudzianin

Advertisement

ZPAS Group

Advertisement

Zakończenie roku za:

0 dni 0 godzin 0 minut

Google Ads

Sonda

Jakim kierunkiem z naszej oferty jesteś najbardziej zainteresowany(a)?
  

Gościmy

Aktualnie jest 11 gości online

Statystyka

odwiedzających: 9335332

Nagłówki RSS

Zdrojowisko, poligraficzna, górnicza: Noworudzka Szkoła Techniczna
Strona główna
Wymagania rynku pracy w stosunku do absolwentów szkół zawodowych branży mechanicznej i samochodowej. Drukuj E-mail
     Pod taka nazwą w dniu 22 marca 2013 roku odbyło się forum zawodowe w ZSP w Nowej Rudzie zorganizowane w ramach projektu „Modernizacja Kształcenia Zawodowego na Dolnym Śląsku II”. W forum wzięli udział przedstawiciele zaproszonych zakładów pracy i stowarzyszeń oraz uczniowie szkół zawodowych branży mechanicznej i samochodowej z Bożkowa, Kłodzka i Nowej Rudy wraz z opiekunami.
     Potencjalne możliwości zatrudnienia zaprezentowały przede wszystkim firmy motoryzacyjne i warsztaty samochodowe. O innych możliwościach kariery zawodowej w branży samochodowej mówili też: Bogusław PiątekPrezes Automobilklubu Ziemi Kłodzkiej oraz przybyły na zaproszenie Szkolnego Koła SIMP Wiceprezes Zarządu Oddziału SIMP w Wałbrzychu Dariusz Ryl. Prelegenci, w interesujących wystąpieniach zwrócili uwagę na te aspekty wykształcenia zawodowego, które są pożądane przez pracodawców oraz przedstawili różne ścieżki kariery zawodowej.

Forum zawodowe w ZSP w Nowej Rudzie  Forum zawodowe w ZSP w Nowej Rudzie  Forum zawodowe w ZSP w Nowej Rudzie

     Pracodawcy przedstawili swoje oczekiwania w stosunku do przyszłych pracowników – absolwentów szkół zawodowych. Zwrócili uwagę na występujący wśród młodych pracowników problem małej samodzielności, który powoduje trudności w podejmowaniu decyzji związanych z diagnozowaniem oraz planowaniem procesów regulacyjno-naprawczych maszyn i urządzeń, zasygnalizowali konieczność położenia większego nacisku na kształcenie podstawowych umiejętności zawodowych. Wskazali na konieczność ciągłego samokształcenia się i zdobywania dalszych kwalifikacji zawodowych. Zwrócono również uwagę na pozytywne zjawisko wyposażenie absolwentów w dodatkowe kwalifikacje zdobywane, w trakcie nauki w szkole, w formach kursowych np. kwalifikacje spawacza.
      Przedstawiono możliwości rozwoju zawodowego i zdobywania dodatkowych kwalifikacji takich jak diagnosta pojazdów samochodowych, rzeczoznawca branży samochodowej i mechanicznej oraz międzynarodowy sędzia rajdów samochodowych. Są to zwody prestiżowe, a specjaliści posiadający te kwalifikacje mogą liczyć na zatrudnienie i bardzo dobre płace.
     Stwierdzono, iż mimo recesji na rynku pracy absolwenci szkół branży samochodowej i mechanicznej nie mają większych problemów z znalezieniem zatrudnienia. Wiąże się to z szerokim spektrum umiejętności zdobytych w trakcie kształcenia w tych zawodach. Absolwenci tych szkół znajdują zatrudnienie nie tylko w zakładach związanych z branżą mechaniczną oraz samochodową, ale również są niezbędni we wszystkich zakładach użytkujących urządzenia mechaniczne, od fabryki cukierków zaczynając, na fabryce komputerów kończąc.
Nowości
Popularne